http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

ژولیده نیشابوری شاعر آشنای ناشناخته

ژولیده نیشابوری شاعر آشنای ناشناخته

با دیگران به اشتراک بگذارید

ژولیده نیشابوری شاعر آشنای ناشناخته

خبرگزاری فارس: ژولیده نیشابوری شاعر آشنای ناشناخته

عشق و علاقه راستین ژولیده به خاندان تمیز وحی ایجاب کرده بود که بخش قابل ملاحظه‌ای از آثار او در قالب نوحه ارائه گردد که حضور در این عرصه ی خطیر از هر شاعری بر نمی آید و ژولیده به حق در این قلمرو استاد بود.

خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: یست و نهمین شب شاعر به ژولیده نیشابوری اختصاص کشف کرده و کامران شرفشاهی این یادداشت را تقدیم خبرگزاری فارس کرده است.

محمدحسین فرحبخشیان متخلص به ژولیده نیشابوری از پیشکسوتان و چهره های مشهور ادبیات آیینی است که آثار ارزنده ای در این زمینه از خود به یادگار قرار داده است.

سخن نقل کردن درباره کارنامه ادبی پر بار زنده یاد ژولیده به راستی نیازمند مجالی بس فراخ است. زیرا ژولیده در مجال شاعرانی است که در طول حیات خویش آثار فراوانی خلق کرده است که برخی از این آثار با استقبال گسترده اقشار گوناگون جامعه رو برو شده و به ذهن و زبان مردمان راه کشف کرده است.

بی گمان مقبولیت آثار آن هم در حوزه شعر آیینی امر ساده و راحتی نیست و توفیق در این ساحت مقدس بدون عنایت امکان پذیر نمی باشد، چنانکه حضرت لسان الغیب نیز فرموده اند: «قبول خاطر و لطف سخن خدا داد است.»

مرحوم ژولیده نیشابوری در زمره سخنورانی است که سرودن اشعار آیینی را از سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز کرد و در تمامی دوران زندگی خود کوشید تا عشق و ارادتش را با حال و هوایی جدید ابراز نماید. حضور در هیأت مذهبی و همنفس با مرد در عالیت های مذهبی الهام بخش و انگیزه ی آفرینش آثاری شده که به زیور طبع نیز آراسته شد و رنگ و بوی ماندگاری یافت. مطالعه ی فراوان و اشراف و احاطه به تاریخ صدر اسلام را می شود از دیگر ویژگی های ژولیده محسوب نمود.

به واژه دیگر شاعر در مسیر سرودن تنها به احساس و دانش ادبی خود تکیه نکرده و به این لحاظ اشعار او علاوه بر آنکه از تحریف ها و مبالغه گویی های دشنام دور شده است، از پیام های یاد گیرنده اخلاقی که مبتنی بر آیات و احادیث و روایات است بی بهره نیز نمی باشد.

عشق و علاقه راستین ژولیده به خاندان تمیز وحی ایجاب کرده بود که بخش قابل ملاحظه ای از آثار او در قالب نوحه ارائه گردد که حضور در این عرصه ی خطیر از هر شاعری بر نمی آید و ژولیده به حق در این قلمرو استاد بود و نوحه های رنج آور و متأثر کننده اش هنوز هم آتش به دل ها می زند و فغان ها برمی انگیزد.

از دیگر خصوصیات سروده های آیینی و اخلاقی ژولیده، تلاش در جهت در آمیختن و نزدیکی افزونتر شعر و نوحه است، در واقع دلبستگی شاعر به محتوا، مانع آن نشده است که یکسره از توجه به فرم و توجه کردن به آرایه های ادبی و زبان غفلت ورزد.

از دیگر ویژگی های اصلی ژولیده، اعتقاد و باور راستین او به طریقی است که انتخاب کرده است. به همین سبب شعر و شخصیت او با یکدیگر عجین بوده و لذا هیچ گاه ذوق و قریحه خود را در راه ناصواب مورد استفاده قرار نداد.

ژولیده نیشابوری شاعر آشنای ناشناخته ای است که دقایق و ظرایف زندگی و آثار او همچنان ناگفته مانده است البته آقای حسین قرایی از پژوهشگران دوران ما در کتابی که در دست پخش است به ابعاد و وجوه گوناگون زندگانی و اشعار او از منظر شخصیت های ادبی توجه کرده است که امید است این کتاب هرچه زودتر در دسترس علاقمندان به ژولیده و ادبیات آیینی قرار گیرد.

__________________________________

گردآوری از : بهنام ذ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ هر آن که عشق نورزيد و وصل خواست
««« »»»
احرام طوف کعبه دل بی وضو ببست

ژولیده نیشابوری شاعر آشنای ناشناخته

TT / 46 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
استخدام تعدادی ویزیتور خانم و آقا جهت پخش مواد غذایی-کرج
استخدام استانداری خراسان شمالی سال ۹۵ (خبر جدید)
استخدام منشی خانم جهت انجام امور اداری و دفتری
اولویت استان برای اشتغال زایی حمایت از اشتغال های ارزان است
استخدام همکار جهت بازریابی وب سایت در کرج
استخدام منشی خانم مسلط به کامپیوتر در شهر تهران
استخدام کارگر آقا جهت رستوران – اصفهان
استخدام آشپز ماهر جهت مطبخ در کرج
استخدام حسابدار ماهر و منشی خانم در آشپزخانه علی و پسران-مشهد
استخدام صندوقدار خانم آشنا به برنامه هلو
ویدیو فیلم آهنگ یوسف وقتی به نام عطر ( آپارات )
کیلیپ فیلم همان طور که می باشد +( آپارات ) پخش
آینده بینی ۶ ماه آبان سال ۱۳۹۵
نحوه درست کردن لرزانک یا ‪ژله‬ موز (۵ عکس)
کیلیپ فیلم آواز و ترانه خاموش فرامرز دعایی +( آپارات ) پخش
ویدیو فیلم اجرای قشنگ مهدی صاحبی درولایت جزین ( آپارات )
در فصلنامه علوم تغذیه و صنایع غذایی کشورمان ایران انتشار داده شد: روغن هسته انگور جانشین متناسب چربی شیر
فیلم فرشاد امینی(کشور عراق) ۲۰۱۶ تراک ۱ ( آپارات ) -دانلود و پخش
ویدیو فیلم ۱۵ آهنگ بانشاط کردی ( فه ریده ی چاو مه انتخاب) ( آپارات )
ویدیو فیلم آهنگ یوسف هنگامی ‎بانام گمشده ( آپارات )
تبلیغات