با موی سرتان، نانوذرات با فواید کاتالیستی سنتز کنید!


با دیگران به اشتراک بگذارید

با موی سرتان، نانوذرات با خواص کاتالیستی سنتز کنید!

تصویر و عکس با موی سرتان، نانوذرات با فواید کاتالیستی سنتز کنید!
سیناپرس: محققان با بهره گیری از موی سر انسان کامیاب به سنتز نانوذراتی با فواید کاتالیستی شدند. آن‌ها پروتئین موجود در موی سر را برداشت کرده و از آن به‌عنوان بستری برای رشد نانوذرات بهره گرفتند.

شاید برخی هنرمندان به دنبال بهره گیری از مو برای خلق آثار هنری باشند. اخیراً یک تیم تحقیقاتی از کشور ژاپن و کره‌جنوبی کامیاب به بهره گیری از مو در یک حوزه کاملاً متفاوت شده‌اند.
در مقاله‌ای که این گروه در نشریه ACS Sustainable Chemistry & Engineering انتشار داده اند، آمده است که از مو می‌توان برای تولید نانوذرات کاتالیستی استفاده کرد. این گروه نانوذراتی ساختند که می‌توان از آن در فرآیندهای شیمیایی برای تسریع واکنش استفاده کرد.
اما چرا مو؟
نانوذرات همانند بلورها، اغلب نیاز به یک بستر برای رشد دارند. به مخصوص چنانچه بخواهیم از این نانوذرات در تسریع واکنش‌های شیمیایی بهره گیریم، آنگاه ضرورت دارد که نانوذرات روی بستر ویژه‌ای رشد کنند.
از مواد گوناگونی نظیر چوب و دیواره سلول باکتری برای سنتز نانوذرات استفاده می‌شود، اما بعضی از این بسترها ایده‌آل نیستند. برخی بسیار گرانقیمت بوده و برخی نیاز به اصلاح شیمیایی با مواد سمی دارند که همه این‌ها معضل آفرین هستند.
یکی از علل انتخاب مو، فراوانی آن است. مو ماده‌ای فراوان، کم هزینه و زیست‌تخریب‌پذیر است؛ بنابراین بهره گیری از آن می‌تواند منجر به رسیدن به تکنولوژی «شیمی سبز» شود.
محققان این پروژه برای تولید نانوذرات اقدام به بهره گیری از موی دست نخورده کردند. «دست نخورده» نه به معنای این که دست انسان به آن نخورده باشد، بلکه موی رنگ نشده و بدون هیچ دستکاری شایع در آرایشگاه‌ها است.
محققان پروتئین موجود در مو را برداشت کرده و آن را به مخلوط حاوی یون‌های طلا یا نقره اضافه کردند. مخلوط بوروهیدرید سدیم که یک ماده احیاء کننده است، موجب آغاز فرآیند تولید نانوذرات طلا یا نقره می‌شود که این نانوذرات روی پروتئین مو رشد می‌کنند.
به گزارش ستاد توسعه تکنولوژی نانو،پس از سنتز نانوذرات، محققان پروتئین را جداسازی کرده و خشک می‌کنند. این گروه نمایان کردند نانوذرات تولید شده با این روش، در بر می داری فواید کاتالیستی بوده و می‌تواند برخی فرآیندهای صنعتی را کاتالیز نماید. پژوهشگران معتقداند که کارایی این دستگاه به ابعاد و مساحت سطحی نانوذرات بستگی دارد. اصلی تر آن که این نانوذرات پس از انجام فعالیت کاتالیستی، قابل استفاده مجدد هستند.

-لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه براي ما بنويسيد-

نگارنده: پوريا س.

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نقاب گل کشيد و زلف سنبل
««« »»»
گره بند قبای غنچه وا کرد

با موی سرتان، نانوذرات با فواید کاتالیستی سنتز کنید!

TT / 64 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال