داروها در مبتلا شدن به دیابت مؤثر باشند؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

داروها در ابتلا به دیابت نقش دارند؟


تصویر و عکس داروها در ابتلا به دیابت نقش دارند؟

بعضی از داروها قادر هستند باعث ایجاد یا تشدید زیاد شدن قندخون شوند و باید با احتیاط فراوان در افراد دیابتی به کار برده شوند

دکتر مجید حنیفه، کارشناس تجویز و مصرف منطقی داروی دانشگاه همدان، نقش داروها در پیدایش دیابت و یا تشدید آن را شرح داد و نقل کرد: دیابت یک مریضی مزمن است که با کمبود نسبی یا نبود وجود انسولین (هورمون تنظیم کننده قند خون در بدن) مشخص می شود.

وی اضافه کرد: مشخصات بالینی دیابت، شامل نبود تحمل به گلوکز و زیاد شدن قند خون، آشفتگی در سوخت و ساز چربی ها و پروتئین ها در بدن است و تداوم این اختلالات در طولانی مدت قادر هست موجب پیامد چشمی، کلیوی، عصبی و عروقی شود.

دکتر حنیفه، مصرف منظم داروهای کم کننده قند خون در رفع این اختلالات و جلو گیری از بروز پیامد احتمالی را موثربیان کرد.

کارشناس تجویز و مصرف منطقی دارو در پاسخ به اینکه آیا خود داروها نیز قادر هستند در پیدایش دیابت یا تشدید آن موثر باشند؟ بیان کرد: بعضی از داروها قادر هستند باعث ایجاد یا تشدید زیاد شدن قندخون شوند و باید با احتیاط فراوان در افراد دیابتی به کار برده شوند.

وی، کورتیکواستروئیدها به مخصوص دگزامتازون، داروهای ضدجنون مانند الانزاپین، بعضی از داروهای ضد ایدز، داروهای سوکوبگر دستگاه مطمئنی (سیکلوسپورین، تاکرولیموس)، نیاسین، داروهای ضدفشارخون (مانند هیدروکلروتیازید، پروپرانولول، آتنولول، متوپرولول،..) و فنی تویین را ازمهمترین این داروها برشمرد.

دکتر حنیفه تاکید کرد: در صورت ضرورت مصرف یکی از این داروها به تشخیص پزشک معالج در این گروه بیماران، قندخون باید بطور مرتب پایش شده و امکان می دارد افزایش دوز داروهای ضد دیابت لازم باشد.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال