نام نیکی که کشن فلاح به جا گذاشت/ هنرمندی که به دور از منفعت طلبی کار کرد


با دیگران به اشتراک بگذارید

نام نیکی که کشن فلاح به جا گذاشت/ هنرمندی که به دور از منفعت طلبی کار کرد

خبرگزاری فارس: نام نیکی که کشن‌فلاح به‌جا گذاشت/ هنرمندی که به دور از منفعت‌طلبی فعالیت کرد

در عرصه‌ای که بسیاری از افراد به خاطر کارهای اندک خود در عرصه فرهنگ و هنر دنبال سهم خواهی هستند زنده یاد سعید کشن فلاح به دور از منفعت طلبی‌های شخصی فعالیت کرد.

خبرگزاری فارس_ گروه سینما و تئاتر: سخت است کسی در عرصه فرهنگ و هنر فعالیت داشته باشد و بتواند بدون حاشیه کارش را پیش ببرد. حال این فعالیت هم می‌تواند در امر خلق اثر هنری باشد یعنی فرد به عنوان هنرمند کار کند و یا در پست‌های مدیریتی بر آن شونده باشد.

امروز چنانچه نگاهی به شرایط  فعلی در عرصه فرهنگ و هنر بیندازیم متوجه خواهیم شد که چقدر مدیریت و یا فعالیت در این فضا کار سخت و دشواری است که حضور مردان توانمند و کار بلد را می‌طلبد. مردانی که شجاع و بدون منفعت طلبی و یا اینکه برای دیده شدن دست به حاشیه بزنند و تنها به کار و رویکرد مثبتی که بر آمده از تلاش‌شان است فکر می‌کنند.

این دست افراد در عرصه فرهنگ وهنر زیاد نیستند اما در عرصه تئاتر به خاطر شرایط تربیت یاد گیری که در آن حاکم است با افرادی مواجه می‌شویم که سر به زیر به کار خود می‌پردازند. هنرمندان سربه‌زیری که به خاطر تنها توجه کردن به کارشان و نه هیچ چیز دیگری چون حاشیه کمتر دیده می‌شوند و رسانه ها نیز آنچنان که شایسته است قدردان آنها نیستند.

روز پیش یکی از همین افراد در عرصه تئاتر که هم در پست های مدیریتی و هم در عرصه خلق اثر هنری به عنوان هنرمند فعالیت داشت متاسفانه چشم از دنیا فروبست. سعید کشن فلاح کارگردان و بازیگر تئاتر و مدیر چند جشنواره تئاتری جزو همان افراد تربیت شده در تئاتر بود که بدون حاشیه کارش را پیش می برد.

این باتجربه تئاتر در کرمانشاه به دنیا آمد. وی فارغ التحصیل کارشناس هنرپیشگی و کارگردانی از دانشکده هنرهای دراماتیک و کارشناس ارشد کارگردانی تئاتر از دانشگاه تربیت مدرس بود و علاوه بر بازی، کارگردانی و  نویسندگی هم کرده بود. او فعالیت‌های زیادی در امر دبیری جشنواره‌ها داشت که از این میان می‌توان به تدریس او در دانشگاههای گوناگون کشور، مدیریت مرکز هنرهای اکرانی حوزه هنری از سال ۸۳ تاکنون ریاست دانشگاه هنر، عضوهیات علمی دانشکده سینما وتئاتر، دبیری فستیوالهای بین المللی تئاتر فجر، تئاتر ماه، تئاتر دانشجویی، تئاتر پاسداری مقدس، عضویت در شورای سیاستگذاری، هیات بازخوانی، بازبینی و داوری چند جشنواره تئاتر در کشور، مدیریت سالن مولوی  تالیف چند آثار پژوهشی در حوزه فرهنگ و هنر از جمله فعالیتهایی است که این چهره ماندگار عرصه فرهنگ و هنر اشاره کرد.

این تنها بخشی از فعالیت چند دهه زنده یاد سعید کشن فلاح بود حال به آسانی می‌توان به یک نگاه به رسانه‌ها دریافت که وی هیچگاه در هیچ زمینه‌ای ادعای حضور در عرصه‌های گوناگون را نداشت که به واسطه آن مانند بسیاری که امروز در این عرصه فعال هستند سهم خواهی کند.

سهم مرحوم کشن فلاح سمت مدیریتی و یا هنرپیشگی در یک اثر اکرانی و کاگردانی نوشته ای شاخص نیست سهم او تاثیرات مثبتی است که در مسیر کاریش در عرصه تئاتر از خود به مکان قرار داده است. سهم این بازیگر باتجربه اخلاقی است که می‌توان در امور گوناگون از او دید و یادگرفت، یادگرفت که برای مدتی کار اندک در پست های گوناگون آن هم با همه ایرادات از مدیران بعدی و یا دولت‌های خودی سهم خواهی نکنیم.

یکی از مواردی که باعث می‌شود مدیران و مخصوصا هنرمندان تئاتر به خود غره شوند جوایزی است که در عرصه‌های گوناگون دریافت می‌کنند که می‌تواند مهر تاییدی بر کاربلدی آنها باشد البته چنانچه سیاست و رابطه‌ها را انتخاب نکنیم. هنرمندانی که با گرفتن یک سیمرغ خود را خوب ترین آن عرصه می‌پندارند و فراموش می‌کنند که سلیقه و هزار مورد دیگر خارج از کیفیت کارشان، در انتخاب آنها سهیم بوده است.

زنده یاد سعید کشن فلاح قادر بوده بود در عرصه تئاتر و فضای تحصیلی خود موفقیت‌های خوبی را کسب کند که برای برخی این جوایز و افتخارات پله‌ای است برای زیاد کردن دستمزدشان حال وی بدون توجه به این جوایز و افتخارات آسوده به فعالیتش ادامه داد که برخی از آنها عبارتند از تندیس اول درحمایت از کودکان مبتلا به سرطان -کانون خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک، بورس تحصیلی در رشته مطالعات سینما و تئاتر، مقطع دکتری، دانشگاه رویال هالوی دانشگاه لندن – ۱۳۸۱، بورس تحصیلی در رشته مطالعات سینما و تئاتر، مقطع دکتری، وزارت علوم تحقیقات و تکنولوژی – ۱۳۸۰، رتبه دوم تهیه کنندگی و کارگردانی برنامه رادیویی جشنواره منطقه‌ای تولیدات رادیو و تلویزیون ABU، رتبه اول کارگردانی تئاتر دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فجر – ۱۳۷۲، رتبه اول مسابقه داستان نگاری، روزنامه اطلاعات – ۱۳۵۶، رتبه اول مسابقه داستان نگاری جوانان، روزنامه کیهان – ۱۳۵۵، رتبه اول هنرپیشگی تئاتر، استان تهران، دبیرستان دارالفنون، تعلیم و پرورش استان تهران. 

این استاد باتجربه تئاتر که نمایش‌هایی چون «ﻭﺍﺗﺴﻼﻭ»، « ﻣﺮگ ﺁﻭﺍ »، « ﺣﻜﻢ ﺩﺍﺩﮔﺎﻩ »، « ﺭﻭﺷﻨﺎیی ﺗﻴﺮﻩ »، «بی‌ﺭﻳﺸﻪ» را ساخت و بازی در نمایش‌های « ﻟﻴﺮﺷﺎﻩ »، « ﺗﻴﺮ ﻏﻴﺐ»،» ﺻﺎﺑﺮﻳﻦ » و « ﺧﻮﺍﺳﺘﮕﺎﺭی » در کارنامه هنری اش به ثبت رساند.

 روز پیش این استاد دانشگاه و باتجربه عرصه فرهنگ و هنر هنگام برگشت از کرمانشاه در مسیر همدان در بیمارستانی در استان بستری شد و با وجود تلاش پزشکان دار فانی را وداع نقل کرد و اینطور آخرین صحنه زندگی وی ساخته شد.

زندگی اکرانی است که چگونگی پایان بندی و شکل و شمایل آن از دستان ما خارج است اما به خوبی می‌توانیم در مسیر زندگی آنچنان بازی را در دست بگیریم که در اتمام پرده نمایش از اتفاقات صحنه زندگی‌مان خشنود باشیم. سهم هنرمندانی چون کشن فلاح از زندگی بیش از آن بود که در دنیا به دنبال سهم های زود گذر باشند. او بدون منفعت طلبی فعالیت کرد. سهم این هنرمند نام نیکی است که از خود به مکان گذاشت.

——————————-

تهیه شده توسط: فرنوش ط.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

من آن آيينه را روزی به دست آرم سکندروار
««« »»»
اگر می‌گيرد اين آتش زمانی ور نمی‌گيرد

نام نیکی که کشن فلاح به جا گذاشت/ هنرمندی که به دور از منفعت طلبی کار کرد

TT / 83 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات