سمی که نیازمند پشتیبانی است


با دیگران به اشتراک بگذارید

سمی که نیازمند حمایت است

بهره گیری از زهرمار تاکنون جان میلیون ها انسان را نجات داده و در کنار آن نیز جان های زیادی را گرفته است؛مارها برای ادامه حیات نیازمند حمایت هستند که درواقع نوعی واکسن برای بقا است.

تصویر و عکس سمی که نیازمند حمایت است

مار و عقرب گزیدگی از جمله حوادثی است که سالانه جان میلیونها نفر را در دنیا به خطر می اندازد اما به نقل کرده کارشناسان در کشورمان سالها است گزارشی به دلیل مرگ ناشی از مار گزیدگی به گوش نرسیده است زیرا واکسن ضد مار گزیدگی با کارایی بالا و به میزان ضروری در کشور تولید می شود.
این یک بخش جریان است، بخش دیگر مساله حیات مارهای سمی در طبیعت است که چندی پیش سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده بود ۶ گونه مار نکته استفاده سرم سازی رازی در معرض تهدید هستند از این رو از آن کانون خواسته شد تا در زمینه برداشت مار از طبیعت مدیریت خوب تری داشته باشد و از مارهای در اسارت بهره گیرد بر همین اساس پیش نگار موافقت نامه ای در این خصوص به کانون سرم سازی رازی ارسال شد.
مجید خرازیان مقدم مدیر کل دفتر تنوع زندگی کردی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده بود که اگه این نگاه و روند کنونی برداشت مار از طبیعت تا پنج سال دیگر ادامه داشته باشد دیگر کار از کار می گذرد و مارها منقرض می شوند.
همچنین سازمان محیط زیست توصیه ای مبنی بر زهرگیری از مارهای در اسارت را به کانون سرم سازی رازی داد که حمید کهرام رئیس کانون تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی دراین باره به خبرنگار علمی ایرنا گفت: تاکنون گرفتن زهر از مار یا عقرب در اسارت در دنیا انجام نشده است اما با توجه به اهمیت موضوع حفاظت از مارها در طبیعت، پروژه ای تحقیقاتی در کانون سرم سازی رازی تعریف شده است که کارشناسان در حال مطالعه بر روی آن هستند.
وی اضافه کرد: در این پروژه تحقیقاتی بر روی تاثیر و موثری سم مار در اسارت و تطابق آن با سم مار در طبیعت کار می شود که اگه نتیجه مثبتی به دست آید و نیاز ما را از بین برد با این روش معضلی نخواهیم داشت.
رئیس کانون تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی تاکید کرد: مساله اصلی این است که سم حاصل از مار در اسارت همان کارایی و تاثیر سم مار در طبیعت را داشته باشد و در صورت تهیه سرم از آن، مطمئنی ضروری به دست آید که اگه از این مساله مطمئن شویم از این روش استقبال خواهیم کرد.
کهرام بیان کرد: البته اکنون تقریبا ۸۰ درصد کارهایی که روی مار انجام می شود در منطقه یعنی در طبیعت صورت می گیرد، در واقع پس از زهرگیری مار در طبیعت ول میشود و برای این کار دیگر مار به کانون آورده نمی شود، بنابراین معضلی برای مارهای در طبیعت ایجاد نمیشود.
با توجه به اهمیت موضوع کارگروه حفاظت از مارها در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است و آخرین نتیجه نشست این کارگروه تهیه پیش نگار مدیریت برداشت مار از طبیعت و زهرگیری از مارهای در اسارت است که آنرا به کانون سرم سازی رازی ارسال کرده است.
علمی ۹۰۱۴**۱۴۴۰
خبرنگار : کیمیا عبدالله پور** انتشاردهنده: معصومه گلشن


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال