http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

مدال مفقوده نصیری به موزه بین المللی المپیک اهدا می شود

مدال مفقوده نصیری به موزه بین المللی المپیک اهدا می شود

کمیته بین المللی المپیک با ارسال دعوتنامه، رسما از علی مرادی و محمد نصیری دعوت به عمل کرده تا در تاریخ 24 نوامبر 2016 در مقر اصلی (IOC) واقع در لوزان سوییس حضور یابند.

به گزارش صدای میانه، کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) قرار است در اتفاقی تاریخی برای ورزش کشور و وزنه برداری ایران؛ مدال نقره المپیک 1972 مونیخ استاد محمد نصیری را که پس از سالها مفقود شدن؛ در تورنمنت بین المللی جام فجر و درحضور تاماش آیان رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری مجدداً توسط یک خیر ورزشی خریداری و طی مراسمی ویژه به قهرمان اسطوره ای وزنه برداری ایران بازگردانده شد را بعنوان یکی ازمدال ها و نمادهای ارزشمند و تاریخی کسب شده در طول ادوار برگزاری بازی های المپیک را در (موزه بین المللی المپیک واقع در شهر لوزان سوییس) به یادگار ثبت و نگهداری کند.

برهمین اساس (IOC) کمیته بین المللی المپیک با دعوت رسمی از علی مرادی رییس فدراسیون وزنه برداری کشورمان که چهره ای سرشناس در مجامع بین المللی ورزش دنیا و رشته پرافتخار المپیکی ورزش ایران (وزنه برداری) به شمار می رود به همراه استاد محمد نصیری (مشاورعالی رییس فدراسیون و اسطوره سه مداله ایران در تاریخ بازی های المپیک ) اتفاقی تاریخی را برای وزنه برداری رقم زده است که قطعاً می تواند در دیپلماسی ورزش کشور در شرایط حساس و ویژه کنونی نیز سهمی بسزا داشته باشد. کمیته بین المللی المپیک قرار است پس از حضور رییس و مشاور عالی فدراسیون وزنه برداری در شهر لوزان سوییس، طی مراسمی باشکوه و تجلیل از استاد محمد نصیری مدال نقره وی که در بازی های المپیک 1972 مونیخ کسب شده بود را بعنوان نماد و مدالی ارزشمند به یادگار از این قهرمان سرشناس و مشهور وزنه برداری جهان در موزه بین المللی (IOC) ثبت و نگهداری کند.

این اتفاق ویژه برای نخستین بار است که در ورزش ایران رخ می دهد تا ورزشکاری ایرانی مدال المپیک خود را به موزه کمیته بین المللی المپیک اهداء کند. علی مرادی رییس فدراسیون وزنه برداری کشورمان به همراه استاد محمد نصیری (مشاور عالی رییس) روز 24 نوامبر2016 (3آبان ماه 95) تهران را به مقصد لوزان سوییس مقر کمیته بین المللی المپیک (IOC) ترک کنند.

محمد نصیری دارنده سه مدال (طلای 1968 مکزیکوسیتی، نقره 1972 مونیخ و برنز 1972 مونترال) قصد دارد مدال نقره المپیک 1972 مونیخ را به موزه کمیته بین المللی المپیک اهداء کند. این مدال در سالهای بسیار دور به سرقت رفته بود و حدود شش سال پیش یک خیرایرانی آن را در خارج از کشور در مزایده ای خریداری کرد و درنهایت چندی پیش در مراسم افتتاحیه رقابت های بین المللی جام فجر این مدال ارزشمند را پس از 44 سال به محمد نصیری بازگرداند.

منبع: فدراسیون وزنه برداری

منبع: صدای میانه
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات