http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

حزب « پارتی» و تلاش برای سیطره کامل بر….

حزب « پارتی» و تلاش برای سیطره کامل بر….

به اعتقاد پژوهشگر و کارشناس عراقی، رهبران حکومت اقلیم کردستان در تلاش هستند تا نینوا را به اقلیم کردستان ملحق کنند و این امر بارها توسط رهبران پارتی تکرار شده است.

تلاش پارتی (حزب دموکرات) برای تقسیم صحرای نینوا

«محمدباقر حکیم»، پژوهشگر و کارشناس عراقی ، در خصوص تصمیم کُردها برای‌ تقسیم نینوا به‌ سه‌ استان صحرای نینوا، شنگال و موصل، با اشاره به تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی برای تحقق این امر اظهار داشت: به نظر می‌رسد که کشورها و گروه‌های مختلفی مانند (آمریکا، رژیم صهیونیستی و …) به دنبال تقسیم و تجزیه عراق هستند و بی‌شک اقداماتی در این راستا انجام داده‌اند؛ اما تاکنون نتوانسته‌اند به این هدف خود برسند. موضوع تقسیم صحرای نینوا نیز در همین راستا مطرح شد که با واکنش جدی حکومت مرکزی عراق روبه‌رو شد و این مسئله از جانب اکثر نمایندگان پارلمان عراق رد شد.

وی تلاش پارتی (حزب دموکرات) برای تقسیم صحرای نینوا را مورد توجه قرار داد و افزود: باید به‌ صراحت گفت که برخی از گروه‌های کردی مانند پارتی به دنبال تحقق این طرح هستند؛ چراکه معتقدند با تقسیم شدن صحرای نینوا می‌توانند سیطره بهتری بر این مناطق داشته باشند و از قدرت حکومت مرکزی در این مناطق بکاهند. در نهایت می‌توان گفت که امروز کردها در راستای منافع خود (سیطره کامل بر مناطق مورد مناقشه) به‌صورت جدی به دنبال اجرایی کردن این طرح هستند.

پژوهشگر مسائل عراق در پاسخ به این سؤال که «پارتی تلاش دارد دو استان صحرای نینوا و شنگال به‌ اقلیم کردستان ملحق و موصل با مشارکت اربیل و بغداد اداره‌ ‌شود. آیا این موضوع عملی است؟» گفت: رهبران حکومت اقلیم کردستان در تلاش هستند تا این مناطق را به اقلیم کردستان ملحق کنند و این امر بارها توسط رهبران پارتی تکرار شده است. آنها حتی در قانون اساسی اقلیم کردستان ذکر کرده‌اند که این مناطق جزئی از اقلیم کردستان است.

وی تجزیه استان نینوا را بعید خواند و اشاره داشت: در حال حاضر بعید به نظر می‌رسد که نیروهای نظامی اقلیم کردستان از مناطق مورد مناقشه در استان نینوا عقب‌نشینی کنند؛ اما از طرفی دیگر نیز بعید است که استان نینوا تجزیه شود؛ چراکه این امر نیاز به قانون و تصویب در حکومت مرکزی دارد که این طرح به سرانجام نخواهد رسید.

حکیم در پاسخ به این سؤال که «واکنش بغداد و ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به مسئله تجزیه نینوا چگونه ارزیابی می‌شود؟» عنوان کرد: اولاً ائتلاف بین‌المللی نمی‌تواند اقدامات آشکاری برای اجرایی شدن این طرح انجام دهد یا اینکه این طرح را به‌ صورت آشکار تأیید کند؛ اما ممکن است این طرح را به‌ صورت پنهانی در راستای تجزیه عراق پشتیبانی کند. ثانیاً قابل‌ ذکر است که این امور برای اجرایی شدن باید در حکومت مرکزی مطرح شود و مورد موافقت نمایندگان قرار گیرد؛ اما این طرح در پارلمان عراق رد شد. نمایندگان این طرح را در راستای تجزیه عراق و نقشه‌های دشمن معرفی و آن را رد کردند.

وی در پاسخ به این سؤال که «عضو فراکسیون جنبش تغییر، تقسیم استان نینوا را یک طرح آمریکایی خوانده است. آیا آمریکا اقدام جدی در این‌ باره انجام داده است؟» اظهار داشت: آمریکا به‌ صورت آشکار با طرح تجزیه عراق مخالفت می‌کند؛ اما به‌صورت واقعی باید گفت که آمریکا و کشورهای هم‌پیمان این کشور به دنبال تضعیف حکومت مرکزی و تقسیم عراق به سه منطقه شیعی، سنی و کرد هستند. این موضوع نیز همان تجزیه عراق، افزایش اختلافات و کاهش قدرت کشور عراق محسوب می‌شود. اقدامات آمریکا در راستای تجزیه عراق و طرح‌هایی که به این امر ختم می‌شوند، بارها مشاهده شده است و شاخص‌های زیادی برای اثبات این امر وجود دارد.

کارشناس عراقی در پاسخ به این سؤال که «نماینده ائتلاف دولت قانون هشدار داد که‌ هدف از طرح تقسیم نینوا، کسب امتیازات سیاسی پیش از عملیات آزادسازی موصل است. چه گروه‌هایی به دنبال این امتیازات هستند؟» گفت: برخی از گروه‌های سیاسی از آزادسازی موصل نگران هستند. آنها تلاش می‌کنند که قبل از آزادسازی موصل امتیازاتی را به دست آورند. در واقع می‌توان گفت این طرح (تقسیم نینوا) می‌تواند به نفع برخی گروه‌های کردی و سنی در عراق باشد و در کل اجرایی شدن این طرح منجر به تضعیف حکومت مرکزی عراق می‌شود.

وی در پاسخ به این سؤال که «نقش اثیل النجیفی در تقسیم نینوا با توجه به اظهارات نماینده این استان در مجلس عراق چیست؟» بیان داشت: اثیل و اسامه نجیفی یا به عبارت بهتر خاندان نجیفی نگران قدرت خود در استان نینوا هستند. آنها امروز پس از سیطره داعش و کاهش قدرت خود به دنبال بازپس‌گیری قدرت خود در استان نینوا هستند. به‌ صورت واضح‌تر می‌توان گفت که امروز خاندان نجیفی با برخی از گروه‌های کردی و کشورهایی مانند ترکیه و عربستان همپیمان شده‌اند تا بتوانند قدرت حکومت مرکزی در این استان را کاهش دهند. فعالیت برجسته آن‌ها در این امر تشکیل حشد الوطنی به رهبری اثیل النجیفی و پشتیبانی کشور ترکیه از این گروه است.

پژوهشگر مسائل عراق با اشاره به اهداف اثیل النجیفی یادآور شد: اثیل النجیفی معتقد است که با تقسیم استان نینوا و یا تبدیل‌شدن آن به اقلیم می‌توان به چند هدف رسید:
1. کاهش قدرت حکومت مرکزی در نینوا، 2. افزایش قدرت خاندان نجیفی در این استان، 3. حفظ منافع کشور ترکیه و کردها در مقابل حکومت مرکزی در آن، 4. ممانعت از حضور گروه‌هایی مانند الحشد الشعبی در این منطقه؛ اما می‌توان گفت که تمام نقشه‌های دشمنان جهت تجزیه عراق تا به امروز به نتیجه نرسیده و این طرح مانند اقدامات پیشین دشمنان شکست خورده است؛ اما بی‌شک دشمنان تلاش‌های خود را ادامه خواهند داد.

منبع : تسنیم

این مطلب در سایت "سیمرغ" منتشر شده است.

منبع: سایر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استراتژی دریایی رژیم صهیونیستی و زیردریایی «دلفین» (۳ عکس)
افزایش فشار بر دولت اسپانیا بابت سوخت رسانی به ناو گروه روسیه عازم مدیترانه
«ترامپ» خواستار تحقیق از «اوباما» بخاطر آگاهی از ایمیل های محرمانه «کلینتون» شد
انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا پرخرج ترین انتخابات تاریخ این کشور
دلیل بدبو شدن واژن احتمالا این خوردنی ها باشد!
کشیدن پوست صورت بدون عمل جراحی
استخدام منشی در شرکت آذرنگارشرق با برند کاما
سفارش کشتیرانی برای ساخت کشتی ۲۲۰۰ TEU به خارجی ها
شیطان روسی را بشناسیم+تصاویر
چطور با همسر خسته از سرکار به منزل آمده رفتار کنیم
پذیرش نقش مادری؛ مهم ترین اولویت دفتر تخصصی بانوان آفتاب
چرخ دنده های صنعت استان مرکزی در شرایط سکون و رکود خشک شدند
برنامه های مصوب سفر هیئت دولت به استان مرکزی اجرایی می شود
چگونه می توان از بیماری «پیری» درامان ماند
کشیدن پوست صورت بدون عمل جراحی
استخدام گرافیست در شرکت جامع صنعت پایگان
۱۸ ایده ارزان قیمت برای این که خانه ای زیباتر داشته باشید
سریال رویای فرمانروای بزرگ عکس بازیگران و داستان قسمت آخر سریال رویای فرمانروای بزرگ
استخدام منشی و پشتیبان دبیر شیمی در تبریز
ویدیو فیلم اموزش سئو شرکت لیندا سلام برنامه گردهمایی صد و دوازدهم ( آپارات )
تبلیغات