لایحه هوای تمیز ابزاری کارآمد برای رویاروی با منابع آلاینده هوا / لزوم تصویب لایحه در مجلس


با دیگران به اشتراک بگذارید

لایحه هوای پاک ابزاری کارآمد برای مقابله با منابع آلاینده هوا / ضرورت تصویب لایحه در مجلس

معاون امور مجلس رئیس جمهوری لایحه هوای پاک را حاصل کار پژوهشی دولت و مجلس به عنوان ابزاری کارآمد برای مقابله با منابع آلاینده هوا آگاهی داشت و بر ضرورت تصویب این لایحه از سوی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد.

تصویر و عکس لایحه هوای پاک ابزاری کارآمد برای مقابله با منابع آلاینده هوا / ضرورت تصویب لایحه در مجلس

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری، «حسینعلی امیری» با اشاره به تدوین و تکمیل لایحه هوای پاک نقل کرد: با عنایت به گذشت حدود ۲۰ سال از اجرای قانون نحوه پیش گیری از ناپاکی هوا مصوب ۱۳۷۴ و در پی شدت کشف کردن ناپاکی هوا در کشور و رخداد پدیده هایی از جمله گرد و غبار، تحول اقلیم و امواج الکترومغناطیس، لزوم پیش بینی ضمانت اجرا اثرگذار جهت مقابله با آن ضرورت بروزرسانی قانون موجود و رفع خلاهای قانونی آن و جلو گیری از بر هم خوردن تعادل و تناسب محیط زیست، لایحه اصلاح قانون نحوه پیش گیری از ناپاکی هوا از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است.
معاون امور مجلس رئیس جمهوری همچنین افزود: نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با عنایت به اعلام وصول لایحه هوای پاک، در اجرای تبصره ۱ ماده ۱۴۷ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی مفاد لایحه مذکور را با نقش یاد شده ادغام و گزارش آن را تحت عنوان لایحه هوای پاک به صحن علنی برای تصویب تقدیم کردند.
امیری تاکید کرد: ضرورت دارد تا تمامی مفاد لایحه هوای پاک که حاوی احکام جامع قانونی برای مقابله با منابع آلاینده هوا اعم از طبیعی و انسان ساخت می باشد در صحن علنی نکته عنایت برای تصویب قرار گیرد.
امیری تدوین و شفاف سازی تعریف ناپاکی هوا و تسری آن به ناپاکی بو، صدا و امواج ، دسته بندی منابع آلاینده هوا بر اساس منابع معتبر بین المللی و توسعه ضوابط استقرار واحد های صنعتی و تولیدی به واحدهای خدماتی و پیش بینی ضمانت اجرا از نقاط قوت این لایحه برشمرد.
معاون امور مجلس رئیس جمهوری همچنین با اظهار اینکه «تکمیل شیوه معاینه فنی لوازم نقلیه موتوری» و «تعیین سن فرسودگی لوازم نقلیه موتوری و نحوه مواجه با آن» ، «ایجاد سامانه پایش آنلاین برای واحدهای مشمول ارزیابی اثرات زیست محیطی» را از دیگر نقاط قوت این لایحه ارزیابی کرد.
وی «ایجاد شبکه پایش امواج غیر جایز» را از دیگر نقاط مثبت لایحه هوای پاک آگاهی داشت و افزود: در این لایحه علاوه بر «پیش بینی استاندارد سوخت و معاینه فنی موتورخانه ها» ، «تکالیف سایر دستگاههای اجرایی برای مقابله با ناپاکی هوا» نیز تعیین شده است
امیری با اظهار اینکه در لایحه تقدیمی دولت مواردی نیز بوده است که در کمیسیون کنار زده شده تصریح کرد: به نظر ما ضرورت دارد نمایندگان به این موارد نیز در صحن مجلس عنایت داشته باشند.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری با اشاره به نبود پیش بینی ابزار های تشویقی برای ماموران اجرایی این قانون نقل کرد: «واریز وجوه حاصل از اجرای قانون به حساب سازمان حفاظت محیط زیست و یا صندوق ملی محیط زیست به عنوان مرجع انحصاری متولی اجرای قانون(ماده ۳۴ لایحه) »، از جمله مواردی است که نکته نظر دولت بوده که کمیسیون مربوطه آن را کنار زده است.
امیری همچنین «نبود رعایت اصول تنقیح قوانین و تسری قانون نحوه پیش گیری از ناپاکی هوا به حق آبه محیط زندگی کردی آبگیر ها علیرغم ارائه لایحه مستقل از سوی دولت برای حفاظت و احیا آبگیر ها( ماده ۲۶ لایحه)» را نیز از دیگر موارد کنار زده شده از لایحه مذکور عنوان کرد.
معاون رئیس جمهوری نقل کرد: معاینه فنی لوازم نقلیه موتوری، مواقع اضطراری ناپاکی هوا ، ضوابط استقرار صنایع ، حدود جایز انتشار آلایندگی، نحوه مقابله با واحد های آلاینده و تکالیف سیستم های اجرایی برای مقابله با ناپاکی هوا را از جمله مواد ابقاء شده و یا اصلاحی در این لایحه است.
وی سایر مواد «لایحه هوای پاک» را تازه آگاهی داشت و تاکید کرد: ضرورت دارد تا لایحه هوای پاک به عنوان حاصل کار پژوهشی دولت و مجلس به عنوان ابزاری کارآمد برای مقابله با منابع آلاینده هوا نکته عنایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرارگیرد.
سیام**۳۰۷۰**۱۴۴۹*تنظیم کننده: داود نخ کوب نیاسر* منتشر کننده: امیرکاردان راد


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال