نقدی از فیلم دزدیده شده!


با دیگران به اشتراک بگذارید

نقدی از فیلم سینمایی ربوده شده!

فیلم سینمایی دزدیده شده

این انتقادگر سینما اضافه کرد: ملودرام خانوادگی-اجتماعی «دزدیده شده» ساخته بیژن میرباقری یک اثر آسیب شناسانه است که پیامد و صدمات فضای جایزی را نمایش میدهد.

وی اضافه کرد: «دزدیده شده» در قالب زندگی یک زوج جوان که در آستانه مهاجرت هستند و ناخواسته زندگی شان به خاطر دزدیده شدن اطلاعات شخصی و خانوادگی از طریق سارقان فضای جایزی دچار بحران می شود به نقش و تأثیرات مثبت و البته منفی حضور انسان ها در این فضا، تعاملات، ارتباطات و مناسبات غلط و گاه درست آن ها و همچنین دریده شدن حریم زندگی خصوصی آدم ها توجه میکند.

آذین سپس با بیان اینکه گرچه در انتها با بازگشت اطلاعات دزدیده شده به شخصیت اصلی فیلم به طور موقت بحران از زندگی آن ها عبور می کند ولی چنین زیانهای جدی در کمین خانواده ها، مردمان و به مخصوص جوانان است بیان داشت: فضای جایزی مانند فضای قرار می داری زندگی انسان ها ملحم از خوبی و بدی است و قادر هست دنیای سالم و سازنده باشد به شرط آنکه تعلیم زندگی کردن در چنین فضایی را بلد باشیم و فرهنگ تعامل سالم اجتماعی را یاد بگیریم اما متأسفانه ورود بی رویه و گسترده مردمان جامعه ما به این عرصه و جولان انواع فاسدان و مفسده ها به ناپاکی فضای جایزی انجامیده و مانع دیده شدن خوبی ها و بهره مندی از امتیازهای آن شده است.

این انتقادگر تأکید کرد: بخشی از بهره مندان این فضا یا سرخوردگان زندگی قرار می داری اند و یا صرفاً به قصد تفریح و تنوع به چنین جهانی پا قرار داده اند و عده ای هم فقط برای سوء استفاده ابزاری از امکانات فضای جایزی در آنجا تک تازی می کنند. میرباقری با کارگردانی خوب و جمع و جور «دزدیده شده» و کمک بازی های پذیرفتنی نیکی کریمی، روزبه بمانی و سروش صحت، فیلمبرداری به نسبت زیبا فیلم و… قادر بوده با تلفیق عالی دانش های روانشناسی، جامعه شناختی و آسیب شناسانه فضای جایزی پرده اکرانهای آشنای این فضا را حذف کرده و ما را به خودمان نمایان کند و از خطرات پنهان و آشکار آن با ما سخن نقل میکنید.

آذین بیان داشت: برای رفع معضلات موجود فضای جایزی هوشیاری و دقت انتظامی لازمه کار است اما اصلی ترین راهکار همان گونه که فیلم «دزدیده شده» هم بر آن تأکید دارد آگاهی و ارتقای دانش اجتماعی استفاده کنندگان از چنین فضایی است. «دزدیده شده» فیلمی هشدار دهنده است.

وی در خاتمه ابراز کرد: جای توجه و ارائه تصاویری از فهم و جایگاه تأثیرات فرهنگی و اطلاعاتی فضای جایزی در جامعه کشورمان و جهان معاصر و تغییرات مناسباتی و رفتاری خانواده ها به مخصوص نسل جوان در فیلم «دزدیده شده» خالی است گرچه «دزدیده شده» تأثیر موضوعی خود بر مخاطب قرار میدهد ولی این تأثیرگذاری بیش از آنکه نتیجه آگاهی و اشاعه فرهنگ درست بهره وری از فضای جایزی باشد حاصل به وحشت افت و دغدغه از قرار گرفتن در چنین فضایی است در واقع این فیلم در تصویرسازی از تأثیرات منفی فضای جایزی پررنگ و در ارائه مزایا و استفاده عالی از آن در جهت ارتقای علمی و آگاهی جوامع کمرنگ نمایان ساخته شده است. «دزدیده شده» فیلمی خوش ساخت، هشدار دهنده است که کارگردانش با تلفیق عالی دانش های روانشناسی، جامعه شناختی و آسیب شناسانه فضای جایزی پرده اکرانهای آشنای این فضا را حذف کرده و ما را به خودمان نمایان کند و از خطرات پنهان و آشکار آن با ما سخن نقل میکنید.

گفتنی است؛ در خلاصه قصه این اثر سینمایی آمده است: زوجی در آستانه‌ی مهاجرت دچار مشکلاتی میشوند که مسیر زندگیشان را عوض میکند.

عوامل اصلی تولید «دزدیده شده» عبارتند از: کارگردان: بیژن میرباقری/ آماده کننده: جواد نوروزبیگی/ نگارنده، تدوین: بیژن میرباقری/ مدیر فیلمبرداری: کیوان معتمدی/ مدیرتولید: حسین بشگرد/ مجری نقش: روزبه حسینی کارگر/ طراح چهره‌ توجه کنی: محسن ملکی/ طراح صحنه و تیپ: ثنا نوروزبیگی/ صدابردار: پرویزآبنار/ دستیار اول کارگردان: امید جزینی/ جلوه‌های مخصوص بصری: میلاد فرج الهی/ جلوه‌های مخصوص آگاهی می داری: آرش آقابیگ// مدیرتدارکات: آرش نجفی/ عکاس: مسعود اشتری / مشاوره رسانه ای: منصوره بسمل

هنرپیشگان: نیکی کریمی، روزبه بمانی، سروش صحت، مارال فرجاد، پگاه خسروی، حامدجوادی، کامران ملکی، پرویز آبنار، امیر علیان، سعید بهروزی، فراز نسیبی، محمد عسگری، جلال جلالی، حسین پهلوان‌ زاده، غزاله معتمد، پروانه شهشهانی، محسن ملکی، سیدداود مرتضوی، هوشنگ رادی‌پور، محمدمین باشی، فرزانه قاسمی

سینماپرس

— براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد —

نگارش توسط : سالار س.

سینما و تئاتر در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو جان فدای لبش شد خيال می‌بستم
««« »»»
که قطره‌ای ز زلالش به کام ما افتد

نقدی از فیلم دزدیده شده!

TT / 124 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال