اگزما در فصل پاییز بدتر می شود


با دیگران به اشتراک بگذارید

اگزما در پاییز بدتر می شود

در مریضی اگزما، پوست نواحی خاصی از بدن به شدت خشک و نازک شده و گاهی دچار تاول های ریز و خونریزی می شود. گرچه این معضل پوستی قابل مهار است، اما با سرد شدن هوا احتمال عود و تشدید آن افزایش مییابد.

نیره ولدخانی –
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس اگزما در پاییز بدتر می شود

دکتر پروین منصوری، متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه در فصل پاییز و بهار آلرژی های پوستی بیشتر می شود اظهار کرد:

«سرد شدن هوا، وزش باد و پراکنده شدن گرده های گوناگون گل باعث خشکی پوست و تشدید آن می شود.

در فصول سرد سال برخی از افراد ترجیح می دهند دوش آب گرم بگیرند، اما آب گرم با درجه بالا چربی پوست را از بین می برد و باعث تشدید خشکی، خارش و تشدید مریضی اگزما می شود.

از استحمام روزانه در پاییز خودداری کنید، اما حمام کردن بدون بهره گیری از مواد زداینده با آب ولرم و چرب کردن با لوسیون های بدن یا روغن هایی که ویژه چرب کردن پوست های خشک است قادر هست به این افراد یاری رساند.

صابون ها و مواد زداینده ای که حالت اسیدی و قلیایی بالا دارند برای افرادی که دچار اگزمای پوستی هستند خوب نیستند و بهتر است از صابون هایی با PHخنثی و معادل PH پوست بهره گرفته شود.

خارش یکی از علائم مهم خشکی پوست است. افرادی که مبتلا به آلرژی و اگزمای آتوپیک هستند، به خاطر شرایط گاز زنی فصل پاییز بیشتر به این معضل دچار می شوند.

برای جلو گیری از تشدید خشکی پوست، خارش و اگزما در پاییز اصلیترین نکته دوری از مواد حساسیت زا است. این افراد سعی کنند کمتر و در مواقع لازم از خانه بیرون رفته و اگه دچار آسم و یا تنگی نفس نیستند، از سیستم بخور سرد در محل زندگی بهره گیرند.

به خاطر سردشدن هوا پیشنهاد داده میشود افراد لباس های کلفت به ویژه لباس های پشمی بر تن بکنند و برای کاهش اگزما و خارش پوست بهتر است زیر لباس پشمی و تیپهایی با الیاف پلاستیک، لباس های نخی بر تن شود.»

چرا دچار اگزما می شویم؟

دلیل اصلی اگزما هنوز دقیقا مشخص نیست. بعضی ها معتقدند فعالیت بیش از حد سیستم مطمئنی بدن در پاسخ به عوامل ناشناخته و محرک ها باعث اگزما می شود. البته اگزما بیشتر در خانواده هایی رایج است که سابقه آلرژی یا آسم دارند. این پیامد به هیچ وجه واگیردار نبوده و به دیگران سرایت نمی کند.

متخصصان طب باستانی معتقدند اگزما بر اثر اختلالات کبدی به وجود مییاید که در این زمینه مصرف بیش از حد فست فودها و تغذیه نادرست یکی از عوامل ایجاد اختلالات کبدی است. میزان استراحت کن و استراحت و سبک زندگی نیز در این اختلالات نقش می دارد. زیاده روی در مصرف گوشت گوساله و فرآورده های آن، کنسروها، مواد نگهدارنده و گوشت های قدیمی نیز همگی قادر هستند باعث تشدید اگزما شوند.

در مقابل، میوه ها و سبزیجات، غذاهای جدید و آش هایی مانند آش جو و آلو که هضم راحتی دارند به درمان اگزما یاری میرسانند. بهره گیری از روغن های طبیعی مانند روغن بادام شیرین، روغن زیتون و روغن نارگیل نیز برای رفع خشکی پوست و اگزما مفید است. لازم به ذکر است که ناپاکی هوا، دود دخانیات و قلیان، دفعات عود اگزما را زیاد میکنند.

درمان اگزما از دیدگاه طب باستانی

بر اساس طب باستانی، اگزما دو نوع است: سرد (سودایی) که با خوردن خنکی ها و همچنین گرمی ها تشدید می شود و گرم (صفراوی) که با خوردن گرمی ها تشدید می شود.

آب هرچه داغ تر باشد، چربی پوست را بیشتر از بین می برد. آب سرد نیز خشکی پوست را زیاد میکند. بنابراین آب ولرم خوب ترین گزینه برای پوست های مستعد اگزماست

برای درمان اگزمای سرد خوردن سرکه انگبین زرشکی (دو واحد عرق نعناع + دو واحد عسل+ یک واحد آب زرشک طبیعی) در تابستان دو قول و در زمستان یک قول پیشنهاد داده میشود. برای درمان اگزمای گرم نیز خوردن سرکه انگبین متداولی (دو واحد عرق نعناع + دو واحد عسل + یک واحد سرکه) به مدت ۴۰ روز و سپس حجامت پیشنهاد داده میشود.

به طور کلی مصرف یک لیوان آب سیب همراه با یک قاشق خاکشیر پیش از غذا و همچنین چای نعناع، بابونه و سنبل الطیب به جلو گیری از اگزما یاری میرساند. استفاده موضعی از آلوئه ورای له شده روی محل اگزما نیز قادر هست خارش و خشکی آن را کم کند. همچنین قادر هستید در یک لیوان آب جوش یک قاشق غذا خوری بلغور جو بریزید و قرار بدهید برای مدت نیم ساعت دم بکشد سپس آن را صاف کنید و با بهره گیری از پنبه روی ضایعه بمالید.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس اگزما در پاییز بدتر می شود

اگزما انواعی دارد

اگزما نوعی خشکی شدید پوست است که بعضی از انواع آن مثل «اگزمای آتوپیک» زمینه ژنتیک و ارثی دارد. در بعضی از موارد نیز اکتسابی است و به خاطر زیاده روی در شست وشو با صابون و مواد شوینده به وجود مییاید.

این مریضی در حالت های خیلی خفیف فقط به شکل یک خشکی پوست است، اما در موارد خیلی شدید قادر هست به صورت ترک، پوسته پوسته شدن و خارش شدید نمایان ساخته شود. در این صورت با خاراندن محل خشکی حتی امکان می دارد عفونت روی آن به وجود آید.

در فصول سرد چون رطوبت هوا کاهش مییابد پوست زودتر خشک شده و اگزما بیشتر می شود

اگزمای آتوپیک معمولا به صورت قرینه به وجود مییاید؛ برای مثال پشت هر دو دست یا روی هر دو گونه امکان می دارد نمایان ساخته شود. این مریضی اغلب از زمان خردسالی فرد را گرفتار کرده و هر چندین وقت یک بار عود می کند. در واقع افراد مبتلا به این مریضی از زمان خردسالی پوست خیلی خشکی دارند و صورت و گونه های شان قرمز و پوسته پوسته است. خبر خوب اینکه معمولا با افزایش سن و رسیدن به سن بلوغ، چربی پوست افزایش مییابد و اگزما بهبود نسبی مییابد.

در فصول سرد نیز چون رطوبت هوا کاهش مییابد پوست زودتر خشک شده و اگزما بیشتر می شود. در واقع هر چیزی که پوست را خشک کند، مثل آب و صابون، مواد شوینده، نور آفتاب و. . . اگزما را تشدید می کند. در مقابل آن هر عاملی که چربی پوست را زیاد کند، مثل کرم های مرطوب کننده و سیستم بخور، اگزما را بهبود می بخشد. جالب است آگاهی بدارید استرس های روحی نیز باعث افزایش عود اگزما می شوند.

۷ نکته برای جلو گیری از اگزما

اگرچه نمی شود اگزما را به طور کامل درمان کرد، اما با چندین راهکار سهل می توان از پیشرفت آن پیش گیری و دوره بهبودش را کوتاه کرد. اگه بعد از رعایت این چندین نکته باز هم محل بروز اگزما روی پوست تان خارش دارد و قرمز باقی ماند، باید هرچه با سرعتتر به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

۱- هرچه دفعات شستشوی پوست با آب و صابون را کمتر کنید، میزان عود و تشدید اگزما نیز کمتر می شود. علاوه بر این باید از مصرف صابون های متداولی خودداری کرد و به مکان آن از پن های ویژه پوست حساس استفاده نمود.

در فصول سرد سال، یک سیستم بخور سرد را هر سه ساعت یک بار برای یک ساعت و نیم روشن قرار بدهید تا هوای اتاق کاملا مرطوب شود

۲- آب هر چه داغ تر باشد، چربی پوست را بیشتر از بین می برد. در مقابل، آب خیلی سرد نیز خشکی پوست را زیاد میکند. بنابراین آب ولرم خوب ترین گزینه برای پوست های مستعد اگزماست.

۳- کرم های مرطوب کننده بدون عطر خوب ترین دوست شما هستند. خوشبختانه امروزه کرم های زیادی برای پوست های مستعد اگزما تولید شده اند که قادر هستید با مراجعه به داروخانه آنها را آماده کنید.

۴- داروهای کورتون دار نقش اصلی را در درمان اگزما ایفا می کنند. خوب ترین ترکیب ترکیبی از هیدروکورتیزون یک درصد و اوسرین است. هر زمان که دچار خارش و قرمزی شدید، لایه ای نازک از این پماد را روی ناحیه نکته نظر بمالید.

۵- اگه زمینه آلرژی و اگزما دارید، باید مصرف خوراکی هایی مثل فلفل، ادویه، سوسیس، کالباس، شکلات، موز، توت فرنگی، آجیل، تخم مرغ، بادام زمینی و دیگر مواد غذایی محرک را کم کنید.

۶- رطوبت هوا در فصول سرد سال کاهش مییابد. پس یک سیستم بخور سرد تهیه بکنید و هر سه ساعت یک بار، آن را برای یک ساعت و نیم روشن قرار بدهید تا هوای اتاق کاملا مرطوب شود.

۷- میزان مصرف داروهای موضعی کورتون دار بستگی به شدت اگزما دارد. اگه خشکی خیلی شدید باشد باید برای حدود یک هفته روزی دو تا سه بار از این داروها بهره گرفته شود، اما اگه خفیف باشد روزی یک بار کفایت می کند. اگه هم اگزما مزمن باشد دوره مصرف دارو طولانی تر خواهد شد. البته باید مد نظر گرفته باشید که زیاده روی در مصرف داروهای کورتون دار قادر هست باعث نازک و شکننده شدن پوست و همچنین افزایش موهای اضافی شود.

منابع:
فارس
مجله زندگی ایده آل – ستاره محمد

****************************

گردآوری از: فرزاد خ.

سلامت پوست و مو در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سر ز مستی برنگيرد تا به صبح روز حشر
««« »»»
هر که چون من در ازل يک جرعه خورد از جام دوست

اگزما در فصل پاییز بدتر می شود

TT / 219 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات