مسکن مهر گران نخواهد شد / سقف تسهیلات افزایش می یابد


رییس کمیسیون اصل 90 مجلس در گفت و گو با خبرنگارجام جم آنلاین دررابطه با گزارش امروز کمیسیون در باره مسکن مهر گفت : از مجموع 2 میلیون و 215 هزار واحد مسکونی اززمان شروع اجرای مسکن مهر ، کار ساخت یک میلیون و912 هزار واحد به اتمام رسیده و 303 هزار واحد به صورت نیمه تمام در مراحل مختلف ساخت قراردارد . همچنین از مجموع یک میلیون و 912 واحد به اتمام رسیده تعداد یک میلیون و 488 هزار و 715 واحد مسکونی تحویل متقاضیان مسکن مهر شده و 423 هزار و 285 واحد به دلیل فقدان امکانات زیر بنایی و روبنایی از جمله آب و برق و گاز تحویل متقاضیان نشده است .

داوود محمدی در ادامه گفت : از تعداد 303 هزا رواحد مسکن مهر که هنوز مراحل ساختشان به اتمام نرسیده ، تعداد 49 هزار واحد به دلیل دعاوی مطرح شده پرونده آنها در تشکیلات قضایی مطرح است . همچنین حدود 10 هزار واحد نیز فاقد متقاضی است که قرار شد به سایر افرادی که هم واجد شرایط دریافت مسکن مهر نیستند در صورت تقاضا به آنها نیز تحویل داده شود .

رییس کمیسیون اصل 90 مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا برای دستگاههای مرتبط تکلیفی برای واگذاری سریعتر این پروژه ها شده است گفت :در این گزارش تکالیفی برای دستگا ههای مختلف تعیین شده است تا انجام وظیفه کنند ، اول اینکه توصیه شد که مسکن مهر دیگر دربافت های جدید احداث نشود و اگر قرار است پروژه ای اجرا شود فقط در بافت های فرسوده به اجرا درآید که ضمن بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده درسیمای شهری هم آثار مثبتش نمایان شود . همچنین اولویت بندی شد که امکانات روبنایی در پروژه های مسکن مهر ابتدادرمدارس و بعد در درمانگاهها ، کلانتری ها و خدمات شهری ارائه شود تا این کاستی ها به سرعت مرتفع شود .

محمدی درپاسخ به این سوال که تصمیمات گرفته شده تا چه حد ضمانت اجرایی خواهد داشت گفت : بنا شد کمیته ای با محوریت وزارت راه و شهرسازی با عضویت کلیه دستگاهها ی مرتبط تشکیل شود و برای پیشترفت کار تشریک مساعی شود و گزارش آن را به کمیسیون ارائه دهند و قرار شد بانک مسکن به عنوان بانک عامل در زمینه پرداخت به موقع تسهیلات اقدام کند و بانک مرکزی در خصوص افزایش میزان سقف وام های پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی عمل کند . همچنین وزارت راه و شهرسازی به نحوی برنامه ریزی کند که بتواند تا پایان سالجاری گزارش جامعی در خصوص خاتمه پروژه های مسکن مهر در سراسر کشور به مجلس ارائه دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا واگذاری ها تا پایان سال به اتمام می رسد گفت : تحویل مسکن مهر تا پایان سال به اتمام نمی رسد اما بخش عمده ای از پروژه ها تا پایان سال واگذار خواهد شد . این گزارش بیشتر برای این بود که ببینیم چه نقصان هایی وجود دارد و کجاهامجلس باید ورود پیدا کند و در کجاها سایر نهادها و دستگاهها ، تا انشالله به سرانجامی برسد . همچنین در سال 96 هم یک اعتبار جداگانه ای برای اتمام پروژه ها پیش بینی شود .

وی درباره افزایش قیمت واحد ها نیز گفت :چون مدت اجرای پروژه ها طولانی شد در یک مقطع قیمت مصالح ساختمانی هم به دوبرابر افزایش پیدا کرد و هزینه هایی را هم به دولت و هم به متقاضیان تحمیل کرد . البته حرف مردم هم در رابطه با اینکه چرا قیمت این واحدها نسبت به آنچه در ابتدا قول داده شده بود افزایش یافته درست است و برای اینکه مشکل حل شود تصمیم گرفته شد که سقف تسهیلات افزایش پیدا کند و مدت باز پرداخت از 15 سال به 20 سال افزایش یابد .

محمدی گفت : بعد ازآخرین افزایش قیمتی که رخ داد قیمت واحدها از آنچه که تاکنون اتفاق افتاده افزایش نمی یابد . وزارت راه و شهرسازی نیز در این رابطه مکلف شد با وزارتخانه های مرتبط مثل نیرو ، اقتصاد دارایی، بانک مرکزی ،سازمان برنامه ، وزارت نفت ، آموش و پرورش و ... طوری عمل کنند تا افزایش قیمت نداشته باشیم .

سیما رادمنش -خبرنگار جام جم آنلاین

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال