http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

جلوگیری از یائسگی زودرس با برنامه غذایی (۲ عکس)

جلوگیری از یائسگی زودرس با برنامه غذایی (۲ عکس)

با دیگران به اشتراک بگذارید

پیشگیری از یائسگی زودرس با رژیم غذایی

یائسگی زودرس یکی از مشکلاتی است که برخی خانم‌ها به علل ژنتیکی یا محیطی آن را تجربه می‌کنند و زندگی‌شان تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد. گاهی نیز پیامد یائسگی مانند گرگرفتگی و تغییرات هورمونی، می‌توانند خانم‌های یائسه را در سنین پایین‌تر کلافه کنند.
هفته نامه تندرست – ترجمه ندا احمدلو: یائسگی زودرس یکی از مشکلاتی است که برخی خانم‌ها به علل ژنتیکی یا محیطی آن را تجربه می‌کنند و زندگی‌شان تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد. گاهی نیز پیامد یائسگی مانند گرگرفتگی و تغییرات هورمونی، می‌توانند خانم‌های یائسه را در سنین پایین‌تر کلافه کنند.
تا همین چندین دهه گذشته، محققان گمان می‌کردند یائسگی زودرس، تنها به علل ژنتیکی اتفاق می‌افتد اما به تازگی مشخص شده عوامل محیطی مانند استرس یا واقع بودن در معرض محصولات شیمیایی مختلف هم می‌توانند حدود ۲ تا ۴ سال سن یائسگی را (حتی در افرادی که سابقه یائسگی زودرس در خانواده آنها وجود ندارد) جلو بیندازند.
از این رو، در «سفره سالم» این هفته به بررسی عوامل تغذیه‌ای و محیطی گوناگونی که می‌توانند در جلو گیری از یائسگی زودرس و مهار پیامد آن موثر باشند، می‌پردازیم.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس جلو گیری از یائسگی زودرس با رژیم غذایی

علایم یائسگی زودرس

• گرگرفتگی
• تعریق شبانه
• عادت ماهانه شلخته
• حساسیت‌پذیری بالا
• خارش پوست
• خشکی واژن
• خشکی غیرطبیعی پوست، چشم و دهان
• کاهش مفرط میل جنسی
• درد مفاصل
• گرفتگی‌های عضلانی
به تمام خانم‌های بالای ۳۰ سال پیشنهاد می‌شود مصرف گاز بزن، گندم مشکی یا چاودار، سویا، شبدر، رازیانه، نخود و لوبیا قرمز را به‌عنوان منابع غذایی غنی از استروژن در برنامه غذایی هفتگی خود داشته باشند و از مصرف لبنیات کم‌چرب و ماهی هم غافل نشوند
بایدها
۱. لبنیات کم‌چرب: محققان با بررسی چندین ساله خانم‌های در سن یائسگی یا آنهایی که سابقه خانوادگی یائسگی زودرس را داشتند، دریافتند که مصرف روزانه ۲ تا ۳ واحد از لبنیات کم‌چرب، مخصوصا پنیر، شیر و ماست کم‌چرب، می‌تواند یائسگی را تا حداقل ۵/۳ سال در آنها به تعویق بیندازد. آنزیم‌های موجود در شیر گاو، می‌توانند با افزایش سطح استروژن خون باعث جلو گیری از یائسگی زودرس ‌شوند.
۲. خوراکی‌های حاوی استروژن: مصرف منظم انواع مواد غذایی حاوی استروژن از ۳۰ سالگی به بعد، می‌تواند هم باعث جلو گیری از یائسگی زودرس شود و هم پیامد ناشی از یائسگی را تا حدی مهار کند. از این رو، به تمام خانم‌های بالای ۳۰ سال پیشنهاد می‌شود مصرف گاز بزن، گندم مشکی یا چاودار، سویا، شبدر، رازیانه، نخود و لوبیا قرمز را به‌عنوان منابع غذایی غنی از استروژن در برنامه غذایی هفتگی خود داشته باشند. این خوراکی‌ها با زیاد کردن سطح استروژن بدن، به جلو گیری از چاقی‌ موضعی شکم (در اثر تجمع چربی ناشی از کمبود استروژن) در خانم‌های یائسه یاری خواهند رساند.
۳. ماهی: یکی از معضلات شایعی که معمولا یائسگی زودرس برای خانم‌ها ایجاد می‌کند، خشکی مفصل یا خشکی واژن ناشی از آن و در نتیجه، سخت شدن ارتباط زناشویی برای آنهاست. محققان آمریکایی به این گروه از خانم‌ها پیشنهاد می‌کنند حتما مصرف هفته‌ای ۲ مرتبه از ماهی‌های چرب را در برنامه غذایی‌شان داشته باشند. اسیدهای چرب امگا۳ موجود در این ماهی‌ها به نرم‌تر شدن مفاصل و حتی نرمی واژن کمک می‌کنند و باعث می‌شوند تحمل پیامد ناشی از یائسگی زودرس، ساده‌تر شود.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس جلو گیری از یائسگی زودرس با رژیم غذایی

نبایدها

۱. فتالات‌ها: خیلی از ما عادت داریم به اشتباه، غذا را در ظرف‌های پلاستیکی نگهداری یا حرارت دهیم. محققان بر این باورند فتالات‌ها به‌عنوان نوعی ماده شیمیایی در ظروف پلاستیکی به کار می‌روند تا باعث نرمی و انعطاف‌پذیری این محصولات شوند. نفوذ همین فتالات‌ها داخل مواد غذایی، می‌تواند به مرور وقت باعث ایجاد تغییرات هورمونی و یائسگی زودرس، مخصوصا در افرادی با سابقه خانوادگی شود.
از این رو، خوب تر است یا از ظرف‌های پلاستیکی بدون فتالات برای نگهداری از مواد غذایی خود کمک بگیرید یا غذای داغ و چرب داخل این ظرف‌ها نریزید یا غذا را مدت بسیار لغزش در این ظرف‌ها گذارید یا به هیچ عنوان ظروف حاوی فتالات را داخل مایکروفر قرار ندهید زیرا گرما می‌تواند به سادگی باعث انتقال این ماده شیمیایی داخل غذای شما شود. خوب تر است مواد غذایی را در ظرف‌های شیشه‌ای یا استیل ضد زنگ نگهداری کنید.
۲. نمک: ابتلا به بیماری فشارخون بالا در اثر یائسگی زودرس (و حتی طبیعی) و پیامد قلبی-عروقی ناشی از آن، باعث شده محققان، مصرف نمک و غذاهای فرآوری‌شده که سرشار از سدیم هستند را برای افرادی که سابقه خانوادگی یائسگی زودرس دارند، عالی آگاهی ندارند.
۳. مواد غذایی آماده و فریزشده: بسیاری از خانم‌های شاغل عادت دارند برای جبران کمبود وقت خود برای پخت انواع غذاها، از مواد غذایی فریزشده و آماده موجود در فروشگاه‌ها برای آشپزی سریع‌تر کمک بگیرند. گاهی هم خودشان در منزل، اقدام به طبخ کردن، نیم‌پز کردن و فریز کردن بسیاری از مواد غذایی شامل انواع سبزی‌ و گوشت‌ می‌کنند.
بد نیست آگاهی بدارید نایلون‌های ویژه فریز کردن مواد غذایی (چه صنعتی و چه خانگی) هم حاوی فتالات هستند. فتالات موجود در آنها هم می‌تواند به سادگی به مواد غذایی رسوخ کند و احتمال یائسگی زودرس را بالا ببرد. از این رو، خوب تر است خانم‌های در معرض یائسگی زودرس، دور مواد غذایی آماده و فریزشده را خط بکشند.
۴. چای و قهوه: یکی از پیامد ناشی از تغییرات هورمونی در اثر یائسگی زودرس، به هم خوردن ساعت استراحت کن بدن است. به همین علت هم خانم‌هایی که دچار یائسگی زودرس شده‌اند،‌ بیش از دیگران از به هم خوردن چرخه استراحت کن و بیداری‌شان کلافه می‌شوند. از این رو، به این خانم‌ها پیشنهاد می‌شود حجم کافئین موجود در برنامه غذایی‌شان را کاهش دهند.
مثلا، کمتر از پیش، چای یا قهوه بیاشامند یا حتی شکلات تلخ را هم با احتیاط بیشتری خورند. این افراد می‌توانند در ساعت‌های پایانی روز، یکی-دو واحد لبنیات را برای افزایش سطح سروتونین مغزشان بهره گیرند تا استراحت کن آرام‌تری داشته باشند.

*********************

نگارنده : شرمين م.

سلامت بانوان در بخش سلامت خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به فتراک ار همی‌بندی خدا را زود صيدم کن
««« »»»
که آفت‌هاست در تاخير و طالب را زيان دارد

جلوگیری از یائسگی زودرس با برنامه غذایی (۲ عکس)

TT / 104 — TP / 11%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در آژانس تبلیغاتی معتبر
تاریخ کمک های ایران به عراق را ثبت کرده/ حضور ترکیه در شمال عراق خلاف منشور سازمان ملل است (۳ عکس)
دلیل حمایت سعد الحریری از میشل عون برای ریاست جمهوری
شوخی جدید ترامپ: انتخابات را لغو و من را رئیس جمهور کنید
استخدام بازاریاب با مزایای عالی در اصفهان
حلقه مفقوده اظهارات ضدونقیض درباره تنگی نفس اهوازی ها پس از باران (۳ عکس)
مسئولان سابق فدراسیون دوچرخه سواری برایم پاپوش درست کردند
استخدام خانم مسلط به زبان و آشنا به مکاتبات بازرگانی در تهران
6 اشتباه مردانه در رابطه زناشویی با همسر
سام نوری از حضور در شهرزاد ۲ نقل کرد
سام نوری از حضور در شهرزاد 2 گفت
استخدام بازاریاب تلفنی در شرکت توزیع کننده نهاده های کشاورزی
استخدام دستیار دندانپزشک در یک مطب دندانپزشکی در تبریز
ترامپ: نظرسنجی ها مهم نیست؛ من برنده انتخاباتم
طرح براندازی آمریکا در ایران و ۶ کشور منطقه
وزیر کانادایی: برای زیارت به ایران آمده بودم
فیلم صدبار هم مشاهده کرده شه بازم کمه ( آپارات ) -دانلود و پخش
جوانی با سرمایه ۳ میلیون به درآمد ۸ میلیونی در ماه رسید (۲ عکس)
استخدام کارشناس فروش در شرکت معتبر ماشین آلات صنعتی
تولید برنج گیلان غرب در سال زراعی امسال ۹ درصد افزایش یافت
تبلیغات