مرحوم دولابی: درد را اظهار نکنید زودتر از بین می رود


با دیگران به اشتراک بگذارید

مرحوم دولابی: درد را اظهار نکنید زودتر از بین می رود

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: دوستی داشتم در بازار پیرمردی بود. مرا نصیحت می‌کرد. می‌گفت انسان اگه درد دارد به کسی نقل نکنید خوب تر است، زودتر برطرف می‌شود.

تصویر و عکس   مرحوم دولابی: درد را بیان نکنید زودتر نابود میشود

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: طفل زمانی می بیند مادرش دیگر دست و پا نمی زند و خودش را نمی گیرد راه را باز می بیند و بیرون می آید. ماما آمده کنار مادر نشسته، یک زنی که قوی است، مثل ننه و بابا نیست که بلرزد. ماما دارو است. همین که قبل زائو می نشیند زائو می اضافی. ایمان هم همین طور است. اگه یک شخص قوی بیاید قبل ما بنشیند ما می زاییم.
قبل از آن به وحشت مییافتیم، می گوییم چکار کنیم! امّا تا نزدیک مان می نشینند نطق مان گشوده میشود. مثل ماما می مانند.
دوستی داشتم در بازار پیرمردی بود. مرا نصیحت می کرد. می گفت انسان اگه درد دارد به کسی نقل نکنید خوب تر است، زودتر از بین برده میشود. می گفت ما یک عروس داریم یک مرتبه نقل کردند دردش گرفته. تا من رفتم ماما بیاورم. هنوز توی حیاط بودم که عروسم زایید. طفل را تر و پاک کردند بعد همه خبر شدند. مادرش آمد خاله اش آمد عمّه اش آمد، همه گلایه کردند نقل کردند آدم زمانی دردش می گیرد ننه اش را خبر می کند، فامیل را خبر می کند. تو در رختخواب زاییدی ما را خبر نکردی؟ خلاصه عروس ما را دعوا کردند. یک دعوای مُفصّل. ننه و خاله و عمّه عروس. حتّی مادر شوهر هم می گفت که ای زن، این را زودتر نقل میکردی! خلاصه بیچاره عروس را حسابی دعوا کردند. فقط من بودم که چیزی نقل نکردم و تماشا کردم. شکم دوم دردش که گرفت، از ترسش ننه را خبر کرد، خاله را خبر کرد همه عالم را خبر کرد. مثل خودمان که این آخری ها زمانی داریم می زاییم، دائم می گوییم اینجایم درد می کند آنجایم درد می کند. نگو می خواهیم بزاییم، منتهی آگاهی نمیداریم. بهرحال این خانم هم همه را خبر کرد. اینها همه آمدند جمع شدند دور و بر عروس. دائم شام و ناهار می خواستند. البته آن چیزی عدم، ثواب هم داشت. اما دیدم عروسم نمی اضافی. این طرف غلت می خورد آن طرف غلت می خورد. فهمیدم مال حضور اینهاست، چون نشسته اند دائم می گویند بزا، بزا! او هم قادر نیست بزاید. مثل کسی که ناشی است به او می گویند بیا، نقل میکنید نمی آیم. فرزند هم همینطور است. به فرزند کوچولو اگه بگویی بیا، فرار می کند. می گفت چند روز گذشت، اما عروس ما نزایید که نزایید. آخرش ناچار شدم پیغام دادم تا شما دور عروس هستید، عروس من بزا نیست. شما بروید یک اتاق دیگر. نقل نمیکنیم از خانه من بروید، باشید. غذا هم بخورید میوه بخورید آب بخورید، منتها اتاقتان را تغییر دهید زائو را تنها قرار بدهید. حتی ماما را هم گفتم رفت. گفت تا آن جمعیت به اتاق دیگر رفتند، عروس زایید.
موعظه می کرد می گفت هر دردی را که انسان بیان نکند زودتر نابود میشود.

کتاب طوبای محبّت جلد دوم– ص ۲۱۶
مجالس حاج محمّد اسماعیل دولابی

-ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد-

نگارنده: بهار ج.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ايام گل چو عمر به رفتن شتاب کرد
««« »»»
ساقی به دور باده گلگون شتاب کن

مرحوم دولابی: درد را اظهار نکنید زودتر از بین می رود

TT / 70 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال