رهبر انقلاب سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ کردند


با دیگران به اشتراک بگذارید

رهبر انقلاب سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ کردند

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاستهای کلی "انتخابات" را که بعد از مشورت با گردهمایی تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند.

تصویر و عکس رهبر انقلاب سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ کردند

به گزارش «نسیم آنلاین»، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی سیاستهای کلی «انتخابات» را که بعد از مشورت با گردهمایی تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند.

نوشته سیاستهای کلی انتخابات که به رؤسای قوای سه گانه و رئیس گردهمایی تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
سیاست های کلی انتخابات

۱ـ تعیین حوزه های انتخاباتی مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی بر مبنای جمعیت و مقتضیات اجتناب ناپذیر به گونه ای که حداکثر عدالت انتخاباتی و همچنین شناخت مردمان از نامزدها فراهم گردد.
۲ـ برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به صورت دو مرحله ای در صورت نبود کسب نصاب قانونی در مرحله اول.
۳ـ بهره مندی داوطلبان در تبلیغات انتخاباتی با تقسیم برابر متناسب با امکانات در هر انتخابات حسب نکته از صدا و سیما و فضای جایزی و دیگر رسانه ها و امکانات دولتی و عمومی کشور.
۴ـ تعیین حدود و نوع هزینه ها و منابع مجاز و غیرمجاز انتخاباتی، شفاف سازی منابع و هزینه های انتخاباتی داوطلبان و تشکل های سیاسی و اعلام به مراجع ذی صلاح و اعمال نظارت دقیق بر آن و تعیین شیوه و چگونگی برخورد با تخلفات مالی.
۵ـ ممنوعیت هرگونه تخریب، تهدید، تطمیع، فریب و قول های خارج از اختیارات قانونی و هرگونه اقدام مغایر امنیت ملی نظیر تفرقه قومی و مذهبی در تبلیغات انتخاباتی.
۶ـ ممنوعیت استفاده از حمایت و امکانات بیگانگان اعم از مالی و بازرگانی توسط نامزدها و احزاب و برخورد به موقع سیستم های ذی ربط.
۷ـ جلو گیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی و هرگونه اقدام مغایر قانون، منافع ملی، وحدت ملی و امنیت ملی و رسیدگی با سرعت و خارج از نوبت حسب نکته به آنها به مخصوص جرایم امنیتی، مالی و بازرگانی و اقدامات تخریبی ضد داوطلبان.
۸ ـ ارتقاء سطح شناخت و آگاهی و تعلیمهای عمومی و ترویج هنجارهای انتخاباتی و نهادینه کردن آن در فرهنگ عمومی و تعیین قواعد و ضوابط رقابت سیاسی سالم به منظور افزایش مشارکت و حضور آگاهانه و با شادمانی مردمان و مدد به انتخاب اصلح.
۹ ـ تعیین چارچوب ها و قواعد ضروری برای فعالیت قانونمند و مسؤولانه احزاب و تشکل های سیاسی و اشخاص حقیقی در عرصه انتخابات مبتنی بر اصول و مبانی نظام ایران به نحوی که رقابت های انتخاباتی منجر به افزایش مشارکت آگاهانه، اعتماد، ثبات و اقتدار نظام شود.
۱۰ـ ارتقاء شایسته گزینی ـ همراه با زمینه سازی عالی ـ در انتخاب داوطلبان تراز شایسته ایران و در بر می داری ویژگی هایی متناسب با جایگاه مربوط از طریق:
۱ـ۱۰ـ تعیین دقیق معیارها و شاخص ها و شرایط عمومی و اختصاصی داوطلبان در چارچوب قانون اساسی با تأکید بر کارآمدی علمی، جسمانی و شایستگی متناسب با مسؤولیت های مربوط و تعهد به اسلام، انقلاب و نظام اسلامی و قانون اساسی به مخصوص التزام به ولایت فقیه و تندرست اخلاقی ـ اقتصادی.
۲ـ۱۰ـ معرفی اولیه قدرتمندی و شایستگی داوطلبان در مرحله نام نویسی به شیوه های عالی قانونی و متناسب با هر انتخابات.
۳ـ۱۰ـ بررسی دقیق و احراز شرایط ضروری برای صلاحیت نامزدها با پیش بینی وقت کافی در چارچوب قانون هر انتخابات از طریق استعلام از مراجع ذی صلاح و پاسخگویی مسؤولانه و به موقع آنها.
۴ـ۱۰ـ اتخاذ ترتیبات ضروری برای به حداقل منتقل کردن ممنوعیت حضور داوطلبان شاغل.
۵ـ۱۰ـ تعریف و اعلام معیارها و شرایط ضروری برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان.
۱۱ـ نظارت شورای نگهبان بر فرایندها، ابعاد و مراحل انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری از جمله تأیید نهایی صلاحیت داوطلبان، رسیدگی به شکایات و تأیید یا ابطال انتخابات به منظور تأمین تندرست انتخابات، جلب مشارکت حداکثری و تأمین حقوق داوطلبان و رأی دهندگان با:
۱ـ۱۱ـ تعیین ساز و کارهای شفاف، وقت بندی شده و اطمینان بخش و فراهم کردن حضور داوطلبان یا نمایندگان آنها در تمام مراحل.
۲ـ۱۱ـ پاسخگویی مکتوب در خصوص علل ابطال انتخابات و رد صلاحیت داوطلبان در صورت خواست آنان.
۱۲ـ استفاده از تکنولوژیهای نوین در جهت حداکثرسازی شفافیت، سرعت و تندرست در اخذ و شمارش آراء و اعلام نتایج.
۱۳ـ تعیین ساز وکار ضروری برای حسن اجرای وظایف نمایندگی، رعایت قسم نامه، پیش گیری از سوءاستفاده مالی، اقتصادی و اخلاقی و انجام اقدامات ضروری در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان.
۱۴ـ ثبات نسبی قوانین انتخابات در چارچوب سیاست های کلی و عوض نکردن آن برای مدت معتنابه، مگر به ضرورت و با تصویب تغییرات با رأی حداقل دوسوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی.
۱۵ـ دفاع از آزادی و تندرست انتخابات و حق انتخاب آزادانه افراد و صیانت از آراء مردمان به عنوان حق الناس در قانون قرار دهی، نظارت و اجراء و نیز رعایت کامل بی طرفی از سوی مجریان و ناظران و برخورد تٲثیرگذار با خاطیان.
۱۶ـ ممنوعیت ورود نیروهای مسلح، قوای سه گانه اعم از وزارتخانه ها و سیستم های تابعه آنها، سیستم های اطلاعاتی و امنیتی، سازمان ها، نهادها و شرکت های دولتی و نهادهای عمومی در دسته بندی های سیاسی و جناحی انتخاباتی و جانبداری از داوطلبان.
۱۷ـ اجرای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط وزارت کشور و زیرنظر هیأت اجرایی مرکزی انتخابات به ریاست وزیر کشور، که مخلوط این هیأت و وظایف آن و همچنین مخلوط و وظایف هیأت های اجرایی استانی و شهرستانی را قانون مشخص می کند.
۱۸ـ تنظیم تاریخ و همزمانی برگزاری انتخابات های عمومی به گونه ای که فاصله برگزاری آنها حدود دو سال باشد و مراحل و ساز وکار اجرایی آن تا حد امکان یکسان و متحد صورت پذیرد.

**براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد**

نگارش: شهداد ه.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلا بسوز که سوز تو کارها بکند
««« »»»
نياز نيم شبی دفع صد بلا بکند

رهبر انقلاب سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ کردند

TT / 79 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال