http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

سمی که نیازمند پشتیبانی است

سمی که نیازمند پشتیبانی است

با دیگران به اشتراک بگذارید

سمی که نیازمند حمایت است

بهره گیری از زهرمار تاکنون جان میلیون ها انسان را نجات داده و در کنار آن نیز جان های زیادی را گرفته است؛مارها برای ادامه حیات نیازمند حمایت هستند که درواقع نوعی واکسن برای بقا است.

تصویر و عکس سمی که نیازمند حمایت است

مار و عقرب گزیدگی از جمله حوادثی است که سالانه جان میلیونها نفر را در دنیا به خطر می اندازد اما به نقل کرده کارشناسان در کشورمان سالها است گزارشی به دلیل مرگ ناشی از مار گزیدگی به گوش نرسیده است زیرا واکسن ضد مار گزیدگی با کارایی بالا و به میزان ضروری در کشور تولید می شود.
این یک بخش جریان است، بخش دیگر مساله حیات مارهای سمی در طبیعت است که چندی پیش سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده بود ۶ گونه مار نکته استفاده سرم سازی رازی در معرض تهدید هستند از این رو از آن کانون خواسته شد تا در زمینه برداشت مار از طبیعت مدیریت خوب تری داشته باشد و از مارهای در اسارت بهره گیرد بر همین اساس پیش نگار موافقت نامه ای در این خصوص به کانون سرم سازی رازی ارسال شد.
مجید خرازیان مقدم مدیر کل دفتر تنوع زندگی کردی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده بود که اگه این نگاه و روند کنونی برداشت مار از طبیعت تا پنج سال دیگر ادامه داشته باشد دیگر کار از کار می گذرد و مارها منقرض می شوند.
همچنین سازمان محیط زیست توصیه ای مبنی بر زهرگیری از مارهای در اسارت را به کانون سرم سازی رازی داد که حمید کهرام رئیس کانون تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی دراین باره به خبرنگار علمی ایرنا گفت: تاکنون گرفتن زهر از مار یا عقرب در اسارت در دنیا انجام نشده است اما با توجه به اهمیت موضوع حفاظت از مارها در طبیعت، پروژه ای تحقیقاتی در کانون سرم سازی رازی تعریف شده است که کارشناسان در حال مطالعه بر روی آن هستند.
وی اضافه کرد: در این پروژه تحقیقاتی بر روی تاثیر و موثری سم مار در اسارت و تطابق آن با سم مار در طبیعت کار می شود که اگه نتیجه مثبتی به دست آید و نیاز ما را از بین برد با این روش معضلی نخواهیم داشت.
رئیس کانون تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی تاکید کرد: مساله اصلی این است که سم حاصل از مار در اسارت همان کارایی و تاثیر سم مار در طبیعت را داشته باشد و در صورت تهیه سرم از آن، مطمئنی ضروری به دست آید که اگه از این مساله مطمئن شویم از این روش استقبال خواهیم کرد.
کهرام بیان کرد: البته اکنون تقریبا ۸۰ درصد کارهایی که روی مار انجام می شود در منطقه یعنی در طبیعت صورت می گیرد، در واقع پس از زهرگیری مار در طبیعت ول میشود و برای این کار دیگر مار به کانون آورده نمی شود، بنابراین معضلی برای مارهای در طبیعت ایجاد نمیشود.
با توجه به اهمیت موضوع کارگروه حفاظت از مارها در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است و آخرین نتیجه نشست این کارگروه تهیه پیش نگار مدیریت برداشت مار از طبیعت و زهرگیری از مارهای در اسارت است که آنرا به کانون سرم سازی رازی ارسال کرده است.
علمی ۹۰۱۴**۱۴۴۰
خبرنگار : کیمیا عبدالله پور** انتشاردهنده: معصومه گلشن


منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
پروژه املاک شهرداری، یادآور پروژه خودساخته اصلاح طلبان در ترور سعید حجاریان است
فیلم برگزیده بازی: منچستریونایتد ۱ ۰ منچسترسیتی – دانلود و پخش
ویدیو فیلم خلاصه بازی منچستریونایتد ۱ ۰ منچسترسیتی -دانلود و پخش
ویدیو فیلم گلهای بازی وستهام ۲ ۱ چلسی -دانلود و پخش
فیلم برگزیده بازی: وستهام ۲ ۱ چلسی ( برنامه ۹۰)
کیلیپ فیلم گلهای برتر هفته آماتورها ۹۵/۰۷/۰۵ + دریافت کلیپ
اهداف مشترک قیام حسین و مهدی علیهماالسلام
تازه ترین چیدمان tv room (13 عکس)
وضعیت جسمانی پورحیدری از زبان همسرش
جلوه دیگر از پراید رونمایی شد (+عکس)
خواننده ای که بعد از مرگش هنوز افسانه ای در دنیاست
نمونه مدل لباس رسمی و مجلسی برای زنان مارک دولچه و گابانا (۱۱ عکس)
زندگینامه و بیوگرافی زندگی خصوصی ریچارد پی را ملت + کتابهای معروفش
صنعت قند با خریدن دانشمندان، تقصیرها را گردن چربی انداخت
زن سال سوئد زنی از ایران است (+ تصاویر)
رویای ازدواج جوانان سعودی با این ماده شتر (+عکس)
عجیب ترین پرونده های خوابگردی جهان
شرطی که اجابت دعا را بیشتر می کند
استخدام ۴ ردیف شغلی در کانون تبلیغاتی سینا گرافیک در خراسان جنوبی
فرزند شهید مدافع حرم مازندرانی چشم به جهان گشود+عکس
تبلیغات