چطور بفهمیم ادویه ها و سبزی ها خشک قدیمی شده اند؟ (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

چگونه بفهمیم ادویه ها و سبزیجات خشک قدیمی شده اند؟

سبزیجات خشک شده و ادویه جات به نظر جاودانه می آیند، اگر نگاهی به قفسه ادویه جات مادربزرگتان بیندازید
سبزیجات خشک شده و ادویه جات به نظر جاودانه می آیند، اگر نگاهی به قفسه ادویه جات مادربزرگتان بیندازید خواهید دید برخی از آن ادویه جات سنشان از شما هم بیشتر است!
اما واقعیت این است که سبزیجات خشک و ادویه جات هم تاریخ انقضا دارند – برای حداکثر مزیتشان. از نظر فنی همچنان خوراکی تلقی میشوند، اما وقتی دیگر طعمی ندارند و یا قدرتشان در تحول غذا کاهش داده شده علتی ندارد که بهره گرفته شوند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس به چه صورت بفهمیم ادویه ها و سبزیجات خشک کهنه شده اند؟

با بهره گیری از راهنمایی که در ادامه خدمتتان می دهیم قادر هستید کاری کنید کمد و کابینت ادویه جات خانه از مبدل شدن به موزه نجات یابد، همچنین به شما یاد میگیریم که به چه صورت آنها را نگهداری کنید تا طعمشان تا مدت ها قوی بماند.

طول عمر گیاهان خشک و ادویه جات

طول عمر ادویه جات و گیاهان خشک به نوع آماده سازی و نحوه نگهداری شان مربوط می شود. ادویه جات تهیه کند شده، ادویه جات کامل، و گیاهان خشک شده هر کدام به نحوی عمرشان بالا می رود.

ادویه جات تهیه کند شده

ادویه جاتی که خوب تهیه کند شده اند و تبدیل به پودر شده اند، مانند جوز هندی، دارچین، زیره سبز، و کاری، ۲ تا ۳ سال دوام می آورند.

ادویه جات کامل

ادویه جات کامل مانند چوب میخک و دارچین، که به همان شکل کامل و طبیعی خود خشک شده اند طول عمر بیشتری دارند. این ادویه جات کامل را پیش از اینکه بی فایده شوند قادر هستید ۴ تا ۵ سال نگهداری کنید. در این میان یک استثنا وجود دارد و آن فلفل کامل است، که حدود ۵ تا ۶ سال دوام می آورد.

گیاهان و سبزیجات خشک شده

گیاهان و سبزیجات تهیه کند شده مانند ریحان، جعفری و پونه کوهی ۲ تا ۳ سال دوام دارند. اگر در همان شکل طبیعی خود خشک و نگهداری شوند، امکان می دارد کمی بیشتر عمر کنند، چیزی حدود ۳ تا ۴ سال.

دانه ها

بسیاری از دانه ها مانند رازیانه حدود ۴ سال عمر می کنند. دانه خشخاش و کنجد در این میان استثنا هستند و باید بعد از ۲ سال به دور انداخته شوند.

عصاره ها

عصاره هایی مانند نعنا قادر هستند تا ۴ سال سالم بمانند. با این حال عصاره خالص وانیل، شامل این نکته نمی شود – این عصاره به علت محتوای بالای الکلش تا آخر سالم می ماند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس به چه صورت بفهمیم ادویه ها و سبزیجات خشک کهنه شده اند؟

پیشنهادهایی برای نگهداری و ذخیره سازی

برای اینکه عمر ادویه جات را زیاد بکنیم، آنها را در مکانی خشک و سرد نگهداری کنید مانند یک گنجه. ذخیره سازی ادویه جات در قفسه ای نزدیک به اجاق ایده خوبی نیست، چون گرما سرعت در هم شکستن ادویه جات و سبزیجات خشک شده را بالا می برد.

پرهیز از رطوبت زاید

خشک نگه داشتن ادویه جات و گیاهان خشک شده عطر و طعمشان را برای مدت زمان طولانی تری قوی نگه می دارد. کاهش رطوبت خارج از بطری ها نیز به کاهش خطر خرابی یاری میرساند. ادویه جات را هنگام افزودن به غذا مستقیم روی آن نگیرید چون بخار غذا به ادویه رطوبت می دهد به جای این کار از یک قاشق خشک برای رساندن ادویه به غذا کمک بگیرید.

فریزر نیز یکی دیگر از جاهای اشتباه برای نگهداری ادویه جات است، هر بار که ظرف نگهدارنده ادویه از فریزر بیرون میرود، چگالش به وجود مییاید که بیشتر طعم ادویه را از بین می برد.

به چه صورت متوجه شویم که ادویه ارزش بهره گرفتن را دارد؟

اگر خاطرتان نیست که دقیقا چه وقتی آن مرزنجوش را تهیه کرده اید، مقداری از آن را کف دست خود بریزید و با انگشت بمالیدش سپس استشمام کنید. وقتی ادویه را با انگشت مالیدید در واقع روغن های درون آن را فعال کردید، و باید بویی قوی بدهد. اگر ادویه بوی خاصی نداشت پس خوب تر است جایگزینش کنید.اگر ادویه تان کم فایده شده ولی باز هم می خواهید استفاده اش کنید، دوبرابر آنچه در دستور طبخ کرد نقل شده بریزید.

****براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد****

نگارش از: بهار ج.

طب سنتی و گیاهان دارویی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به مطربان صبوحی دهيم جامه چاک
««« »»»
بدين نويد که باد سحرگهی آورد

چطور بفهمیم ادویه ها و سبزی ها خشک قدیمی شده اند؟ (۲ عکس)

TT / 108 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال