سفیر جنجالی عربستان در بغداد برکنارشد


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از پرس تی وی: خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) یکشنبه گزارش داد ثامر السبهان به سمت تازه تأسیس وزیر امور خلیج فارس منصوب شده است.

دولت عربستان نیز با کاهش روابط دیپلماتیک خود با عراق، عبدالعزیز الشمری، وابستۀ نظامی سفارت عربستان در آلمان، را به عنوان کاردار عربستان در بغداد تعیین کرد.

سبهان جمعه در حساب کاربری خود در توئیتر گفته بود عبدالعزیز الشمری کاردار سفارت عربستان در عراق خواهد شد.

سفیر پیشین عربستان سعودی به دلیل اظهارات جنجالی خود علیه دولت عراق و بنا به درخواست بغداد از سمت خود برکنار شد.

سبهان که در دی ماه سال گذشته بعد از 25 سال قطع روابط بغداد و ریاض فعالیت خود را در عراق آغاز کرد، بارها با اظهارنظرها و مواضع خود، خشم و اعتراض مردم و سیاستمداران عراقی را برانگیخته بود.

سبهان مدعی شده بود نیروهای داوطلب مردمی عراق در میان مردم این کشور از محبوبیت برخوردار نیستند.

وی همچنین ایران را به تفرقه‌افکنی در جهان عرب متهم کرده و نوشته بود: «ایران می‎خواهد آشوب ایجاد کند و با به راه‌انداختن جنگ شیعه و سنی، اعراب را نابود کند. ایران هیچ اعتقادی به عرب‎های شیعه ندارد؛ عرب‌های شیعه هم اعتقادی به ایران ندارند.»

این اظهارات مداخله‌جویانۀ سبهان واکنش گروه‌‎های مردمی عراق را به همراه داشت. نمایندگان نیروهای مردمی عراق ضمن محکوم کردن اظهارات السبهان خواهان اخراج وی از کشورشان شده بودند.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرند که عربستان سعودی یکی از متهمان اصلی دامن زدن به اختلافت قومی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی در آن است.

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال