http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

چشم‌انداز روشن انتخابات در کشور

چشم‌انداز روشن انتخابات در کشور

مقام معظم رهبری (مدظله العالی) قبل از همه و با دقت نظر در این موضوع، چند سال قبل در ضمن سیاست‌های کلی که لازم بود در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بررسی قرار گیرند، دستور بررسی سیاست‌های انتخابات را نیز صادر فرمودند که در چند سال اخیر موضوع در کمیسیون‌های مختلف مجمع تشخیص مصلحت و سرانجام در صحن علنی مجمع تشخیص مصلحت به تصویب رسید و اکنون با توجه به نظر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت این سیاست‌ها ابلاغ شد.

بندهای 18 گانه این سیاست‌ها هر کدام به‌خوبی متوجه مشکلات خاص بخش مورد نظر می‌باشند، به عنوان مثال بندهای 3 الی 6 درخصوص تبلیغات انتخاباتی صحیح، تعیین حدود هزینه‌های انتخاباتی، ممنوعیت تخریب و تهدید افراد و سرانجام ممنوعیت استفاده از کمک‌های بیگانگان می‌باشد.

فراموش نکنیم که در سال‌های اخیر تبلیغات انتخاباتی تعریف خاصی را نداشت، ضمن این‌که هزینه‌های مصروف در امر انتخابات نیز بدون نظارت مرجع خاصی انجام می‌گرفت و همین موضوع موجبات اعتراضات از‌سوی سایر نامزدها و نیز از سوی مردم و دلسوزان نظام را همراه داشت.

همچنین بند 9 سیاست‌های انتخابات درخصوص حلقه مفقوده احزاب می‌باشد که به دلیل فقدان چارچوب مشخص، احزاب کوتاه عمر در فاصله‌های نزدیک به انتخابات شکل می‌گرفتند و با بهره‌گیری از مردم و نظام، هیچ گاه پاسخگوی فعالیت‌ها و اقدامات خود نبودند. بند 9 می‌تواند راهی باشد برای شفافیت و فعالیت واقعی احزاب که هم از فضای سیاسی بهره‌مند شوند و هم پاسخگوی فعالیت‌های خود باشند، ضمن این‌که فرهنگ همراهی با احزاب می‌تواند تقویت شود.

علاوه بر آن در بند 10 سیاست‌های کلی انتخابات ضمن تاکید بر شایسته‌گزینی و بررسی و شناسایی دقیق و اولیه این شایستگی‌ها، تعیین شاخص‌ها و شرایط مندرج در اصل 115 قانون اساسی توسط شورای نگهبان را مورد تاکید قرار داده است. و از این پس لازم است این شورا با دقت بیشتر شرایط مدنظر را ابتدا تدوین و سپس به مرحله اجرا گذارد. شرایطی که اگر چه حسب قوانین مربوط بسیار اساسی می‌باشند لکن به دلیل فقدان شفافیت در اجرا ناکارآمد به نظر می‌رسید.

عدم ثبات قوانین انتخابات نیز موضوعی بود که همه اشخاص و نهادهای درگیر انتخابات از آن رنج می‌بردند و لذا در بند 14 این سیاست‌ها به درستی بر ثبات نسبی قوانین تاکید شده است.

ضمن این‌که پاسداری از آنها و سلامت انتخابات در همه مراحل اجرا و نظارت و قانونگذاری در بند 15 به تصویب رسیده است.

به نظر می‌رسد اکنون نوبت سازمان‌ها و نهادهای دست‌اندرکار انتخابات از جمله دولت، مجلس و شورای نگهبان است تا با تدوین سریع و دقیق قوانین مورد نیاز به این خواسته رهبر معظم انقلاب اسلامی و انتظار عمومی جامه عمل بپوشانند و چشم‌انداز همه انتخابات پیش رو را بیش از پیش روشن کنند تا گامی اساسی باشد برای تحکیم پایه‌های سیاسی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.

دکتر عباسعلی کدخدایی - عضو و سخنگوی شورای نگهبان

منبع: جام جم آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام کارشناس فنی،کارشناس فروش،برنامه نویس ASP.net
استخدام تایپیست خانم به صورت پاره وقت در شهر کرج
کرمان خاستگاه هنر تعزیه است
رقابت ستاره کاراته قم با رقیب کرواسی در آغاز پیکارهای جهانی ۲۰۱۶
مجموعه مستند "رویای آمریکایی" رونمایی می شود
خلق صحنه ای زیبا از رویارویی دختر گمشده با خانواده
احکام خیلی نیاز به گفتن ندارند
سرشماری حضوری بیش از ۱۱۱ هزار خانوار آذربایجان غربی
نشست های بصیرتی در کانون های فرهنگی مساجد برگزار می شود
اقتدار و موفقیت روزافزون کشور مرهون فداکاری های شهداست
حضور سرلشکر جعفری در جمع دانشجویان دانشگاه دریایی امام خامنه ایی
فیلم بافت اخر طناب end splice rope ( آپارات ) -دانلود و پخش
یک نوزاد دختر در تگزاس دو بار به دنیا آمد
مطالب کتب درسی داعش! +عکس
کارتن‌خوابی که مولتی میلیاردر شد+عکس
جشنواره ای وحشتناک گیاهخواران در تایلند +عکس
قیمت میوه در بازار داخلی ۵ برابر بازار صادراتی!
اولین "پهپاد انتحاری" نیروی دریایی سپاه رونمایی شد + مشخصات و تصاویر
حرکت انسان دوستانه سربازان عراقی در نبرد موصل +عکس
حجاب بازيگر زن معروف در مسابقات فوتبال هنرمندان+عکس
تبلیغات