چالش‌های حوزه برجام ناشی از تعلل طرف مقابل است


به گزارش جام جم آنلاین از خبرگزاری صدا و سیما، سید عباس عراقچی به آخرین جلسه کمیته هسته ای مجلس و آخرین روند اجرای برجام اشاره کرد و افزود: کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس وظیفه بررسی اجرای برجام را برعهده دارد و همچنین تهیه گزارش هایی که کمیسیون امنیت ملی باید به صحن علنی مجلس ارائه کند، برعهده این کمیته است.

وی اضافه کرد: اعضای کمیته هسته ای مجلس در آستانه ارائه اولین گزارش خود از روند اجرای برجام هستند بنابراین لازم بود گزارشی را از آخرین وضع روند اجرایی برجام هم در حوزه هسته ای و هم در حوزه رفع تحریم ها به مجلس ارائه کنیم.

رئیس ستاد پیگیری برجام اظهار داشت: درباره گزارش های تهیه شده، چالش های همزمان وجود دارد، بدعهدی هایی که همچنان از طرف مقابل وجود دارد و باید برای آنها چاره اندیشی شود و دستاوردهایی که وجود داشته است و حرکت اقتصادی دستگاه های مختلف محور گزارش امروز ما به کمیته هسته ای مجلس بود.

عاقچی تصریح کرد: نیت نمایندگان اعضای کمیته هسته ای و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس این است که گزارش جامع و متعادل از دستاوردها و چالش های برجام و تصویر روشنی از برجام ارائه شود.

رئیس ستاد پیگیری برجام درباره اینکه آیا روند اجرایی برجام قابل قبول است؟ گفت: این موضوع را باید دستگاه ها و وزارتخانه های مختلف که درگیر اجرای برجام هستند در حوزه های بانکی، مالی، بیمه، تجارت و هسته ای جواب بدهند ولی تا جایی که ما برجام را دنبال می کنیم مسیرهای بسیار خوبی باز شده و گشایش های خوبی صورت گرفته است.

وی افزود: حرکت کشور در راستای بهره گیری از ثمرات برجام، حرکت خوبی است اما در عین حال چالش هایی هم وجود دارد و مشکلاتی هست که برخی از آنها به تعلل طرف مقابل و تاخیرهایی که در بعضی جاها داشته اند برمی گردد.

عراقچی گفت: بعضی جاها بدعهدی هایی که انجام داده اند و فضاهایی که باید برای اجرای موفقیت آمیز برجام ایجاد می کردند و این کار را انجام ندادند ازجمله چالش هایی است که وجود دارد و ما به طور مرتب پیگیر این موضوعات هستیم.

معاون وزیر امور خارجه افزود: چند روز پیش، افک برخی دستورالعمل های خودش را اصلاح کرد و مسیرهای جدید و بهتری را برای تعاملات بانکی باز کرد.

وی تصریح کرد: عمده مشکلات ما در حوزه بانکی است ولی اینگونه نیست که در نقل و انتقالات بانکی دچار بن بست باشیم و امور انجام می شود.

عراقچی اظهار داشت: امور انجام می شود البته مشکلات و چالش هایی هم که وجود دارد منوط به این است که کشورهای غربی به خصوص آمریکا، راهگشایی های بیشتری را در زمینه تحریم ها انجام بدهند و ما در حال پیگیری هستیم.

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال