کشور روسیه کوه یخ یک میلیون تنی را حمل کرد


با دیگران به اشتراک بگذارید

روسیه کوه یخ یک میلیون تنی را جابجا کرد

تصویر و عکس روسیه کوه یخ یک میلیون تنی را انتقال داد
کارشناسان قطبی روسیه با دیزاین یک تکنولوژی و اجرای عملیاتی مخصوص کامیاب به جابجایی و تحول مسیر دادن کوههای یخی از جمله برای نخستین بار حرکت دادن کوه یک یخی میلیون تنی شدند.

هدف عملیات انستیتوی علمی-پژوهشی قطب شمال و جنوب روسیه، برنامه ریزی برای مطمئن سازی مسیر حرکت کشتی ها و پیش گیری از برخورد کوههای یخی در حال حرکت به سازه های تحقیقاتی و استخراج نفت در مناطق قطبی اعلام شده است.

رسانه روسی اسپوتنیک روز یکشنبه در این باره نگاشت: مهار کوههای یخ در دریاهای قطب آرزویی بلندپروازانه و دستیابی به آن شگفت انگیز دشوار است، زیرا فقط ۱۰ درصد آنها روی آب نمایان است و بخش پنهانی قادر هست به هر اندازه و گونه ای باشد.
براساس اطلاعات اعلام شده در این عملیات امتحانی که کوههای یخ زیادی انتقال داده شدند یا تحول مسیر یافتند، فقط دو تلاش ناکام ماند، ولی جابجایی کوه یخ یک میلیون تنی با بهره گیری از ۱۸ یدک کش و کابل های مخصوص موفقیت بزرگی برای ادامه چنین عملیاتی است.
یوگنی ماکاروف معاون مسئول امور علمی این عملیات گفت: تجربه بهره گیری از یخ شکن برای یدک کشی کوه یخ نخستین تجربه در روسیه است، زیرا تلاش هایی تاکنون بی نتیجه بود.
با توجه به اینکه کوههای یخ در حال حرکت قادر هستند سازه ها را برطرف بکنند، به کشتی ها زیان و استخراج نفت را به صفر منتقل بکنند، براساس نتایج این عملیات تحول مسیر شناوری یا یدک کشیدن آنها کاربردی ترین راهکار می باشد، هر چندین بسیار مشکل است.
آلکسی چرنوف یکی دیگر از دست اندرکاران ارشد این نقش قطبی نقل کرده است: کوه یخ توده ای بزرگ با اندازه و اشکال مختلف و ناآشکار است که فقط قله را می بینیم و زیر آب قادر هست هر شکلی داشته باشد. واژگون یا به سمت دیگر شناور شود، با سازه های ثابت برخورد کند و از روی آن رد شود، همیشه نمی شود همه پیش بینی ها را درست به انجام رساند، زیرا باد، عدم دید و موج ها معضلات را دو چندان می کند.
وی ادامه داد: گروه عملیات بزرگ ترین کوه یخی را که انتقال داد و تحول مسیر داد بیش از یک میلیون تن وزن داشت.
به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، آلبرت موسپان دستیار ارشد کاپیتان کشتی درانیتسین نیز بیان کرد: حجم بسیاری از کوههای یخی بیش از ۱۰۰ هزار تن است، اما نتایج خوبی گرفتیم و ثابت شد انسان قادر به جابجایی کوه یخ است. انجام این امتحانها امکانات تازه ای برای کسانی است که در دریاهای قطب شمال فعالیت میکنند و از سوی دیگر، می توان با اطمینان گفت، اگه چنین وظیفه ای مثلا در شرایط جنگی به ما محول شود، می توان به انجام رساند.

—لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در بخش نظر بنويسيد—

تهیه از : شيدا ز.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هيچ است آن دهان و نبينم از او نشان
««« »»»
موی است آن ميان و ندانم که آن چه موست

کشور روسیه کوه یخ یک میلیون تنی را حمل کرد

TT / 80 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال