اکبری: در مورد ادامه سرمربیگری طاهری، کمیته فنی تصمیم می گیرد/ در آن مقطع فوتبال هم جای هندبال بود به بحرین نمی رفت (۴ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

اکبری: در مورد ادامه سرمربیگری طاهری، کمیته فنی تصمیم می گیرد/ در آن مقطع فوتبال هم جای هندبال بود به بحرین نمی رفت

سرپرست فدراسیون هندبال به تشریح معضلات لیگ خوب تر هندبال و بدهی‌های فدراسیون و همچنین موضوع استعدادیابی و برنامه‌های فدراسیون برای رشد این رشته توجه کرد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   اکبری: در رابطه با ادامه سرمربیگری طاهری، کمیته فنی بر آن میشود/ در آن مقطع فوتبال هم جای هندبال بود به بحرین نمی رفت

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد، برگزاری لیگ خوب تر هندبال و بیرون ماندن برخی از بازیکنان ملی پوش در کنار بدهی های فدراسیون هندبال و محرومیت تیم ملی هندبال نوجوانان از اصلیترین موضوعات این روزهای هندبال کشور است.

عباسعلی اکبری، سرپرست فدراسیون هندبال که یک ماه از حضورش در این فدراسیون می گذرد در مکالمه با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم به تشریح مسائل اطراف این رشته توجه کرد که مشروح این مکالمه در زیر آمده است:

تسنیم: در خصوص برنامه فدراسیون و استعدادیابی در این رشته و ادامه برنامه های مهدوی در این بخش توضیح دهید.

استعدادیابی یکی از فعالیت های اصلی و مخصوص و زمینه ساز توسعه ورزش در بعد قهرمانی و همگانی است. استعدادها از میان توسعه عمومی ورزش یافت میشود و وقتی که ورزش در سبد خانواده ها قرار گیرد می توان استعدادها را یافت. استعدادیابی در جهان کنونی از اهمیت زیادی برخوردار است و در حوزه تخصصی چک میشود. در کشور ما نیز وزارت ورزش دفتر استعدادیابی دارد و پیگیر فعالیت ها در استان ها است و فدراسیون هندبال هم خارج از این قاعده نیست.

فدراسیون هندبال در این مدت هندبال کشور را به ۸ منطقه تقسیم کرده اما در ضمن اجرا ظاهرا این مسیر به سمت دیگری رفته بود البته قادر هست از آن در راستای استعدادیابی بهره برد. در حال حاضر به منظور کشف استعدادها مسابقات در رده های گوناگون در این ۸ منطقه دیزاین شده است.

آنچه مسلم است اینکه در بخش استعدادیابی، استعدادپروری نیز اهمیت بسیار زیادی دارد و اگه آن نباشد دچار درگیری می شود. البته استعدادپروری هم شرایط و هزینه خاص خودش را دارد. فدراسیون هندبال همگام با این شرایط فعالیت هایی به انجام رسانده و با تجربیات موجود یک خروجی از این ۸ منطقه خواهیم گرفت البته بخش اول مسابقات در این مناطق به پایان رسیده است و مرحله دوم آن که برگزاری مسابقات فینال و رده بندی بین تیم ها است که باید انجام و استعدادها و تیم های خوب تر تشخیص داده شود، البته ما معتقدیم که در تیم های ته جدولی هم استعدادهای خوبی حضور دارند که باید توسط استان ها تشخیص داده شوند و ما آنها را جمع آوری و شرایط خوبی برای بهره گیری از این پتانسیل بوجود آوریم.

برای استعدادیابی نیازمند شاخص ها هستیم. این رشته تخصصی است و شاخص های خاص خود را دارد که با سایر رشته ها متفادت است. بر اساس شاخص ها شرایط استعدادیابی در استان ها اعلام شده است تا تیم های خوبی در هر رده سنی داشته باشیم.

تسنیم: چقدر برای حل مشکل محرومیت تیم نوجوانان اقدام شده است و راهی هست که قادر باش از ول شدن نوجوانان در این مدت پیش گیری کرد؟

ما نوجوانان را ول نکردیم و هفته گذشته در کرمانشاه برای آنها برنامه داشتیم. این ها سرمایه های هندبال هستند منتها بنا بر شرایط وقتی معضلی رقم خورد و تیم نوجوانان به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام نشد و فدراسیون آسیا طبق قوانین ما را از حضور در یک دوره محروم کرد اما این تیم باید برای مسابقات جوانان تهیه شود. تیم های رده سرمایه آتی هندبال هستند وعلاوه بر حضور در مسابقات برون مرزی باید در تورنمنت ها شرکت کنند تا جایگاه هندبال خود در آسیا و جهان را آگاهی بداریم.

من مسافرتی به ویتنام داشتم که یکی از علل حضور من همزمانی مسابقات ساحلی با مسابقات ساحلی هندبال بود و با مسئولان هندبال آسیا حرف زدم و مسئولان کمیته فنی آسیا به توافقات خوبی رسیدیم و با شیخ احمد هم مکاتبه کردیم و اگه همه یاری رسانند قادر هستم نقل بکنیم خبر خوبی برای نوجوانان در راه است و به توافقات خوبی رسیدیم و از حمایت وزارت ورزش هم برخوردار شدیم. برنامه خوبی هم برای نوجوانان داریم که آینده نیز اعلام می شود.

تسنیم: چرا هندبال به بحرین نرفت و فوتبال رفت؟ آیا در آن بازه وقتی ترجیح بر عدم حضور تیم بود و بدهی های فدراسیون در لغو آن مؤثر بود؟

ما باید تابع دستگاه حکومت و اهداف وزارت و دولت باشیم. در این زمان و در این مقطع وقتی فوتبال رفته است و شاید اگه هندبال هم قرار بود امروز برود، معضلی برای اعزام موجود نبود اگه هم فوتبال قرار بود در همان لحظه اعزام شود شاید مانند هندبال مسافرتش لغو می شد. حتی تا پیش از اعزام فوتبال حساسیت ها بود.

برای وزارت ورزش رشته های ورزشی تفاوتی ندارد و رشته ها و مقاطع وقتی قابل مقایسه نیستند باید شرایط زمان و مکان را انتخاب کرد. نباید بدهی های هندبال را در این موضوع دخیل آگاهی بداریم چرا که جریمه امروز تیم شاید بیشتر از هزینه اعزام بوده است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   اکبری: در رابطه با ادامه سرمربیگری طاهری، کمیته فنی بر آن میشود/ در آن مقطع فوتبال هم جای هندبال بود به بحرین نمی رفت

تسنیم: با توجه به انتخاب محسن طاهری به عنوان مدیرعامل سپاهان و سرمربیگری تیم ملی و تیم هندبال سپاهان، آیا امکان تحول در کادر فنی وجود دارد؟ چقدر می توان از پتانسیل های طاهری در هندبال بهره گرفت؟

باید به طاهری و انتخاب وی برای مدیرعامل سپاهان به عنوان ورزشکار هندبالی تبریک گفت و این اتفاق خوب را به خانواده هندبال تبریک نقل میکنیم. با توجه به شرایط طاهری در سپاهان و کلکسیون این باشگاه مطمئنا وی درگیر مسائل کار می شود.

مدتی پیش در فدراسیون حرف زدیم و ضروری آگاهی میداریم تا کمیته فنی تشکیل نشست بدهد. امکان می دارد تیم ملی در این مقطع سفر و اعزامی نداشته باشد اما فدراسیون و کمیته فنی باید به نقطه نظر واحد در رابطه با تیم ملی و کادر فنی آن در تمام رده های سنی برسد و این یکی از دستورات نشست کمیته فنی خواهد بود.

مییاندیشم طاهری با شرایطی که دارد و در تیم هندبال این باشگاه هم حضور دارد و با توجه به مشغله کاری خودش تصمیمی اتخاذ کند. در رابطه با کل رده های سنی هم باید بر آن شوی شود. حتی اگه سرپرست هستم باید فدراسیون را به ثبات پایدار منتقل بکنم. ما راجع به مربیان تمام رده های سنی بر آن شوی می کنیم.

تسنیم: وقتی برای برگزاری انتخابات فدراسیون هندبال تعیین شده است؟

وزارت ورزش در صدد است وقتی که فدراسیون به ثبات رسید در رابطه با انتخابات بر آن شوی کند که البته این موضوع به معنای نظارت است نه دخالت. ما وظیفه داریم فدراسیون را به ثبات و شرایط برگزاری انتخابات منتقل بکنیم و پروسه تائید صلاحیت ها گذرانده شود و وزارت با خیال آسان بر انتخابات فدراسیون نظارت کند.

تسنیم: به عنوان تفکر تازه ای که وارد هندبال کشور شده اید چه راهکاری را مد نظر دارید تا مشکل بیرون ماندن ملی پنهان کن از لیگ را حل کنید؟

موضوع لیگ کلی و اساسی است. ما باشگاه نداریم و این جمله ای است که بارها از زبان کارشناسان و اهالی فن مطرح شده است. باشگاه ساختار و تشکیلات دارد که شرایط مالی خوبی دارد اما تیم متعلق به شخص یا نهاد و ارگان است که وجود و یا عدم وجود بودجه تیم را دچار درگیری می کند و سپس رشته و لیگ را تحت تاثیر میگذارد. با تحول در راس فدراسیون و حضور بنده بالطبع در زمان برگزاری لیگ تحول به وجود آمد و مدیرعامل و نمایندگان باشگاه ها و تیم ها خواست تعویق زمان آغاز لیگ را دادند.

در هندبال فقط سپاهان به عنوان باشگاه است و مابقی تیم هستند که قایم به فرد و نهاد هستند و بودجه را باید از آنها بگیرند و ببینند که آیا بودجه تامین شده است یا خیر. در فصل گذشته کفش ملی شرایطی داشت که وسط لیگ فدراسیون مجبور بوده است تا هزینه تغدیه بازیکنان را خودش تامین کند. آیا وظیفه فدراسیون باشگاه داری است؟ برای اینکه تعداد تیم ها زیاد بشود این تیم تشکیل شد و این کار برای فدراسیون خوب نبوده است.

تیم منیزیم فردوس هم سال گذشته با بودجه ای بازیکنان را جذب و آنها را از یک سقف قرارداد به مبلغ بالاتری برد. سقف قرارداد هندبال در مقابل سایر رشته ها بسیار ناچیز است و در آمد و امور زندگی بازیکنان از گرفتن این حق الزحمه ها است لذا داشتن درآمد برای بازیکنان بسیار اهمیتی می دارد. در هندبال سقف قرارداد نسبت به سایر رشته ها بسیار ناچیز است اما به یکباره همین سقف قرارداد چندین برابر شده است.

امسال تیم منیزیم که قراردادها را چندین برابر کرده است، در لیگ شرکت نمی کند و همین موضوع معضلات را چندین برابر می کند. اول اینکه یک تیم از لیگ کاهش داده میشود، دوم اینکه بازیکنان و کادر فنی این تیم قادر نیستند جذب سایر تیم ها شوند چون فصل گذشته دستمزد بالاتری گرفته و سایر تیم ها قادر نیستند این مبلغ را توجه کرد کنند. سوم اینکه همان قرارداد را هم توجه کرد نکرده است. آیا مقصر مدیر و فدراسیون هندبال است؟

مدیر باشگاه هپکو مدیر پشتیبان شرکت هپکو است وقتی حقوق کارمندان هپکو را قادر نیستند توجه کرد کنند چگونه این تیم قادر هست در لیگ هندبال شرکت کند؟ من با تک تک مدیران ورزش استان ها و شهرداری ها حرف زده ام این وظیفه رئیس یا سرپرست فدراسیون نیست.

در فدراسیون هندبال چیزی به عنوان سازمان لیگ برای پیگیری این موضوعات موجود نبود و کسی نبود که اتفاقات را رصد و لیگ درزمان مقرر به انجام رسانده شود و فدراسیون فقط پشتیبان باشد.از طرف دیگر لیگ هندبال سال ۹۴ در ماه خرداد سال ۹۵ اتمام و لیگ فصل جدید در ماه شهریور قراربود آغاز شود و تنها فرجه ۳ ماه وجود داشت. چرا لیگ هندبال ۹۴ باید در ۹۵ به پایان رسانده شود؟ اگه داخل این موضوع شویم هم علل خاص خود را داشته است.

در بخش لیگ هندبال مردان دوره گذشته ۱۲ تیم حاضر بوده اند اما امسال لیگ با ۸ تیم آغاز می شود و جا برای حضور ۲ تیم دیگر هم وجود دارد. معتقدم اگه تعداد تیم ها کمتر باشد و سال به سال به تعداد آنها افزوده شود بهتر از این است که لیگ با تعداد بیشتری تیم آغاز شود اما در میانه های راه این تیم ها انصراف دهند. به علاوه معضلات مالی اصلی ترین مشکل عدم حضور تیم ها است. این مورد را نیز باید افزایم که سایر فدراسیون ها هم در بحث برگزاری لیگ همین معضلات را داشتند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   اکبری: در رابطه با ادامه سرمربیگری طاهری، کمیته فنی بر آن میشود/ در آن مقطع فوتبال هم جای هندبال بود به بحرین نمی رفت

تسنیم: به موضوع سازمان لیگ اشاره کردید. آیا برنامه دارید تا پیش از شروع لیگ معضلات سازمان لیگ را از بین برید؟

امسال لیگ را به انجام میرسانیم و به صورت جد این موضوعات چک میشود اما برای سال آینده باید سازمان لیگ با جدیت مسائل را دنبال کند. شاید امسال فقط اسم سازمان لیگ را داریم اما در سال آتی سازمان لیگ تشکیل و خودش دنبال اسپانسرخواهد بود و لیگ خوب تری خواهیم داشت.

لیگ موتور محرک فدراسیون است و اگه نباشد آن رشته زیان میبیند. به علاوه باشگاه ها می توانند به توسعه یک رشته در سطح ملی و بین المللی یاری رسانند و فعالیت های سازمان لیگ برای ما اهمیت بسیاری خواهد داشت.

تسنیم: به نظر شما علت بیرون ماندن بازیکنان ملی پوش از لیگ خوب تر چه بوده است؟

من نگران بازیکنان تیم ملی هستم. آنها برای هندبال و تیم ملی تلاش زیادی کرده اند. برخی از آنها جذب تیم های خارجی شدند و امیدواریم تعداد بیشتری لژیونر در لیگ های اروپایی داشته باشیم تا دانش فنی بازیکنان افزایش و به تیم ملی یاری رسانند. شاید شرایطی که یکسری از تیم ها بوجود آوردند باعث شده تا بازیکن با وجود اینکه بخشی از قرارداد خود را نگرفته است، توقع دارند همان سقف دستمزد را با درصدی کمتر با بیشتر در این فصل داشته باشند اما سایر تیم ها این شرایط را ندارند.

برخی از تیم ها هم بومی هستند و شرایطی دارند که با دستمزدهای حداقلی بازیکنان بومی می گیرند و قادر نیستند با این مبالغ بازیکنان ملی پوش را به سوی خود کشند. در نشست قرعه کشی لیگ از مدیران درخواستم تا با بازیکنان حرف زنند و این تعامل موجود موجود باشد. اگه بازیکن ملی پوش در لیگ نباشد و تمرین نکنند، قادر نیستند با آمادگی ضروری در تیم ملی حاضر شوند.

خواهشم از بازیکنان و تیم ها و توصیه من برای دو طرف این است که با هم به توافق برسند و در لیگ حاضر باشند تا هم از نظر سطح فنی بالاتر برود و هم بازیکنان دیده شوند. مطمئنا شرایط لیگ برای فصل آینده بهتر خواهد شد و بازیکنان به مبالغی که می خواهند دست کشف میکنند. از باشگاه ها هم می خواهم که مبالغ توصیه ای به گونه ای باشد که امور زندگی بازیکنان بگذرد و قرارداد بازیکنان را توجه کرد کنند.

تسنیم: در موضوع قرارداد بازیکنان و عدم انصراف تیم ها تمهیداتی فکر شده است؟

ضمانت ها طبق بخشنامه توسط سازمان لیگ اعلام شده است و ضمانت ها گرفته خواهد شد. ضمانت هایی هم که گرفتیم یکی از شرایطش برای عدم انصراف تیم ها است.

تسنیم: آیا مبلغ بدهی فدراسیون هندبال مشخص شده است؟

بدهی فدراسیون زیاد است و مبلغ دقیق آن بعد از بررسی نهایی اعلام خواهد شد. بخش اعظم بدهی ها مربوط به مسابقات هندبال سال گذشته و جام نهاد ریاست جمهوری در مشهد است. ما تصمیم داریم تعهدی اضافه برای فدراسیون بوجود نیاوریم چون در نهایت این بدهی ها بر گردن دولت خواهد بود و نباید دولت را بدهکار کنیم.برنامه هایی که صد درصد نتیجه بخش هستند و به توسعه هندبال یاری میرسانند را اجرا می کنیم و مکانی که ببینیم هزینه هایی مازاد به فدراسیون تحمیل شود و برای ما تعهدآور باشد را لغو می کنیم. ما نمی خواهیم تعهدی بر گردن فدراسیون و دولت که نماینده آن وزارت ورزش است بوجود آوریم.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس   اکبری: در رابطه با ادامه سرمربیگری طاهری، کمیته فنی بر آن میشود/ در آن مقطع فوتبال هم جای هندبال بود به بحرین نمی رفت

تسنیم: طبق اعلام دبیرکل کمیته ملی مسابقات المپیک، فدراسیون هایی که اساسنامه آنها مورد تائید فدراسیون های دنیاای است می توانند انتخابات خود را به انجام رسانند، آیا اساسنامه فدراسیون به تائید فدراسیون دنیاای رسیده است و معضلی برای برگزاری انتخابات وجود ندارد؟

این موضوع را باید با دقت و ظرافت چک کرد و نباید آب به آسیاب دشمن بریزیم و پای نهادهای بین المللی را گشاییم. آیا در فدراسیون های ورزشی سایر کشورها دولت ها هیچ دخالتی ندارند؟ چرا وقتی به عنوان نهادی عمومی غیردولتی از دولت بودجه می گیریم نباید آنها نظارت داشته باشند؟ چرا نباید بر هزینه ها نظارت داشته باشند؟ آیا وقتی نظارت وجود دارد و بازهم فدراسیونی مانند هندبال این همه بدهی دارد، شما حساب کنید اگه نظارت ها هم نباشد چه اتفاقی می افتد؟

چگونه وقتی که تیم ملی هندبال شکست می خورد، وزیر ورزش باید به مراجع بالادستی و مجلس پاسخگو باشد اما حق نظارت نباید داشته باشد؟ ما نباید راه دخالت بخش های بیگانه را در ورزش گشاییم، البته اینکه باید در راستای تعامل با نهادهای بین المللی گام برداریم نیز قابل انکار نیست و نظر وزارت ورزش هم همین است. باید در رخدادهای بین المللی شرکت کنیم و به دنبال توسعه علمی ورزش باشیم. ما به عنوان فدراسیون هندبال هیچ معضلی با فدراسیون دنیاای نداشتیم و امیدواریم معضلی هم نداشته باشیم.

تسنیم: اصلا نامه ای از طرف فدراسیون دنیاای هندبال مبنی بر اصلاح اساسنامه و یا دخالت دولت در امور داخلی این فدراسیون به دست شما رسیده است؟

ما از کمیته ملی مسابقات المپیک ایران نامه داشته ایم ولی تاکنون نامه ای از فدراسیون دنیاای به دست ما نرسیده و معضلی هم با فدراسیون دنیاای نداریم. ما دوست نداریم پای بیگانه در ورزش ایران گشوده شود. آگاهی میدارم وزیر ورزش برای این موضوع تدبیر اندیشیده و این موضوع به سادگی حل خواهد شد.

تسنیم: حرف آخر

ورزش کشور در شرایط خاصی قرار دارد و به تازگی مسابقات المپیک و بازی های ساحلی را به اتمام رسانده است. نیاز است از ورزش حمایت شود و رسانه ها باید یاری رسانند. خانواده هندبال نیز به این حمایت ها نیاز دارد. انتقاد منصفانه بسیار راهگشا است و بهتر است راهکار ارائه شود، وقتی که در ویتنام حاضر بودم و در حال مذاکره با مسئولان هندبال آسیا بودم برخی ها لغات خوبی بهره نگرفتند.اسپانسرها وقتی وارد می شوند که آرامش در یک رشته موجود موجود باشد. امیدوارم سعه صدرها بیشتر شود و شاهد حمایت رسانه ها باشیم.

– نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود –

گردآوری توسط : فرزين ی.

ورزشی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ببين که سيب زنخدان تو چه می‌گويد
««« »»»
هزار يوسف مصری فتاده در چه ماست

اکبری: در مورد ادامه سرمربیگری طاهری، کمیته فنی تصمیم می گیرد/ در آن مقطع فوتبال هم جای هندبال بود به بحرین نمی رفت (۴ عکس)

TT / 395 — TP / 15%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال