«دوئل جنسی» ترامپ و هیلاری؛ افشاگری در برابر افشاگری


با دیگران به اشتراک بگذارید

«دوئل جنسی» ترامپ و هیلاری؛ افشاگری در برابر افشاگری

خبرگزاری فارس: «دوئل جنسی» ترامپ و هیلاری؛ افشاگری در برابر افشاگری

هرچه زمان جلوتر می‌آمد ترامپ بیشتر روی داستان رسوایی بیل‌کلینتون و مونیکا مانور میداد. ناگهان ورق برگشت و رسواییهای اخلاقی ترامپ توسط جریان حریف افشا شد. آغاز یک دوئل جنسی که پرده‌ای دیگر از سیاست‌ورزی آمریکایی را حذف کرد.

هیلاری از سابقه اقدامات غیراخلاقی ترامپ سخن می‌گوید و ترامپ هم متقابلا می‌کوشد او را با به رخ کشیدن سابقه رسوایی جنسی همسرش- بیل کلینتون رئیس جمهور ایالات متحده- زیر فشار گذارد. این خلاصه آن چیزی است که این روزها در میدان سیاست ایالات متحده جریان دارد.

اما افشاگریهای غیراخلاقی دونامزد ریاست جمهوری ایالات متحده در این روزها همانقدر که برای ایرانی‌ها عجیب است، برای جامعه آمریکایی مساله‌ای عادی است. چرا که این اولین بار نیست که روابط غیراخلاقی سیاستمدارانشان تبدیل به حاشیه‌های اصلی تر از نوشته سیاست می‌شود.

رسوایی بیل کلینتون و داستان مونیکا

ده سال قبل و در ایامی که هیلاری کلینتون و باراک اوباما به عنوان نامزدهای حزب دموکرات مشغول مسافرت های انتخاباتی بودند و قرار بود نهایتا یکی از آنها نامزد نهایی حزب شود هم این فضاسازی‌ها داغ شده بود. بیل کلینتون- همسر هیلاری و رئیس جمهور سابق امریکا-  در میتینگها و سخنرانیها در کنارش حاضر می‌شد و سخنرانی میکرد. این درحالی بود که کمتر از ده سال از افشای رسوایی اخلاقیش در زمان ریاست جمهوری‌ که او را تا مرز استیضاح قبل برده بود می‌گذشت.

بیل کلینتون در آستانه‌ی انتخابات دوره دوم ریاست‌جمهوری‌اش در سال ۱۹۹۸ با درگیری ای بزرگ یعنی افشای رابطه غیراخلاقی‌اش با یکی از کارآموزان قصر سفید به نام « مونیکا لوئینسکی» روبرو شده بود.  مساله‌ای که او را تا پای استیضاح هم کشاند؛ اما او با رای شکننده توانست از استیضاح فرار کند. اما نام بیل کلینتون برای همیشه با «مونیکاگیت» گره خورد.

به خاطر همین حاشیه‌ها بود که بی‌بی‌سی همان ایام که هیلاری سخنرانی‌های ایالتی‌اش را به انجام می رساند در گزارشی در اینباره نوشت «ظهور دوباره آقای کلینتون در مبارزات انتخاباتی یک خطر دیگر هم دارد: خاطره رسوایی مونیکا لوئینسکی که به استیضاح رییس جمهور سابق ایالات متحده منتهی شد؛ زنده شدن خاطرات این رسوایی سلاحی خواهد بود در دست رقبای زن کلینتون.» با کنار رفتن هیلاری پیش‌بینی بی‌بی‌سی هم محقق نشد و داستان رسوایی بیل کلینتون برای مدتی در آرشیو رسانه‌ها بایگانی شد. اما در طول سالیان بعد هرگاه سر و کله مونیکا در سانه‌ها پیدا می‌شد بازهم هم بیل کلینتون بود که سیبل میشد.

«مونیکاگیت»، کابوس همیشگی آینده سیاسی هیلاری

هیلاری کلینتون پس از پیروزی اوباما در مصاف با مک‌کین جمهوریخواه، از ژانویه ۲۰۰۹ تا فوریه ۲۰۱۳ –بهمن ۹۱-  عهده‌دار وزارت امور خارجه ایالات متحده شد و به این ترتیب به چهره‌ای شناخته شده در عرصه سیاست ایالات متحده و دنیا مبدل شد. با نزدیک شدن به آغاز رقابتهای انتخاباتی ایالات متحده نام او به عنوان گزینه‌ی مورد حمایت اوباما و دموکراتها مطرح می‌شد؛ اما سایه‌ی «مونیکاگیت» همچنان آینده سیاسی‌اش را تهدید می‌کرد.

تیر‌ماه ۹۱ زمانی هیلاری به عنوان وزیرامور خارجه پس از ریاست‌مهوری محمد مرسی به مصر رفت، معترضان مصری به سمت قافله ماشین های حامل هیلاری کلینتون وزیرامور خارجه ایالات متحده در شهر اسکندریه، گوجه فرنگی ، لنگه کفش و بطری آب پرتاب کردند  و شعار «مونیکا مونیکا»‌سر دادند.

مونیکا که در سال ۱۹۹۹ کتابی با عنوان «داستان مونیکا» انتشار داده بود، شهریورماه۹۱ از  قرارداد ۱۲میلیون دلاری‌ برای انتشار کتاب تازه اش گزارش کرد. او نقل کرده بود که در این کتاب برای اولین بار مسائل بسیاری از جمله نامه های رمانتیکش برای “بیل”، گفتمانها و شکایت های رییس جمهور اسبق ایالات متحده از زندگی زناشویی‌اش با هیلاری افشا خواهد کرد.

اردیبهشت۹۳ مونیکا پس از سالها سکوت مجددا به صدر اخبار رسانه‌ها بازگشت. او درحالی سکوت چندساله خود را شکست که هیلاری مدتی قبل اعلام کرده بود احتمالا نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ می‌ شود. مونیکا درمصاحبه‌ای گفت پس از افشای داستان رابطه‌اش با رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده، اذیت و تحقیر زیادی متحمل شده و در این ماجرا “قربانی” شده تا از رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده حفاظت شود.

همان ایام واشنگتن‌پست که به حزب دموکرات ایالات متحده نزدیک است در گزارشی نوشت «موضوع مونیکا لوینسکی در سال ۲۰۰۸ که زن کلینتون نامزد شده بود آنچنان مطرح نشد. هر چندین بحث های خام زیادی در رابطه با این موضوع صورت گرفت ولی چون زن کلینتون در نهایت قادر نبود نامزد اصلی حزب دموکرات شود این موضوع به تندی و زنندگی که امکان می دارد در یک انتخابات ریاست جمهوری به میان کشیده شود مطرح نشد. ولی در سال ۲۰۱۶ مسلما این موضوع تابو نخواهد بود.»

مجله اینترنتی فدرالیستس هم  که به حزب جمهوری خواه ایالات متحده نزدیک است با اشاره به اینکه هرچندوقت یکبار بازگشت به موضوع مونیکا لوینسکی بیهوده نیست نوشت: «برگشتن به موضوع دورویی، بی رحمی، حقه بازی و فساد بیل کلینتون، فوت شدی که امروزه او را پدرخوانده حزب دموکرات تلقی می کنند، همیشه مفید است.»

درست در همان ایام ترامپ هم که یکی از گزینه‌های احتمالی جمهوریخواهان بود  موضوع رسوایی جنسی بیل کلینتون را به عنوان لکه تیره ای بر کارنامه هیلاری کلینتون توصیف کرده بود.

با این حال هیلاری چندی بعد در مصاحبه‌ای با شبکه ای بی سی ایالات متحده گفت داستان رسوایی همسرش و مونیکا  را از یاد برده است و چنانچه مونیکا را ببیند برای وی آرزوهای خوب می‌کند. هیلاری خردادماه ۹۳ کتاب خاطراتش با عنوان «انتخاب های سخت» را روانه بازار کرد. او در مصاحبه خود برای تبلیغ کتاب خاطراتش در پاسخ به پرسشی درباره بازگشت مونیکا به اخبار گفت «او به عنوان یک آمریکایی آزاد است عقاید خود را ابراز کند ولی این چیزی نیست که من زمانم را برایش صرف کنم. من در کتاب پیشینم درباره این موضوع نگاشته ام. من نمی خواهم درباره چیزی حرف زنم که در دهه ۹۰ میلادی رخ داده است.»

«دوئل جنسی» ترامپ و هیلاری؛ افشاگری در برابر افشاگری

هرچه زمان جلوتر می‌آمد ترامپ نامزد جمهوریخواهان بیش از قبل داستان رسوایی بیل کلینتون و مونیکا را مطرح می‌کرد. اما ناگهان ورق برگشت و این بار رسواییهای اخلاقی ترامپ بود که توسط جریان حریف انتشار داده شد. ویدئویی از مکالمه ی سال ۲۰۰۵ ترامپ با یک خبرنگار که در ان واژه رکیکی را درباره بانوان و روابط غیراخلاقی خودش بیان می‌کند. این یعنی آغاز یک دوئل جنسی که از واقعیت سبک زندگی و سیاست‌ورزی آمریکایی رونمایی کرد.

مناظره دوم ترامپ و هیلاری هرچند موضوعاتی مثل اسلام‌هراسی و و برجام و کشور سوریه را نیز شامل شد اما همه چیز تحت تاثیر افشاگریهای طرفین درباره رسواییهای  جنسی دور می‌زد. ترامپ قبل از شروع مناظره، یک نشست خبری با حضور چهارزن که مدعی رابطه غیراخلاقی با بیل کلینتون بودندبرگزار کرد.

هیلاری در مناظره با اشاره به فیلم منتشرشده از ترامپ گفت «در ۴۸ ساعت گذشته زیاد اندیشیدم ؛ در ماه ژوئن گفتم آقای دونالد ترامپ شایسته ریاست جمهوری نیست و چیزی که روز جمعه شنیدیم این بود که دونالد درباره بانوان حرف زد اینکه چه مییاندیشد و چه می کند این بیانات نمایان کرد که او کیست.» او گفت «ما در طول رقابت های انتخاباتی دیدیم که او(آقای دونالد ترامپ) به بانوان اهانت می کند، ما دیدیم که او بانوان را براساس چهره شان از یک تا ده رتبه بندی می کند، ما دیدیم که او در تلویزیون و توییتر بانوان را ناراحت می کند. ما او را دیدیم که پس از نخستین مناظره ، تقریبا یک هفته وقت قرار داد و به ملکه خوشگلی سابق با شدید ترین و شخصی ترین الفاظ اهانت کرد. پس باید گفت که بله این همان ترامپ است.»

ترامپ در پاسخ به پرسشی در رابطه با اینکه آیا رفتار او از ۱۱ سال قبل عوض شده گفت «به آن حرفها افتخار نمی کند و بیل کلینتون بدترین رفتار را در قبال بانوان در تاریخ به انجام رسانده و هیلاری نیز با قربانیان شوهرش بدرفتاری کرده است. وی از چندین زن نام برد که قربانی تجاوز بیل کلینتون بودند و او بود که مجبور شد بابت رفتار خود به قربانیانش جریمه توجه کرد کرده و پروانه وکالتش باطل شود و هیلاری باید بابت رفتار بیل شرمسار باشد.»

اما این پایان «دوئل جنسی» نامزدهای انتخاباتی ایالات متحده نبود و این بار شبکه خبری سی ان ان آرشیو برخی از گفت و گو های سابق ترامپ با یک برنامه رادیویی را منتشر کرد که او در آنها به توصیف علایق و رفتارهای جنسی خود پراخته است.

این برای اولین بار ست که فضای انتخاباتی ایالات متحده تا این حد تحت تاثیر رسوایی‌های اخلاقی نامزدها قرار می‌گیرد و طرفین این طوری بی محابا علیه هم افشاگری می‌کنند. مساله‌ای که شاید برای جامعه ایالات متحده عادی به حساب آید اما برای سایرین امری غیرعادی و وقیح قلمداد می‌شود. آیا در حالی که کمتر از یک‌ماه تا زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده باقی مانده، افشاگری‌های غیراخلاقی ابعاد تازه تری به خود می‌گیرد؟

__________________

تهیه و تدوین: شهربانو گ.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

با چشم پرنيرنگ او حافظ مکن آهنگ او
««« »»»
کان طره شبرنگ او بسيار طراری کند

«دوئل جنسی» ترامپ و هیلاری؛ افشاگری در برابر افشاگری

TT / 172 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال