دستاوردهای فناورانه مهندسان کشور در نهمین نمایشگاه جهانی تکنولوژی نانو؛ زندگی به رنگ نانو (۲ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

دستاوردهای فناورانه مهندسان کشور در نهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو؛ زندگی به رنگ نانو

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس دستاوردهای فناورانه مهندسان کشور در نهمین نمایشگاه بین المللی تکنولوژی نانو؛		زندگی به رنگ نانو
توجه ویژه و علاقه‌مندی محققان به این تکنولوژی باعث شده تا ایران، رتبه هفتم تولید مقاله جهان را در حوزه نانوفناوری داشته باشد.
وقوع چهارمین انقلاب صنعتی در قالب تکنولوژی نانو و دستاوردهای حاصل از آن، بسیار هیجان‌انگیزاست، به گونه‌ای که در حال حاضر، ستاد توسعه تکنولوژی نانو در ایران در کنار ۹۷ مرکز تحقیقاتی نانو، ۴۹ آزمایشگاه نانو نیز در سطح دانش‌آموزی برای توسعه این علم در کشور راه‌اندازی کرده است.
 توجه ویژه و علاقه‌مندی محققان به این تکنولوژی باعث شده تا ایران، رتبه هفتم تولید مقاله جهان را در حوزه نانوفناوری داشته باشد. این پیشرفت با سرمایه‌گذاری ۱۲/۰ درصد از سرمایه‌گذاری ۱۲هزار میلیون دلاری (حدود ۴۳هزار میلیارد تومان) جهان در حوزه نانو (در سال ۲۰۱۴) در ایران رخ داده است.

ثبت بیش از ۱۴۷ اختراع در سطح بین‌المللی، فعالیت ۳۵ مرکز رشد فعال و ۵۰ واحد تکنولوژی نانو در این مراکز، از دستاوردهای دیگر کشور در زمینه تکنولوژی نانو است. توسعه تکنولوژی نانو در حوزه‌های آپارتمان، نفت و پتروشیمی، نساجی، دارو، آب و فاضلاب، برق و نیروگاهی، کشاورزی و بسته‌بندی اولویت هشت‌گانه تعریف شده از سوی ستاد تکنولوژی نانو معاونت علمی و تکنولوژی ریاست جمهوری است که علاقه‌مندان می‌توانند در این زمینه فعال باشند. نهمین نمایشگاه بین‌المللی تکنولوژی نانو، ۱۴ تا ۱۷ مهر در تالار خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران به انجام رسانده شد که در آن، ۸۶ شرکت ایرانی و پنج شرکت خارجی از دو کشور کره جنوبی و تایوان حاضر بودند.

در ادامه،‌ برخی محصولاتی را معرفی می‌کنیم که با تکیه بر تکنولوژی نانو در این نمایشگاه شناسانده شده بودند و رواج بهره گیری از آنها می‌تواند رنگ دیگری به زندگی ما ببخشد .

مشاهده ساختار آنتی ژن‌ها با Bio-AFM

میکروسکوپ نیروی هسته ای AFM سرواژه (Atomic Force Microscopy) قدرتمندی تصویربرداری با دقت نانومتری، تعیین فواید مواد در مقیاس نانو، نانولیتوگرافی و جابه مکانی به منظور ایجاد تغییرات نانومتری در سطح نمونه به دو روش مکانیکی و شیمیایی دارد.

دکتر سیدعباس شاهمرادی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان آرا پژوهش، درباره میکروسکوپ Bio-AFM به جام‌جم می‌گوید: این سیستم، امکان تصویربرداری از ساختار سلول باکتری، ویروس، دی‌ان‌ای، آنتی‌ژن، آنتی‌بادی و سایر موارد درابعاد نانومتری را در پژوهش‌های زیست‌فناوری و پزشکی فراهم می‌کند. وی درباره سیستم نانو وکیوم (Nano Vac) به عنوان یکی دیگر از پنج سیستم موجود درغرفه می‌گوید: این سیستم قدرتمندی تصویربرداری در خلأ را دارد. فیزیکدان‌ها با بهره گیری از این سیستم می‌توانند رفتار ماده را در مواجهه با گازهای گوناگون بررسی و نتایج تصویربرداری خود را در مانیتوری که به سیستم متصل است، بینند. این دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف به سیستم دیگری به نام Educational AFM اشاره می‌کند و می‌گوید: این سیستم برای استفاده در مدارس ساخته شده تا دانش‌آموزان علاقه‌مند با تکنولوژی نانو بیشتر آشنایی پیدا کنند.

لباس‌های ضدروغن و ضدآب نانویی

اغلب مردمان نسبت به بهره گیری از لباس‌هایی که با تکنولوژی نانو تولید شده‌اند، حس خوبی دارند و امتیازهایی برای تهیه کرد آن قائل هستند. در این میان، یک شرکت دانش‌بنیان کامیاب به ساخت دستگاهی به نام سامانه پردازش پلاسمایی منسوجات و اشیا تحت خلأ با فرکانس رادیویی شده است که با مدد آن، امکان تبدیل لباس‌های آماده به یک محصول نانو وجود دارد.

 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس دستاوردهای فناورانه مهندسان کشور در نهمین نمایشگاه بین المللی تکنولوژی نانو؛		زندگی به رنگ نانو

علی امیری، مدیرعامل این شرکت با اشاره به رونمایی از این سیستم تازه در شهریور ماه ۹۵ به جام‌جم می‌گوید: در روش باستانی تولید منسوجات نانویی، ابتدا پارچه را در محلول نانو و در دمای ۱۷۰ تا ۱۸۰ درجه قرار می‌دهند که این کار چهار عیب بزرگ دارد.

وی ادامه می‌دهد: کاهش طول عمر پارچه و امکان شست و شوی محصول به کمتر از ۱۰ تا ۱۵ بار، قرار گرفتن یک لایه ضخیم از مواد روی پارچه و ایجاد حساسیت در برخی افراد ازمعایب تولید منسوجات نانو به این روش است.

به نقل کرده امیری، تولیدکنندگان منسوجات می‌توانند لباس‌های آماده همچون کت و شلوار یا هر تیپ دیگر را داخل سیستم گذارند و آن را به یک محصول نانویی ضدلک روغن و ضد آب، بدون معایب مذکور مبدل کنند.

وی در پاسخ این سوال که آیا ضد آب شدن تیپ به معنای آن است که دیگر امکان شست‌و‌شوی آن نیست، می‌گوید: در صورتی که تیپ خشک باشد و قطره آب یا روغن روی آن بچکد، مایع سر می‌خورد و در پارچه نفوذ نمی‌کند، اما اگه تیپ داخل خودرو لباسشویی قرار گیرد، خیس و قابل شست‌و‌شو می‌شود.

به نقل کرده مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، از این سیستم برای ضدلک کردن تابلو فرش‌های ابریشمی نیز استفاده می‌شود.

غبارروبی با مدد نانو

زدودن روزانه غبار لوازم، یکی از کارهای خسته‌کننده بویژه برای زنان خانه‌دار است،‌ مخصوصا اگه در کلان شهرآلوده‌ای مثل تهران زیید، مدت زمان پاک ماندن لوازم خانه یا محل کار حتی به یک ساعت نمی‌کشد. شرکت دانش‌بنیان نانو آیتک، کامیاب به تولید ماده‌ای با فایده ضدغباری شده که می‌تواند لوازم را به مدت یک تا سه هفته از نشستن گرد و غبار روی آنها در امان نگه دارد.

رضا نظریان، کارشناس این شرکت درباره نحوه بهره گیری از این ماده به جام‌جم می‌گوید: ماده نانو باید پس از گردگیری غبار اسپری شود. سپس بار دیگر دستمال روی سطح کشیده شود تا ماده به صورت یکسان در سطح توزیع شود و لایه نازک برای ممانعت از نشستن ذرات غبار در سطح به وجود آید.

ماده ضد‌حشرات ویژه بدن انسان با ماندگاری ۱۲ ساعت، سوسک‌کش بدون بو و حساسیت، کیسه‌ زباله نانویی با توانایی نگهداری زباله به مدت یک هفته بدون آن که بو بگیرد و زیپ کیف‌های ویژه نگهداری میوه و سبزیجات به مدت دو هفته، از دیگر محصولات تولیدی این شرکت دانش‌بنیان است.

تبدیل نور سفید به طول موج‌های رنگی

سیستم تک‌فام ساز نوری یا همان مونوکوروماتور، دستگاهی است که برای فیلتر کردن نور تابشی و تولید یک طول موج خاص به کار می‌رود.

دکتر مریم زارع، مدیر تحقیقات شرکت دانش‌بنیان پویش تدبیر کرانه درباره این سیستم که برای اولین در نمایشگاه امسال رونمایی شده بود، به جام‌جم می‌گوید: اگه شما متناسب با هدف به نور تک‌رنگ آبی احتیاج داشته باشید اما منبع نور شما سفید رنگ باشد، می‌توانید با قراردادن مونوکوروماتور جلوی منبع از خروجی آن، نورآبی یا هر رنگ دیگری تحویل بگیرید.

وی درباره بازه طول موج این سیستم می‌گوید: این سیستم بازه طول موج ۱۹۰ تا ۸۵۰ نانومتر را پوشش می‌دهد، یعنی محدوده طول موج فرابنفش، مرئی و قسمت کمی از مادون قرمز نزدیک را پوشش می‌دهد. این سیستم در آزمایشگاه‌های فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و بخش‌هایی که با ساخت سلول و باتری خورشیدی سروکار دارند، قابل استفاده است.

آسیابی از جنس نانو

آسیاب گلوله‌ای سیاره‌ای، دستگاهی است که در آن محفظه‌های آسیاب، مانند سیاره‌های منظومه شمسی در بر می داری دو حرکت وضعی (به دور خود) و حرکت انتقالی (به دور مرکز) هستند. این نوع حرکت باعث می‌شود، گلوله‌های آسیاب‌کننده به دیواره‌ها نچسبند و پیوسته در جهت قطر دایره محفظه پرتاب شوند.

شروین شایگان، مدیر مهار کیفیت امین آسیا فناورپارس به جام‌جم می‌گوید: این سیستم، توانایی آسیاب کردن تحت خلاء، گاز، محافظ آرگون یا گازهای دیگر را دارد. سرعت و زمان چرخش سیستم متناسب با نوع مواد و اندازه دانه نکته نیاز قابل تنظیم است. علاوه بر این محفظه آسیاب نیز متناسب با جنس پودر از مواد گوناگون همچون فولاد زنگ نزن، فولاد سخت کاری شده، عقیقی، کاربید تنگستن، زیرکونیا، آلومینا و تفلون ساخته می‌شود.

پودر کردن ذرات در حد میکرون و نانومتر، آلیاژسازی مکانیکی ذرات گوناگون، انجام واکنش شیمیایی در ضمن آسیاب کردن تحت گاز محافظ (قابل استفاده برای مواد معدنی و شیمیایی، شیشه، سرامیک و فلز) از جمله کارکردهای تعریف شده برای این سیستم است.

نانو پودرهای کشنده

در حالی که مسئولان شهرداری معتقدند، ۵/۱ میلیون موش در تهران زندگی می‌کند، یکی از اعضای شورای شهر تهران تعداد آنها را تا ۵۰ میلیون نیز عنوان کرده است. در هر صورت، وجود حتی یک موش در محیط زندگی ما نیز می‌تواند برای تندرست انسان خطرناک باشد، زیرا طبق پیش‌بینی‌ها موش‌ها از عوامل افزایش آمار مرگ و فوت شو انسان‌ها در صورت وقوع زلزله در تهران خواهند بود. البته باید خاطرنشان کرد، حضور موش‌های قهوه‌ای تنها به تهران و ایران محدود نیست و معضلی دنیاای است؛ به گونه‌ای که دیترویت در ایالت میشیگان ایالات متحده، دهمین شهر پرموش دنیاست و شهرداری این شهر در ازای تحویل جسد هر موش، پنج دلار جایزه می‌دهد. شرکت دانش‌بنیان رایان زرین‌ سینا، پودری از جنس نانو تولید کرده که موش‌ها پس از صفا کردن از خوردن آن، دچار انسداد روده و سکته می‌شوند.

عبدالله شاه‌علی، مدیربازرگانی این شرکت درباره نانوپودر غیرسمی کشنده موش به جام‌جم می‌گوید: هربسته ۱۰۰ گرمی این پودر که در بر می داری بوی پنیر است و به طعم ذرت، گردو و بادام آغشته است، می‌تواند باعث مرگ ۸ تا ۹ موش شود. این محصول برای اولین بار است که در دنیا تولید می‌شود و نمونه مشابه خارجی ندارد.

وی ادامه می‌دهد: نانوپودر غیرسمی کشنده موش با قیمت کیلویی ۵۰ هزار تومان به به فروش رسان می‌رسد. نکته جالب توجه درباره این محصول این است که تنها باعث مرگ موش می‌شود و برای انسان و سایر جانوران همچون سوسک و گربه ضرری ندارد. افرادی که در منازل خود با موش مواجه هستند، این پودر را باید در ظرف یکبار مصرف بریزند و در مسیر تردد جاندار گذارند. این کار را باید تا وقتی که پودر دست نخورده باقی بماند، ادامه بدهند و مطمئن شوند موش‌ها تلف شده‌اند و دیگری موشی در کار نیست.

جلو گیری از انفجار معادن با مدد آنالیزور

بدون بو و رنگ بودن گاز باعث شده تا هر سال، افراد زیادی جان خود را در اثر استنشاق یا انفجار از دست بدهند. شرکت دانش‌بنیان نونا شات با هدف کاهش انفجارهای ناشی از گاز مخصوصا در معادن، اقدام به ساخت و رونمایی از دو سیستم آنالایزر گاز موجود در محیط کرده است.

جواد محمدیان، مدیر واحد تحقیق و توسعه این شرکت دانش‌بنیان درباره این دستگاه‌ها به جام‌جم می‌گوید: این دستگاه‌ها امکان آنالیز تفسیر اندازه حداقل سه گاز به صورت همزمان درمحیط را دارد. وی همان موقع سیستم را به دست می‌گیرد و میزان گاز متان و اکسیژن موجود در تالار نمایشگاه را نشان می‌دهد و می‌گوید: اکنون ۷۴ پی‌پی‌‍‌ام منواکسیدکربن (Co) و ۸۲ پی‌پی‌‍‌ام گاز متان در محیط وجود دارد. این سیستم هر ۹۰ ثانیه میزان گاز موجود در فضا را نشان می‌دهد که البته این زمان، متناسب با وقتی که کارفرما تعریف می‌کند، قابل تحول است. در صورتی که میزان گاز به بیش از سطح استاندارد تعریف شده برسد، زنگ هشدار به صدا در می‌آید.

محمدیان درباره امکان استفاده خانگی از این سیستم می‌گوید: بهره گیری از این سیستم در منازل با توجه به قیمت ۵/۵ میلیون تومانی آن مقرون به صرفه نیست. برای سنجش میزان گاز موجود در خانه‌ از دیتکتورها استفاده می‌شود.کاربرد این سیستم بیشتر برای معادن است که می‌تواند با هشدار بموقع، مانع از انفجار معدن شود.

به گزارش جام جم آنلاین،محمدیان تأکید می‌کند: این سیستم‌ها را می‌توان به صورت کاملا ایستگاهی پیاده کرد؛ یعنی می‌توان آنالیزورهای متعدد را در قسمت‌های گوناگون معدن گذاشت تا با انتقال اطلاعات به اپراتور، دیگر نیازی نباشد که فرد برای بررسی میزان گاز وارد معدن شود.

— براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد —

نگارنده : آرش ک.

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

رقصيدن سرو و حالت گل
««« »»»
بی صوت هزار خوش نباشد

دستاوردهای فناورانه مهندسان کشور در نهمین نمایشگاه جهانی تکنولوژی نانو؛ زندگی به رنگ نانو (۲ عکس)

TT / 172 — TP / 9%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال