برنامه های مناسبتی برای بزرگان دین باید با بهترین کیفیت اجرا شود


با دیگران به اشتراک بگذارید

برنامه های مناسبتی برای بزرگان دین باید با بهترین کیفیت اجرا شود

خبرگزاری فارس: برنامه‌های مناسبتی برای بزرگان دین باید با خوب ترین کیفیت اجرا شود

فریدون شهبازیان نقل کرد: موزیک والاترین هنری است که در این روزها می‌توان برای انتقال ارزش‌های عاشورا بهره گرفت.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، فریدون شهبازیان موسیقی‌دان و رهبر ارکستر ملی بعد از پایان اجراهای شانزدهمین شب آواز ایرانی که شنبه ۲۴ مهرماه در حوزه هنری و با حضور جمع کثیری از هنرمندان و علاقه‌مندان به انجام رسانده شد، درباره موزیک آیینی و عاشورایی بیان کرد: برنامه شب آواز ایرانی که مدتی است برگزار می‌شود و نکته توجه قرار گرفته، قرار بود تا در شانزدهمین شب، به عالیت ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)، برنامه اجرا کند. برنامه‌های مناسبتی از این دست که برای بزرگان دین و شخصیت‌هایی دوست داشتنی مردمان برگزار می‌شود، باید با خوب ترین کیفیت اجرا شود. متاسفانه آثار مناسبتی در این سال‌ها این مشخصات را نداشته و همیشه دم دستی ترین آثار را پیشنهاد میکردیم.

وی اضافه کرد: هنرمندان باید این موضوع را انتخاب بکنند که شخصیت‌های نکته علاقه و احترام مردمان، باید همیشه در کارهای هنری به خوب ترین شکل ممکن از نظر ارزشی و هنری ارائه شوند.

شهبازیان با تاکید بر اینکه موزیک آیینی ایران از سال‌ها پیش در تعزیه ها و عزاداری‌ها وجود داشته، عنوان کرد: نغمات بسیار خوشگلی در موزیک آیینی ما هست که همه برگرفته از موسیقی‌های مقامی، محلی و باستانی ایران است. اما به خاطر اینکه آن موسیقی‌ها باید از اندوه بسیار بالایی برخوردار باشند، نغماتی بهره گرفته میشود که حزن انگیز و سوگ‌واره است.

رهبر ارکستر ملی تصریح کرد: معتقدم در ایام عزاداری نباید ممنوعیتی برای نواختن هیچ سازی موجود موجود باشد؛ چرا که موزیک والاترین هنری است که در این روزها می شود برای انتقال ارزش های عاشورا بهره گرفت.

علی‌اصغر شاه‌زیدی، خواننده و مدرس آواز، چندین بیت از حضرت مولانا به عالیت ایام عاشورا خواند. در شانزدهمین شب آواز ایرانی، سید رضا طیبی به همراه سعید همتیان (نوازنده نی) یکی از گروه‌‌های شرکت کننده در مهمانی بود که به اجرای آوازی در مایه شور و کرد بیات با بهره گیری از غزلی از دکتر حسن سعیدی توجه کرد.

ذبیح اله کردعلی‌وند به همراه ساسان بازگیر (نوازنده تار) نیز به اجرای آوازی در سیستم سه‌گاه با بهره گیری از غزل‌های سعدی توجه کرد. از دیگر بخش‌های برنامه شب آواز ایرانی اجرای علی دلفان به همراه علیرضا سپهوند (نوازنده سنتور) در مایه اصفهان با بهره گیری از غزل‌های ارتشی گنجوی بود.

علاقه‌مندان برای تماشای برخط شانزدهمین شب آواز ایرانی می‌توانند‌ به وب‌سایت کانون حام به نشانی www.e-haam.ir مراجعه کنند. مهمانی شب آواز ایرانی به همت مرکز موزیک و مرکز محافل و جشنواره‌های حوزه هنری، شنبه پایانی هر ماه در سالن «اندیشه» حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به حافظ برگزار می‌شود و ورود برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

**************

مطلب از : بهناز ذ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مژده دادند که بر ما گذری خواهی کرد
««« »»»
نيت خير مگردان که مبارک فاليست

برنامه های مناسبتی برای بزرگان دین باید با بهترین کیفیت اجرا شود

TT / 86 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال