سهم کودکان از کتاب آب رفت/ خرید پفک آسان تر از کتاب


با دیگران به اشتراک بگذارید

سهم کودکان از کتاب آب رفت/ خرید پفک آسان تر از کتاب

حوزه کتاب خردسال این روزها از وضعیت مطلوب خود دور شده و سهم آنها از کتاب آب رفته است. فارغ از اینکه مقصر کیست، باید به این توجه داشت که دود این رویه در نهایت به چشم همه خواهد رفت.

تصویر و عکس   سهم کودکان از کتاب آب رفت/ تهیه کرد پفک راحتتر از کتاب

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد، کاهش تدریجی شمارگان کتاب در کشورمان امری بی سابقه نیست؛ چندین سالی است که شمارگان کتاب آب رفته و امروزه به حداقل میزان خود طی سال های گذشته رسیده است. در حالی که شمارگان کتاب در دوره ای ۵ هزار نسخه بود، امروزه در برخی موارد شاهد چاپ عناوینی با ۱۰۰۰ تا ۵۰۰ نسخه هستیم. این موضوع، معضلی دامنه دار است و در تمامی گروه ها کم و بیش به چشم می خورد.

طبق بررسی های انجام شده میزان شمارگان کتاب خردسال نیز از این امر مستثنی نبوده است. کتاب خردسال که بعد از انقلاب با اقبال خوبی همراه بوده و همیشه به عنوان یکی از کامیابترین و پرمخاطب ترین حوزه ها به حساب میامد، امروزه با کاهش تدریجی شمارگان و عناوین همراه است؛ به طوری که میزان شمارگان کتاب برای این گروه سنی در شش ماهه نخست سال جاری به ۱۰ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته همراه بوده است؛ یعنی برای حدود سه میلیون خردسال ۵-۹ سال در کشورمان(طبق آمار جمعیت در سال ۱۳۹۰) امسال تنها چهار هزار و ۶۷۳ عنوان کتاب با شمارگان ۱۱ میلیون و ۶۶۳ هزار و ۵۴۰ نسخه انتشار داده شد است که این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته(۱۲ میلیون و ۸۹۱ هزار و ۱۶۰ نسخه) با ۱۰ درصد کاهش همراه بوده است.

کارشناسان حوزه نشر خردسال علل گوناگونی را برای این موضوع مطرح می کنند. عده ای رشد کتاب های الکترونیک و پیوند کودکان امروز با فضای جایزی را یکی از علل کم اقبالی کودکان به کتاب آگاهی میدارند و عده ای دیگر نیز معضلات ناشران و هزینه چاپ کتاب های خردسال را از جمله علل این امر برمی شمارند؛ از این رو می شود علت این مشکل را در زمینه های مختلف جست.

از جمله علل کاهش رغبت کودکان به مطالعه، جدای از هزینه بالای کتاب، عملکرد آموزش و پرورش در این زمینه است که طی سال های گذشته همواره با انتقاد همراه بوده است. به نقل کرده کارشناسان؛ دستگاه آموزش و پرورش ذهن کودکان را با کتاب های درسی مشغول و مانع از ایجاد انگیزه در آنها برای مطالعه کتاب های غیر درسی می شود. در فضای رقابتی دستگاه تعلیمی کشور اگه مدارس هم بخواهند کودکان را به این سمت سوق دهند، این خانواده ها هستند که موفقیت را در کسب نمره بالاتر آگاهی میدارند.

عبدالعظیم فریدون، از اعضای اجلاس فرهنگی ناشران خردسال و نوجوان، در همین ارتباط به تسنیم گفت: در یک لغت می شود کاهش شمارگان کتاب خردسال را در «رکود اقتصادی» خلاصه کرد. این رکود در همه کشور وجود دارد. حدس زده میشد که بعد از سال ۹۴ که رکود اقتصادی بر کشور حاکم بود، در سال های بعد این رکود کمتر شود، اما متأسفانه با توجه به آمارهایی که انتشار داده میشود، اینطور به چشم مییاید که وضعیت تحول چندانی نکرده است.

وی ادامه داد: با توجه به این رکود اقتصادی، قدرت تهیه کرد مردمان پایین آمده و به تبع، قدرت تهیه کرد مردمان در کتاب نیز کاهش کشف کرده است و این رکود شامل حال کتاب هم شده است. البته به نظر من، اطلاعات اعلام شده راجع به شمارگان کتاب خردسال چندان قابل اعتماد نیست؛ چرا که هستند ناشرانی که در دهه ۶۰، عناوین خود را با شمارگان ۲۰ تا ۱۰ هزار نسخه انتشار میدادند، اما اکنون که این شمارگان کاهش کشف کرده، تمایل ندارند که ۵۰۰ نسخه در ابتدای اثر گوند و به نوعی، برای این دسته از ناشران نگاشتن شمارگان پایین کتاب، امر مطلوبی نیست. در شرایط فعلی، تولید در حالت استندبای قرار گرفته و تولیدکننده امید به آینده نزدیک ندارد، به همین علت دست نگاه داشته تا وضعیت را بسنجد.

فریدون با اظهار اینکه طبق بررسی های انجام شده سهم هر خردسال در سال گذشته به یک کتاب هم نرسیده است، اضافه کرد: تعداد افراد تا ۱۵ سال در کشور حدود ۱۴ میلیون نفر است، اما در سال گذشته تعداد ۱۵ میلیون نسخه از کتاب های چاپ اول نیز انتشار داده نشده است.

به نقل کرده این فعال حوزه نشر خردسال و نوجوان؛ هرچند می شود علل دیگری نیز برای رکود به فروش رسان کتاب در حوزه کتاب و کاهش شمارگان اثر برشمرد که از جمله این موارد، عدم ویترین کافی در کشور برای خانواده هاست. اگه بزرگسالان نیاز به تهیه کرد کتاب داشته باشند، به آسانی می توانند با مراجعه به کتابفروشی ها، کتاب آماده کنند، اما این مسئله برای کودکان و نوجوانان به صورت دیگری است. جالب است که خردسال برای تهیه کرد پفک، مسیر هموارتری دارد، تا تهیه کرد کتاب. نداشتن ویترین در شهری مانند تهران که جزو کلان شهرهاست به عنوان یک معضل است، حال آنکه این موضوع در شهرستان ها وضعیت به مراتب بدتری دارد.

—————————————————-

مسئول متن : فرزاد خ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سلطان و فکر لشکر و سودای تاج و گنج
««« »»»
درويش و امن خاطر و کنج قلندری

سهم کودکان از کتاب آب رفت/ خرید پفک آسان تر از کتاب

TT / 123 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال