مرجان های خلیج همیشگی فارس یکی از گرم ترین تابستان های چندین دهه گذشته را آزمودند


با دیگران به اشتراک بگذارید

مرجان های خلیج فارس یکی از گرم ترین تابستان های چند دهه گذشته را تجربه کردند

رئیس پژوهشکده علوم دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم گاز زنی نقل کرد: آبسنگ های مرجانی خلیج فارس یکی از گرم ترین تابستان های چندین دهه گذشته را آزمودند که بر اساس تحقیقات انجام شده دمای غیر متداول اثرات منفی بر تندرست اجتماع مرجانی جزیره خارکو داشته است.

عکس مرجان های خلیج فارس یکی از گرم ترین تابستان های چندین دهه گذشته را آزمودند

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم گاز زنی، ابوالفضل صالح در خصوص نتایج تحقیقات حاصل از نقش پژوهشی \’ تعیین وضعیت پارامتر های اکولوژیک مرتبط با تغییرات اقلیم در شمال خلیج فارس و برآورد تاثیرشان بر تندرست اجتماعات مرجانی\’، نقل کرد: درعملیات آگاهی می داری این نقش پژوهشی که با همکاری پژوهشگاه و شرکت گنجینه های نوین زیست قشم و پشتیبانی مالی و معنوی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در برج شهریور ۱۳۹۵ انجام شد، تاثیر مثبت گرم ترین تابستان های چندین دهه گذشته بر روی مرجان های قشم، به تصویب رسانده شد.
صالح بیان داشت: در عملیات آگاهی می داری انجام شده برخی از پارامترهای محیطی (دمای زیر آب، شوری، اکسیژن محلول، pH، جریان های جزر و مدی و نوسان تراز آب) در سایت های مورد مطالعه توسط به کارگیری تجهیزات آگاهی می داری مانند مولتی متر، سنسورهای دما و عمق (TD) و سیستم RCM9 در محل به طور مداوم اندازه گیری و سنجش مواد مغذی، قلیاییت کل و فیتوپلانکتون های موجود در آب در آزمایشگاه های پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم گاز زنی انجام شد.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه با اشاره به ثبت اثرات نامطلوب این آنومالی دمایی (دمای غیرمعمول) نسبتا طولانی و بی سابقه در شرقی ترین و غربی ترین مناطق مرجانی خلیج فارس، تصریح کرد: داده های مورد نیاز برای مطالعه پارامترهای زندگی کردی شامل درصد پوشش و تنوع زندگی کردی کفزیان، تراکم و تنوع ماهیان، میزان شیوع و انواع مریضیهای مرجانی و گستردگی سفید شدگی و مرگ و فوت شو مرجان ها با فیلمبرداری و عکاسی بر روی ترانسکت های ثابت و ماندگار در مناطق مورد مطالعه نیز به تصویب رسانده شد.
جهانگیر واجد سمیعی سرپرست تیم زیست شناسی نقش مذکور در رابطه با وضعیت مرجان های مورد مطالعه، بیان داشت: این آنومالی دمایی اثرات منفی بر تندرست اجتماع مرجانی جزیره خارکو داشته است، به رغم اینکه در مرحله بررسی اولیه داده های جمع آوری شده هستیم، به چشم مییاید که آنومالی دمایی تابستانه موجب مرگ و فوت شو وسیع مرجان ها در حاشیه غربی جزیره خارکو شده است.
محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم گاز زنی بر این باورند که با تفسیر داده های حاصل شده از اندازه گیری های آگاهی می داری، آزمایشگاهی و داده های ماهواره ای، توانایی ارایه عکس و تصویری از وضعیت فعلی پارامترهای عمده مرتبط با تحول اقلیم (یعنی پدیده های گرمایش دنیاای و اسیدی شدن دریاها) در بخش های ایرانی خلیج فارس ایجاد شده است تا میزان تاثیر احتمالی این پارامترها بر تغییرات جاای ساختار جوامع مرجانی و مقاومت آنها در برابر سفید شدگی، مشخص شود.
در این تحقیق آگاهی می داری، آرش شیروانی و جهانگیر واجد سمیعی از (گنجینه های نوین زیست قشم)، ابوالفضل صالح و احمد عرب زاده از (پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی وعلوم گاز زنی) شراکت کرده اند.
علمی ۹۰۱۴**۱۴۴۰
گیرنده: کیمیا عبدالله پور** انتشاردهنده: معصومه گلشن


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال