وارسی ماندگار ترین عکس ها و تصاویر به ثبت رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم


با دیگران به اشتراک بگذارید

بررسی به یاد ماندنی ترین تصاویر ثبت شده از کره زمین در تاریخ نجوم

عکس شماره ۱ ⇩
عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم
از میان تصاویر شگفت‌انگیز پرشماری که از کره‌ی زمین گرفته شده، در این گزارش به سراغ ۲۴ مورد از مهم‌ترین آنها رفته‌ایم.

گاهی انسان‌ها یا ربات‌هایی که برای ماموریت به فضا پرتاب می‌شوند، در ضمن مسافرتشان از زمین هم عکس می‌گیرند. این کار تقریبا به یک رویداد معمول مبدل شده ‌است. این عکس‌ها‌ی نادر از سیاره‌ی ما‌ از صدها، هزاران، میلیون‌ها و گاهی از میلیاردها کیلومتر دورتر و در بعضی موارد با دوربین‌های منسوخ شده گرفته‌ شده‌اند. به همین علت شاید به طراوت و رنگارنگی عکس‌هایی که امروزه با گوشی هوشمندمان می‌گیریم نباشند.

اما کاستی‌های بصری، توسط چشم‌اندازهای بی‌نظیری که این عکس‌ها به ما نشان می‌دهند جبران می‌شوند. عکس‌های فضایی گرفته شده از زمین به دانشمندان مدد می‌کند تا به تصویر خوب تری از یک سیاره‌ی قابل سکونت دست یابند و این نیز به جستجوی سیارات مشابه زمین مدد می‌کند. علاوه بر این موضوع، این عکس‌ها یک واقعیت جالب و البته تحقیرکننده را به ما یادآوری می‌کند: اینکه خانه‌ی ما یک قطعه سنگ کوچک و شکننده است که ناامیدانه در عالم بی‌کران و تهی گم شده ‌است.

در اینجا ۲۴ عکس فضایی بی‌نظیری را که تا کنون بشر از زمین و ماه به دست آورده است، به شما نشان می‌دهیم. پیشنهاد می‌کنیم که برای دیدن بهتر عکس‌ها از رایانه‌ی شخصی خود بهره گیرید.

۱. تصویر گرفته شده توسط فضاپیمای Suomi NPP

عکس شماره ۲ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

تعداد عکس‌های گرفته شده از زمین با چشم‌انداز کامل که توسط ماهواره‌های پرتاب شده توسط انسان که حتی گاهی تا میلیون‌ها کیلومتر نیز دور از زمین هستند، بسیار اندک است.

 تصویر فوق در تاریخ ۹ آوریل سال ۲۰۱۵ به تصویب رسانده شده است. ناسا (NASA) و اداره‌ی ملی اقیانوسی و گاز زنی امریکا (NOAA) این عکس را از ترکیب چند عکس گرفته‌اند؛ یک عکس گرفته شده توسط Suomi NPP و یک عکس هم از ماهواره‌ای هواشناسی که روزی ۱۴ بار به دور زمین می‌چرخد. شما می‌توانید گردباد حاره‌ای جوآلان (Joalane) در بال سمت راست تصویر را ببینید. منبع این عکس سایت ناسا است.

۲. تصویر گرفته شده توسط Deep Space Climate Observatory) DSCOVR)

عکس شماره ۳ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

رصد‌های بی پایان آنها باعث شد تا بتوانیم سازوکار جهان هستی را اطراف سیاره‌ی خود مورد بررسی گذاریم و قرارگیری کمیابی از موقعیت‌های خورشید، ماه و زمین در فضا به دست آوریم.

تصویر فوق در تاریخ: ۹ مارس سال ۲۰۱۶ گرفته شده است. یکی از ماهواره‌های ناسا به نام (DSCOVR) که در فاصله ۱.۵ میلیون کیلومتری به دور زمین می‌چرخد، همواره در فضای بالای این قسمت از زمین که رو به خورشید است قرار دارد. همین امر باعث شد تا ۱۳ تصویر از سایه‌ی ماه که روی زمین حرکت می‌کند را بگیرد. این اتفاق ضمن خورشیدگرفتگی کامل ۲۰۱۶ روی داد. ترکیب عکس‌های حاصل شده باهم یکی از کامل‌ترین منظره‌‌‌ها از این رویداد نجومی را تشکیل داد. منبع تصویر فوق هم پایگاه ناسا است.

۳. تصویر گرفته شده توسط فضاپیمای Rosetta

عکس شماره ۴ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

وقتی که انسان به کاوش در عمق بیشتر فضا می‌پردازد، عکس‌های سحرآمیزی از زمین شکار می‌شود. یکی از این عکس و تصویر ها در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۰۹ حاصل شده است. فضاپیمای روزتا (Rosetta) برای رسیدن به هدفش در سال ۲۰۰۷ که یک سیاره دنباله‌دار به اسم ۶۷P/Churyumov-Gerasimenko بود، و در نهایت نیز با برخورد به آن منهدم ‌شد، به میدان قیمتیش زمین برای سرعت‌گیری احتیاج داشت. در همین ضمن بود که این عکس از قطب جنوب را نیز ثبت کرد که در آن قطب جنوب زیر نور خورشید روشن شده است. تصویر یاد شده از آژانس فضایی اروپا گرفته شده است.

۴. تصویر گرفته شده توسط سرنشین آپولو ۱۷

عکس شماره ۵ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

در یکی دیگر از تصاویر جالب توجهی که به آن می‌پردازیم، سیاره‌ی ما مانند تیله‌ی آبی شگفت‌انگیزی دیده می‌شود که در بر می داری پوشش تقریبا نامرئی از گاز است. قابل توجه است که تصویر زیر در تاریخ ۷ دسامبر ۱۹۷۲ به تصویب رسانده شده است.

یکی از مسافران آپولو ۱۷ که به عنوان آخرین ماموریت فضایی سرنشین‌دار به سمت کره‌ی ماه شناخته می‌شود، این عکس را از زمین گرفته است. این عکس به یکی از پرتکرارترین عکس‌های تاریخ بشر مبدل شده است. البته مشخص نیست که کدام یک از سرنشینان این عکس را گرفته است. گفتنی است که عکس مورد اشاره از فاصله‌ی ۴۵۰۰۰ کیلومتری زمین ضمن ماموریت سفر به ماه گرفته شده است. قاره‌ی آفریقا در بالا سمت چپ و قطب جنوب نیز در پایین عکس قابل مشاهده هستند. منبع عکس فوق نیز سایت ناسا است.

۵. گرفته شده توسط خدمه‌ی آپولو۱۱

عکس شماره ۶ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

تصویر و عکسی که در آن سیاره‌ی ما به تنهایی در اعماق تاریک فضا غوطه‌ور است و در تاریخ ۲۰ جولای ۱۹۶۹ گرفته شده است. منظره‌ای از آفریقا در فاصله‌ی ۱۵۸۰۰۰ کیلومتری؛ زمانی‌ که نیل آرمسترانگ (Neil Armstrong)، مایکل کولینز (Michael Collins) و باز آلدرین (Buzz Aldrin) در مسیر کره‌ی ماه بودند. منبع تصویر سایت ناسا است.

۶. عکس گرفته شده توسط DSCOVR

عکس شماره ۷ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

همان طور که در تصویر فوق بر خلاف تصویر قبلی می‌بینیم، سیاره‌ی ما چندان هم تنها نیست! این تصویر را در تاریخ ۱۶ جولای ۲۰۱۵ ثبت کرده‌اند. تقریبا دو بار در هر سال، کره‌ی ماه از میان DSCOVR و کره‌ی زمین عبور می‌کند و ما به این ترتیب می‌توانیم به سوی دیگر کره‌ی ماه نیز نگاهی داشته باشیم. این سری از عکس‌ها بین ساعت‌های ۳:۵۰ پس از ظهر تا ۸:۴۵ پس از ظهر گرفته شده‌اند. باید اشاره کنیم که رنگ زرد در سمت راست محیط ماه به صورت مصنوعی توسط دوربین به وجود آمده‌ است. این تصاویر نیز از سایت ناسا به دست آمده‌اند.

۷. تصویر گرفته شده توسط یکی از خدمه‌ی آپولو ۸ بنام ویلیام آندرس (William Andres)

عکس شماره ۸ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

کره‌ی ماه، سنگی خنک و بدون هوا که ۵۰ برابر کوچولو تر از زمین است و بزرگ‌ترین و نزدیک‌ترین دوست آسمانی ما به شمار می‌رود. تاریخ ثبت این عکس به ۲۴ دسامبر ۱۹۶۸ بر می‌گردد. عکس نامدار ناسا، با عنوان طلوع زمین (Earthrise)، وقتی گرفته شد که سرنشینان آپولو ۸ فرانک بورمن (Frank Borman)، جیم لاول (Jim Lovell)، و ویلیام آندرس به دور ماه در حال گردش بودند. لاول در یک تماس با زمین احساسات خود را درباره‌ی مشاهداتش در فضا چنین اظهار کرد:

وسعت تنهایی در اینجا وحشتناک و الهام‌بخش است و باعث می‌شود به یاد این بیفتید که چه چیزهایی در آنجا روی زمین دارید. منبع تصویر فوق نیز سایت ناسا است.

 ۸. عکس گرفته شده توسط (Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO

عکس شماره ۹ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

خویشاوندی این کره‌ با سیاره‌ی ما عجیب و پرقدمت است؛ ماه وقتی تشکیل شد که ۴.۵ میلیارد سال قبل سیاره‌ای در ابعاد مریخ به زمین (سیاره‌ی زمین در شرایط افتتاحیه تشکیل خود) برخورد کرد.

LRO در سال ۲۰۰۹ توسط ناسا پرتاب شد و ماموریتش عکس برداری از سطح آتش‌فشانی ماه بود. اما این عکس مخلوطی، امروزه به عنوان نسخه‌ی تازه ای از تصویر طلوع زمین شناخته می‌شود که در رابطه با قبلی به آن اشاره کردیم. منبع این تصویر هم پایگاه‌های ناسا و بیزینس اینسایدر (Business Insider) هستند.

 ۹. تصویر گرفته شده توسط: Lunar Orbiter 1

عکس شماره ۱۰ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

علت اینکه ما تا این حد با ماه آشنا شده‌ایم آن است که از دهه‌ی ۱۹۵۰، کشورهایی از سر تا سر دنیا طی ماموریت‌های فضایی خود، انسان یا ربات‌هایی را به سویش پرتاب کرده‌اند. عکس و تصویری که در این بخش بررسی می‌کنیم به حدود نیم قرن پیش باز می‌گردد. تصویر فوق به طور دقیق در تاریخ ۲۳ آگوست ۱۹۶۶ گرفته شده است.

در سال ۲۰۰۸، پروژه‌ی بازیابی تصاویر مدارگرد لونار(LOIRP)، عکس و تصویری با رزولوشن بالا از این پدیده را منتشر کرد که تصویر فوق را می‌توانید در صورت تمایل از این لینک بینید. همانطور که اشاره کردیم، تصویر برای بار نخست توسط لونار۱ در سال ۱۹۶۶ از روی ماه گرفته شده بود. لونار۱ عکس فوق را وقتی به تصویب رسانده که در سطح ماه برای یافتن جا فرود فضانوردان در ماموریت‌های آتی در حال گشت بود.

در دهه ۱۹۶۰ فناوری در حدی عدم که عمق اطلاعات عکس و تصویری که ناسا ظبط کرده بود را بازیابی کند، با این حال، پروژه‌ی بازیابی تصاویر لونار، عکس و تصویری با درجه‌ای از کیفیت انتشار داده که حتی می‌توان به عنوان بیلبورد نیز از آن بهره گرفت. منبع این تصویر نیز ناسا و LOIRP هستند.

 ۱۰. گرفته شده توسط: مایکل کولینز (Michael  Collins) از سرنشینان آپولو ۱۱

عکس شماره ۱۱ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

اکتشافات ما درباره‌ی ماه، به منزله‌ی یک پیروزی تکنولوژیک در حوزه‌های گوناگون است. در این تصویر ماژول Eagle lunar آپولو ۱۱ (Eagle Lunar Module) را هنگام بازگشت از سطح ماه می‌بینیم؛ عکس و تصویری که در تاریخ ۲۱ جولای ۱۹۶۹ گرفته شده و منبع آن نیز سایت ناسا است.

 ۱۱. گرفته شده توسط: Change’s 5-T1

عکس شماره ۱۲ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

این تصویر را شاید قادر باش به عنوان نمونه‌ای از کنجکاوی سیری‌ناپذیر بشر به شمار آورد. عکس و تصویری که در این بخش می‌بینیم در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۴ به تصویب رسانده شده است. تصویر فوق یکی از تصاویر نادری که از سمت دیگر ماه گرفته شده ‌است. این عکس توسط دپارتمان اکتشافات قمری سازمان ملی فضایی چین شکار شده‌است. چین همانند ناسا، سازمان فضایی اروپا، روسیه و هند اکنون می‌تواند به انجام تحقیقات گوناگون در منظومه شمسی توجه بکند.

گفتنی است هدف بعدی آنها نیز آوردن نمونه‌ای از خاک ماه در سال ۲۰۱۷ تعیین شده است و چنانچه این کار با موفقیت انجام شود، آنگاه باید این ماموریت چینی‌ها را به عنوان اولین ماموریت جمع‌آوری از سطح ماه پس از آخرین ماموریت‌های آپولو در دهه‌ی ۱۹۷۰به شمار آوریم. منبع عکس NASA APOD, The Planetary Society است.

 ۱۲. گرفته شده توسط: سرنشین آپولو ۱۰

عکس شماره ۱۳ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

تصویر فوق در واقع حد نهایی ماجراجویی را در یک سفر فضایی نشان می‌دهد. تاریخ ثبت این تصویر به ماه مه ۱۹۶۹ باز می‌گردد.

فضانوردان توماس استافورد (Thomas Stafford)، جان یانگ ( John Young) و ایگون کرنان (Eugene Cernan) این ویدیو را در ماموریت آپولو ۱۰ ضبط کردند. ماموریت آپولو ۱۰ به عنوان تمرینی برای آپولو ۱۱ بود (البته بدون مرحله‌ی فرود آمدن). چون همیشه یک طرف ماه به سمت زمین است، تصاویر طلوع زمین باید در ضمن حرکت فضاپیما گرفته شوند. منبع عکس سایت ناسا است.

۱۳. گرفته شده توسط Clementine 1

عکس شماره ۱۴ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

هیچگاه به نظر نمی‌رسد که ماه از زمین دور باشد. ماموریت کلمنتین Clementine یک پروژه‌ی مشترک با همکاری ناسا و عملیات پاسداری استراتژیک بود که در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۴ پرتاب شد. قبل از اینکه این فضاپیما در تاریخ ۷ مه ۱۹۹۴ از مهار بیرون رود، این عکس را که در آن زمین از قطب شمال ماه دیده می‌شود، ثبت کرد. منبع این عکس NASA GSFCاست. 

۱۴. گرفته شده توسط: Mariner 10

عکس شماره ۱۵ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

و همچنان که فضاپیماهایمان را دورتر می‌فرستیم…این عکس در تاریخ ۳ نوامبر ۱۹۷۳ به تصویب رسانده شده است. این تصویر مخلوطی از دو عکس (یکی از ماه و دیگری از زمین ) است که توسط فضاپیمای مارینر ۱۰ متعلق به ناسا گرفته شده‌است. این فضاپیما پس از اینکه با یک موشک بالستیک قاره‌پیمای بازنگری شده پرتاب شد، سفر خود را به سوی عطارد، زهره و ماه آغاز کرد. منبع تصویر سایت ناسا است.

۱۵. گرفته شده توسط: گالیله

عکس شماره ۱۶ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

خانه‌ی ما گاهی اوقات واقعا عجیب و منحصر به فرد به نظر می‌رسد. یکی از این دفعات به عکس و تصویری بر می‌گردد که در تاریخ ۱۶ دسامبر ۱۹۹۲ به تصویب رسانده شده است. فضاپیمای گالیله متعلق به ناسا در مسیر ماموریتش برای مطالعه‌ی مشتری و قمرهایش، دومین افزایش سرعت خود را با قیمتیش زمین به انجام رساند. حدود یک هفته پس از انجام مانور، فضاپیما این عکس مخلوطی از زمین و ماه را از فاصله‌ی ۶.۳ میلیون کیلومتری ثبت کرد. ماه در این تصویر در پیش‌زمینه و نزدیک به بیننده قرار دارد و روشنایی آن یک سوم زمین است. منبع تصویر سایت ناسا است.

۱۶. گرفته شده توسط: (Near Earth Asteroid Rendezvous (NEAR

عکس شماره ۱۷ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

این خانه‌ی عجیب و منحصر به فرد به همان اندازه نیز بی‌همتا به نظر می‌رسد. عکس و تصویری که در اینجا می‌بینیم در ۲۳ ژوئن ۱۹۹۸ به تصویب رسانده شده است. فضاپیمای NEAR که به منظور مطالعه‌ی یک سیارک پرتاب شده بود، این تصویر دو تکه از زمین و ماه را از فاصله ۴۰۲۰۰۰ کیلومتری گرفته است. قطب جنوب زمین در عکس دیده می‌شود. فضاپیما‌ی NEAR نهایتا به مقصدش یعنی سیارک ۴۳۳ Eros رسید و شروع به گردش در مدار آن کرد و در سال ۲۰۰۱ بخشی از فضاپیما به اسم Shoemaker بر روی سیارک با موفقیت فرود آمد. منبع تصویر NASA APOD است.

۱۷. گرفته شده توسط Voyager 1

عکس شماره ۱۸ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

بیشتر عکس‌ها نمی‌توانند فاصله‌ی ماه از زمین را به خوبی نمایش بدهند. اما عکس و تصویری که در ۱۸ دسامبر ۱۹۹۷ به تصویب رسانده شده قصه فرق می داری دارد. بیشتر عکس‌هایی که از ماه و زمین گرفته شده‌اند به صورت مخلوطی ساخته شده‌اند، به این معنی که بخشی از فضای خالی بین ماه و زمین  حذف می‌شود تا داخل یک عکس بگنجند.

با این حال، این اولین تصویر و عکسی است که در آن، دو جهان در داخل یک فریم قرار گرفته‌اند. وویجر۱ هنگام ثبت این عکس در فاصله ۱۱.۶ میلیون کیلومتری زمین بوده است. ماموریت این فضاپیما، پیمایش به دورست‌ترین نقاط منظومه‌ی شمسی بود. این فضاپیما در سال ۲۰۱۲ و ۳۵ سال پس از پرتاب از منظومه‌ی شمسی بیرون رفت و اکنون در فضای بین ستاره‌ای در حال حرکت است. منبع تصویر سایت ناسا است.

۱۸. گرفته شده توسط مارس اکسپرس (Mars Express)

عکس شماره ۱۹ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

تنها پس از اینکه میلیون‌ها کیلومتر از زمین دورتر شدیم، می‌توانیم برگردیم و تصویر و عکسی را به تصویب رسانیم که به طور کامل عظمت فاصله‌ی ۳۸۵,۰۰۰ کیلومتری بین ماه و زمین را نمایان کند. عکس و تصویری که در تاریخ ۳ جولای ۲۰۰۳ به تصویب رسانده شده در بر می داری چنین مشخصه‌ای است.

فضاپیمای مارس اکسپرس در مسیر سفر خود به سیاره‌ی سرخ  و در فاصله ۵ میلیون کیلومتری، دوربین خود را به سوی زمین برگردانده و این عکس را از زمین را گرفت. این فضاپیما اکنون نیز به دور مریخ می‌گردد و به تصویربرداری سه بعدی از سطح آن می‌پردازد. منبع تصویر فوق ناسا و سازمان فضایی اروپا هستند.

۱۹. گرفته شده توسط: ادیسه‌ی مارس (Mars Odyssey)

عکس شماره ۲۰ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

فضای دو کره به صورت یک شکاف بزرگ و تهی از این نما دیده می‌شود. تصویر فوق در ۱۹ آپریل ۲۰۰۱ به تصویب رسانده شده است. این عکس مادون قرمز، از فاصله‌ی ۳.۵ ملیون کیلومتری از زمین گرفته شده ‌است و به خوبی فاصله‌ی بسیار زیاد بین ماه و زمین را به تصویر می‌کشد. این فاصله‌ی ۳۸۵,۰۰۰ کیلومتر است که در واقع برابر است با ۳۰ برابر قطر زمین. فضاپیمای ادیسه تصویر فوق را در طی ماموریتش به سمت سیاره‌ی سرخ گرفته‌است. منبع تصویر هم سایت ناسا است. 

۲۰. گرفته شده توسط جونو (Juno)

عکس شماره ۲۱ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

دستگاه زمین و ماه حتی با بودن در کنار یکدیگر نیز از فاصله‌ی خیلی دور و در فضای بی‌کران بسیار کوچک و بی‌اهمیت به نظر می‌رسند. عکس و تصویری که در این بخش می‌بینیم در ۱۱ آگوست ۲۰۱۱ گرفته شده است.

در این عکس که توسط فضاپیمای جونو و از فاصله‌ی ۹.۶ میلیون کیلومتری گرفته شده، زمین و ماه بسیار کوچک به نظر می‌رسند. افزایش سرعت فضاپیماها (شتاب‌گیری) با بهره گیری از قیمتیش زمین، فرصتی خوبی ‌است تا از زمین و ماه نیز تصویر‌برداری شود.

فضاپیمای جونو متعلق به ناسا است که در ضمن سفر ۵ ساله‌ی خود به مشتری این عکس و چند عکس دیگر از زمین را ثبت کرد. باید مد نظر گرفته باشیم که این عکس‌ها تبدیل به یک انیمیشن فوق‌العاده شده‌اند. فضاپیمای جونو، دانشمندان را قادر می‌کند که این غول گازی را به شکلی خوانند که تا پیش از این در موردش رویاپردازی می‌کردند. منبع تصویر فوق نیز پایگاه‌های ناسا و بیزنس اینسایدر هستند.

۲۱. گرفته شده توسط Spirit Mars Exploration Rover

عکس شماره ۲۲ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

وقتی از سطح مریخ نگاه کنیم، زمین مانند یکی از میلیون‌ها ستاره‌ی در حال حرکتی بنظر می‌رسد که در ابتدا حتی می‌تواند ستاره‌شناسان را گیج کند. تصویر فوق متعلق به تاریخ ۹ مارس ۲۰۰۴ است. دو ماه پس از فرود تاریخی روی سطح ماه، این مریخ نورد در جستجوی زمین رو به آسمان خیره شد تا بتواند این نقطه‌ی کوچک را یابد. ناسا اعلام کرده که این اولین تصویر و عکسی است که از زمین و از روی یک جرم سماوی دیگر به جز ماه گرفته شده ‌است. در این عکس، زمین در فاصله‌ی ۲۵۹ میلیون کیلومتری از مریخ قرار دارد. منبع تصویر نیز سایت ناسا است.

۲۲. گرفته شده توسط کاسینی (Cassini)

عکس شماره ۲۳ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

چنانچه از زحل به زمین نگاه کنیم، سیاره‌ی ما در پرتوی حلقه‌ی یخی این غول گازی بسیار ناچیز به نظر می‌رسد. این تصویر متفاوت در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۶ به تصویب رسانده شده است. فضاپیمای کاسینی که توان مورد نیازش با منبع تغذیه هسته‌ای تامین می‌شود توسط ناسا ساخته و پرتاب شده است. با ترکیب ۱۵۶ عکس گرفته شده توسط کاسینی، در نهایت این تصویر از غول گازی آماده شده است.

دانشمندان تصادفا متوجه وجود کره‌ی زمین در سمت چپ تصویر شدند. اگرچه زمین مانند یک ذره‌ی نورانی به نظر می‌رسد، ولی در واقع در فاصله‌ی ۱۴۹۳ میلیون کیلومتری از محل ثبت تصویر قرار دارد.

۲۳. گرفته شده توسط وویجر ۱ (Voyager 1)

عکس شماره ۲۴ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

میلیاردها کیلومتر دورتر از زمین، همانطور که کارل ساگان (Carl Sagan) نقل میکنید، جهان ما به شکل این نقطه‌ی کم رنگی است که در تصویر می‌بینید، یک گوی کوچک و تنها که تمام پیروزی‌ها و تراژدی‌های ما در آن رقم می‌خورد.

این تصویر از زمین، تنها یک فریم از سلسله عکس‌هایی است که وویجر۱ (Voyager1) از منظومه‌ی ما و از فاصله ۶.۴ میلیارد کیلومتری گرفته‌ است. سخنرانی کوتاه شده‌ی کارل در رابطه با این تصویر را در اینجا می‌آوریم:

ما قادر بودیم این تصویر را بگیریم و چنانچه به تصویر خیره شوید این نقطه را پیدا می‌کنید؛ درست همینجا. اینجا خانه‌ی ماست. این نقطه ما هستیم. مکانی که همه‌ی کسانی‌که در نکته شان شنیده‌ایم، همه‌ی کسانیکه عمرشان را در آن سپری کرده‌اند و مرده‌اند و در آنجا زندگی کرده‌اند.

تمام شادی‌ها و غم‌هایمان، هزاران مذهب از خود مطمین، ایدئولوژی‌ها و دکترین‌های اقتصادی، شکارچیان و متجاوزان، تمام قهرمانان و بزدلان تاریخ، تمام خالقان و نابودکنندگان تمدن‌های بشر، تمام پادشاهان و رعیت‌ها، همه‌ی زوج‌های عاشق، تمام کودکان امیدوار، همه‌ی پدرها و مادرهای نگران، تمام مخترعان و کاشفان، تمامی معلمان اخلاق، تمام سیاست‌مداران فاسد، تمام سوپراستارها، تمام رهبران بزرگ، تمامی پرهیزگاران و گناه‌کاران در تاریخ نوع بشر و همه‌ی افراد متداولی که اکنون هیچ کس انها را به یاد نمی‌آورد، همه‌ی آنها اینجا بوده‌اند؛ روی این ذره‌ی غبار، معلق زیر پرتو خورشید.

زمین یک نقطه کوچک در این کیهان پهناور است. به آن جوهای خون اندیشید که پادشاهان و ژنرال‌ها برای به دست آوردن پیروزی و شکوه به راه انداخته‌اند تا به خیال خود برای لحظه‌ای روی تکه‌ای از این نقطه فرمانروایی کنند.

به این اندیشید که ساکنان گوشه‌ای از این نقطه بر گوشه‌ی دیگری از آن چه ظلم‌هایی کرده‌اند.  تا چه حد این کج اندیشی‌ها در طول تاریخ تکرار شده است. به این اندیشید که انسان‌ها چقدر برای کشتن هم مشتاقند و و چقدر نفرتشان همیشگی است.

این طبخ کن دادن، این تصور اهمیتی داشتن خودمان، این خیال خام که ما در کیهان در بر می داری اهمیت هستیم، توسط این عکس از زمین که نقطه‌ای کم رنگ است به درگیری کشیده شده است.

به نظر من شاید هیچ چیزی بهتر از این عکس از راه دور، که کوچولوای زمین را نشان می‌دهد، نمی‌تواند احمقانه بودن این خود فریبی انسان‌ها را ثابت کند. برای من، نگاه کردن به این عکس، مسئولیت ما در حفاظت از زمین را یادآوری می‌کند و این که با یکدیگر با ملایمت رفتار کنیم و قدر این نقطه‌ی آبی که تنها خانه‌ای است که تا به حال داشته‌ایم را آگاهی بداریم و از آن حفاظت کنیم.

۲۴. گرفته شده توسطSELENE/Kaguya

عکس شماره ۲۵ ⇩عکس بررسی فراموش نشدنیترین تصاویر به تصویب رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

اظهار کارل ساگان مشخص و غیرقابل تحول است: فقط یک زمین داریم، پس هرچه در توان داریم را مصرف بکنیم و از آن محافظت کنیم و پیش از همه باید از خودمان شروع کنیم. مدار گرد SELENE که به عنوان کایوگا (Kayuga) نیز نامیده می‌شود، ساخت کشور ژاپن است و به دور ماه در گردش است. مدارگرد کایوگا این ویدیو را از زمین گرفته است که سرعتش ۱۰۰۰ درصد بیشتر شده‌است. این عکس در چهلمین سالگرد گرفته شدن عکس طلوع زمین توسط آپولو ۱۱ ثبت شد.

به گزارش زومیت،در پایان گفتنی است که این مقاله و تصاویر آن به طور کامل و برای بار نخست در پایگاه بیزنس اینسایدر انتشار داده شده بودند.

—انتها—

تهیه کننده : شكيبا ن.

نجوم و فضا در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مخمور جام عشقم ساقی بده شرابی
««« »»»
پر کن قدح که بی می مجلس ندارد آبی

وارسی ماندگار ترین عکس ها و تصاویر به ثبت رسانده شده از کره زمین در تاریخ گاز نزنم

TT / 661 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال