همکاری مشترک برای تجاری سازی منسوجات هوشمند


با دیگران به اشتراک بگذارید

همکاری مشترک برای تجاری سازی منسوجات هوشمند

تصویر و عکس همکاری مشترک برای تجاری سازی منسوجات هوشمند
سیناپرس: یک شرکت آمریکایی فعال در حوزه چاپ سه بعدی، قرارداد همکاری برای بهره گیری از تکنولوژی چاپ سه بعدی نانومواد روی الیاف منسوجات را با یک شرکت اروپایی منعقد کرده است. هدف این دو، تولید منسوجات هوشمند با بهره گیری از نانوپوشش‌های رسانا روی الیاف است.

شرکت نانودیمنشن (NanoDimension) در حوزه الکترونیک چاپ سه بعدی فعالیت دارد. این شرکت اخیراً از طریق یکی از شرکت‌های تابعه خود اقدام به فعالیت در حوزه چاپ سه بعدی روی الیاف منسوجات کرده است. این شرکت برای این کار، همکاری مشترکی با شرکت نساجی اروپا  به‌منظور چاپ سه بعدی ترکیبات رسانا روی منسوجات آغاز کرده‌است.
در این پروژه از تکنولوژی منحصر به فرد شرکت نانودیمنشن موسوم به AgCite استفاده شده‌است. این تکنولوژی نوعی جوهر رسانای مبتنی بر نانوذرات نقره است. در کنار این تکنولوژی از پلتفورم چاپی DragonFly 2020 3D نیز بهره گرفته خواهد شد.
براساس ملزومات این شرکت اروپایی، شرکت نانودیمنشن قصد دارد فرآیند چاپ خود را به‌منظور استفاده روی الیاف منسوجات عوض کند.
در طول این فرآیند، قرار است ترکیبات رسانا روی پلتفورم‌های گوناگون چاپ شود. همچنین مقرر شده‌است که ویژگی‌های محصول تولید شده از نظر رسانایی، انعطاف‌پذیری و کشش نکته امتحان قرار گیرد. این نتایج نمایان کرد که ترکیبات رسانای چاپی در بر می داری انعطاف‌پذیری کافی برای بافته شدن هستند.
این آزمایش‌ها، شواهد کافی برای اثبات عملکرد تکنولوژی شرکت نانودیمنشن را فراهم کرد تا قادر باش از این تکنولوژی برای تولید منسوجات بهره گرفت. بنابراین مسیر تولید مسنوجات هوشمند با بهره گیری از این تکنولوژی هموار شده و می‌توان بدون ایجاد محدودیت برای تا شدن، حرکت و خستگی، نسل تازه ای از منسوجات هوشمند را تولید کرد.
امروزه تولید منسوجات هوشمند، امکان مخلوط الکترونیک با نساجی، به یکی از دغدغه‌های مسئولان صنعت نساجی تبدیل شده‌است. چاپ سه بعدی می‌تواند با بهره گیری از نانومواد این شرایط را فراهم کند.
به گزارش ستاد توسعه تکنولوژی نانو،بازار منسوجات هوشمند در حال حاضر ۸۰۰ میلیون دلار است که تا سال ۲۰۲۰ به رقم ۴.۷۲ میلیارد دلار خواهد رسید. این رقم به معنای افزایش ۳۳.۵ درصدی در هر سال است. این نوع منسوجات برای استفاده در بخش ارتشی بسیار ایده‌آل بوده و صنایعی نظیر پزشکی نیز از آن بهره‌مند خواهد شد. بانداژهای هوشمند، دستکش‌های توسعه یافته و حسگرهای قابل بر تن کردن از جمله مصداق‌های این تکنولوژی هستند.

****************************

مسئول متن : جمشيد د.

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

فکر بهبود خود ای دل ز دری ديگر کن
««« »»»
درد عاشق نشود به به مداوای حکيم

همکاری مشترک برای تجاری سازی منسوجات هوشمند

TT / 52 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال