http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

شبکه های اجتماعی فرصت بازنمایی ارزش های عاشورا

شبکه های اجتماعی فرصت بازنمایی ارزش های عاشورا

کتایون مصری

روزنامه نگار

هنگامی که شبکه های اجتماعی در دو دهه اخیر با سرعت باورنکردنی شان رشد کردند و به شخصی ترین فضای بین فردی سرک کشیدند، کمتر کسی پیش بینی می کرد که حضورشان به اعتیاد تبدیل شود و روزی نبودشان برایمان کابوس باشد. اما این اتفاق افتاد ودر حال حاضر ایرانی ها جزو فعال ترین کاربران فضای مجازی هستند. اما چرا در استفاده از فضای مجازی همیشه عادت کرده ایم که نیمه خالی لیوان را ببینیم؟ نگاهی به تحلیل ها و گزارش های موجود در رسانه ها وحتی محافل دانشگاهی نشان می دهد که استفاده از فضای مجازی همیشه با نوعی هشدار همراه بوده و چوب تبذیرکارشناسان همواره بالای سر کاربران قرار داشته و دارد؛ عناوینی مانند « شبیخون فضای مجازی»،« هیولای اینترنتی»، « آسیب های فضای مجازی درخانواده»، « فضای مجازی قاتل خاموش» و... نشان می دهد که ما و کارشناسان ما نگاه بیطرفانه ای نسبت به شبکه های اجتماعی نداشته اند. این درحالیست که براساس آمارها؛

در حدود 45 درصد از کاربران تلگرام را ایرانی ها تشکیل می دهد و از آنها به عنوان بیشترین بازدیدکنندگان تلگرام نام برده می شود. رتبه این شبکه در رده بندی پربازدیدترین سایت های دیده شده از سوی کاربران ایرانی در رده 29 است. رتبه شبکه واتس آپ در رده بندی پربازدیدترین سایت های دیده شده از سوی کاربران ایرانی در رده 47 است. اینستاگرام هم که عمر مفیدش از 5 سال فراتر نمی رود، پربازدیدترین شبکه اجتماعی اینترنتی در ایران است و رتبه 51 را در بین سایت های پربازدید ایرانی کسب کرده است.

این آمارها نشان می دهد که ایران از نظر کاربرد شبکه های اجتماعی در بین کشورهای درحال توسعه موقعیت ممتازی دارد، پس چرا تاکنون نتوانسته ایم از روی مثبت این شبکه ها بهره مند شویم؟

آزمونی بنام محرم

اگر کاربران میلیونی شبکه های اجتماعی اعم از اینستاگرام . توییتر و تلگرام را در ایران به ارتشی سایبری تعبیر کنیم، در یک هفته گذشته این ارتش در ارسال پیام ها و تصاویر مربوط به عاشورای حسینی در فضای درندشت مجازی خوش درخشید، بسیاری از کابران با تغییر عکس پروفایل وانتشارتصاویر عزاداری های تاسوعا و عاشورای حسینی، بهترین مبلغان شیعه در عرصه جنگ نرم بوده اند. چرا که برخی رسانه های بانفوذ غربی هم مثل هرسال با انتشار وتوزیع تصاویر قمهزنی و چهره های خون آلود قمه زنان تلاش کردند تا به تثبیت چهره ای خشن و بی منطق از شیعیان بپردازند.

اما شاید این اولین سالی بود که کاربران ایرانی با توییت و انتشار میلیون ها عکس و متن، پیام عاشور رااین بار در فضای مجازی زنده نگاه داشتند. چنین رویه ای نشان داد که هرچند آسیب های فضای مجازی قابل انکار نیست و نمی توان از آنها بسادگی گذشت وبا رشد سواد رسانه ای می توان از حجم چالش های آن کاست، اما ظرفیت های داشتن میلیون ها کاربر شبکه های اجتماعی برای ما، فرصتی بی نظیر در صدور ارزش هایی است که دشمن همواره با قلب و تحریف آن به تضعیف مسلمانان پرداخته است.

منبع: جام جم آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام تلمبه چی جهت پمپ بنزین در شهرستان صحنه
استخدام کارمند اداری بازرگانی در یک شرکت معتبر
دعوت به همکاری نمایندگی بیمه سامان در تهران
استخدام کارشناس فروش در شرکت درب کارا
جذب نماینده بیمه پاسارگاد در استان مرکزی
استخدام کارشناس فروش و بازاریاب در گروه سدار
استخدام کارمند فروش داخلی و خارجی در شرکت نساجی در یزد
استخدام کارشناس بازاریابی و فروش (IT) در شرکت خلاقیت پارسی
استخدام شرکت بهکو، تولیدکننده نرم افزارهای ERP
فیلم رحیم پور ازغدی" :بازگشت از دروازه ی بهشت." ( آپارات ) -دانلود و پخش
استخدام برنامه نویس اندروید در شرکت آرمانگرایان
کیلیپ فیلم استاد رائفی پور:«زعفر»جنی که تو کربلا حاضر بود! +( آپارات ) پخش
استخدام شرکت بازرگانی تولیدی هامرز طبرستان
اعطای کد نمایندگی عمر شرکت بیمه پاسارگاد
کیلیپ فیلم استاد رائفی پور،شیاطین از چه چیزهایی بدشان می آید؟ +( آپارات ) پخش
استخدام شرکت شماران سیستم در شش رده شغلی
استخدام کارمند فروش، مدیر قرار دادها و کارشناس شبکه
رهبرانقلاب رحلت آیت الله حاج آقا تقی طباطبائی قمی را تسلیت گفتند
استخدام طراح سایت در اصفهان
کیلیپ فیلم استاد رائفی پور،گناه کبیره خود ارضایی +( آپارات ) پخش
تبلیغات