ژولیده نیشابوری شاعر آشنای ناشناخته


با دیگران به اشتراک بگذارید

ژولیده نیشابوری شاعر آشنای ناشناخته

خبرگزاری فارس: ژولیده نیشابوری شاعر آشنای ناشناخته

عشق و علاقه راستین ژولیده به خاندان تمیز وحی ایجاب کرده بود که بخش قابل ملاحظه‌ای از آثار او در قالب نوحه ارائه گردد که حضور در این عرصه ی خطیر از هر شاعری بر نمی آید و ژولیده به حق در این قلمرو استاد بود.

خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: یست و نهمین شب شاعر به ژولیده نیشابوری اختصاص کشف کرده و کامران شرفشاهی این یادداشت را تقدیم خبرگزاری فارس کرده است.

محمدحسین فرحبخشیان متخلص به ژولیده نیشابوری از پیشکسوتان و چهره های مشهور ادبیات آیینی است که آثار ارزنده ای در این زمینه از خود به یادگار قرار داده است.

سخن نقل کردن درباره کارنامه ادبی پر بار زنده یاد ژولیده به راستی نیازمند مجالی بس فراخ است. زیرا ژولیده در مجال شاعرانی است که در طول حیات خویش آثار فراوانی خلق کرده است که برخی از این آثار با استقبال گسترده اقشار گوناگون جامعه رو برو شده و به ذهن و زبان مردمان راه کشف کرده است.

بی گمان مقبولیت آثار آن هم در حوزه شعر آیینی امر ساده و راحتی نیست و توفیق در این ساحت مقدس بدون عنایت امکان پذیر نمی باشد، چنانکه حضرت لسان الغیب نیز فرموده اند: «قبول خاطر و لطف سخن خدا داد است.»

مرحوم ژولیده نیشابوری در زمره سخنورانی است که سرودن اشعار آیینی را از سالهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز کرد و در تمامی دوران زندگی خود کوشید تا عشق و ارادتش را با حال و هوایی جدید ابراز نماید. حضور در هیأت مذهبی و همنفس با مرد در عالیت های مذهبی الهام بخش و انگیزه ی آفرینش آثاری شده که به زیور طبع نیز آراسته شد و رنگ و بوی ماندگاری یافت. مطالعه ی فراوان و اشراف و احاطه به تاریخ صدر اسلام را می شود از دیگر ویژگی های ژولیده محسوب نمود.

به واژه دیگر شاعر در مسیر سرودن تنها به احساس و دانش ادبی خود تکیه نکرده و به این لحاظ اشعار او علاوه بر آنکه از تحریف ها و مبالغه گویی های دشنام دور شده است، از پیام های یاد گیرنده اخلاقی که مبتنی بر آیات و احادیث و روایات است بی بهره نیز نمی باشد.

عشق و علاقه راستین ژولیده به خاندان تمیز وحی ایجاب کرده بود که بخش قابل ملاحظه ای از آثار او در قالب نوحه ارائه گردد که حضور در این عرصه ی خطیر از هر شاعری بر نمی آید و ژولیده به حق در این قلمرو استاد بود و نوحه های رنج آور و متأثر کننده اش هنوز هم آتش به دل ها می زند و فغان ها برمی انگیزد.

از دیگر خصوصیات سروده های آیینی و اخلاقی ژولیده، تلاش در جهت در آمیختن و نزدیکی افزونتر شعر و نوحه است، در واقع دلبستگی شاعر به محتوا، مانع آن نشده است که یکسره از توجه به فرم و توجه کردن به آرایه های ادبی و زبان غفلت ورزد.

از دیگر ویژگی های اصلی ژولیده، اعتقاد و باور راستین او به طریقی است که انتخاب کرده است. به همین سبب شعر و شخصیت او با یکدیگر عجین بوده و لذا هیچ گاه ذوق و قریحه خود را در راه ناصواب مورد استفاده قرار نداد.

ژولیده نیشابوری شاعر آشنای ناشناخته ای است که دقایق و ظرایف زندگی و آثار او همچنان ناگفته مانده است البته آقای حسین قرایی از پژوهشگران دوران ما در کتابی که در دست پخش است به ابعاد و وجوه گوناگون زندگانی و اشعار او از منظر شخصیت های ادبی توجه کرده است که امید است این کتاب هرچه زودتر در دسترس علاقمندان به ژولیده و ادبیات آیینی قرار گیرد.

__________________________________

گردآوری از : بهنام ذ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ هر آن که عشق نورزيد و وصل خواست
««« »»»
احرام طوف کعبه دل بی وضو ببست

ژولیده نیشابوری شاعر آشنای ناشناخته

TT / 46 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال