کتاب های تاریخی به داستان بدل شده اند/ امام حسین(ع) شهید بصیرت بود نه قمه زنی/ خطر تروج عزاداری های خانقاهی


با دیگران به اشتراک بگذارید

کتاب های تاریخی به داستان بدل شده اند/ امام حسین(ع) شهید بصیرت بود نه قمه زنی/ خطر تروج عزاداری های خانقاهی

خبرگزاری فارس: کتاب‌های تاریخی به داستان بدل شده‌اند/ امام حسین(ع) شهید بصیرت بود نه قمه‌زنی/ خطر تروج عزاداری‌های خانقاهی

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: اقلیت‌سازی در عزاداری‌ها و گردآمدن یک عده به دور یک مداح خاص به شدت خطرناک است،‌ چون در درازمدت به رادیکالیسم می‌انجامد و این آینده خوبی نخواهد داشت.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، نشست تخصصی «سنخ شناسی عزاداری امام حسین (ع)؛ فرهنگ یا ضد فرهنگ شدن آن» قبل از ظهر امروز ۲۵ مهر در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به انجام رسانده شد.

وی در ابتدای صحبت های خود با اشاره به انحطاط علم تاریخ در کشورمان گفت: هر وقت یک غفلت تاریخی رخ می دهد، یک غفلت به آینده صورت می گیرد بنابراین تاریخ استراتژیک دانش یک کشور است این را من بدون تعارف نقل میکنیم. چنانچه رشته های تاریخ ما را دانش آموزان تنبل پر کرده اند، این یعنی انحطاط ما! چرا که از تاریخ، فلسفه، حقوق، جامعه شناسی، مردمان شناسی و سایر رشته ها در می آید.

فیاض در ادامه گفت: تاریخ منشأ همه علم ها است. بنابراین امروز باید به تاریخ انحطاطمان توجه بکنیم و این انحطاط به آینده هم می رود. معضلی که ما امروز در کشورمان داریم پول نفت است که این از عقب ماندگی تاریخی ما نشأت می گیرد.

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران با اشاره به بحران نسلی در کشورمان گفت: این خیلی اهمیتی می دارد کشورهایی مثل ما که تاریخشان با اهمیت است آگاهی دار دقت دارند. فرهنگ هم همینطور است، فرهنگ ۹۹ درصد از تاریخ نشأت می گیرد. کشورهایی مثل ما که تنها به یک درصد بیرون آمده از تاریخ و فرهنگ توجه دارند و ۹۹ درصد داخل آب را بی توجه هستند دچار مشکل افسردگی، به وحشت افت از آینده، معضلات روحی و روانی و جسمانی عدیده می شوند.

* کتاب های تاریخی به داستان تبدیل ساخته شده اند

وی با اشاره به اینکه همه تاریخ گذشته ما تبدیل به اسطوره شده است، گفت: امروز کتاب های تاریخ ما داستان است به جای تاریخ. هر کشوری که انقطاع های تاریخی اش بیشتر باشد مشکلاتش هم بیشتر است، مثلا ما در ایام محرم و ماه رمضان تا سال آینده چنین انقطاع هایی را شاهد هستیم. یعنی معنویت جامعه به ماه رمضان قبل و بعد یا محرم قبل و بعد مرتبط می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: ما سال محرمی داریم، سال ملی، ماه رمضانی داریم از این سال تا سال آینده. سال هایی که فرهنگ تولید می کنند این بحث جدی و اهمیتی می داری است که در کشور ما بر آن خیلی کار نشده است.

وی همچنین گفت: امروز هویت اربعین بین المللی است، از همه جای جهان می آیند، چنانچه قادر میبودیم از این طریق به فهم و درک جهانگردی در کشور عراق می رسیدیم، خیلی خوب بود.

* عزاداری حماسی به شدت محرک است

فیاض درباره سنخ شناسی عزاداری حسینی گفت: چنانچه ما اینطور تعریف کنیم که یک قهرمانی حقش نیست شهید شود، مظلوم می ماند و در اوج قدرت شهید می شود، این عملا می شود یک تراژدی که بعد هم از وجودش یک حماسه بیرون می آید، پس اولین کاری که تراژدی به انجام میرساند مثل رستم و سهراب فردوسی، بیرون آمدن آن از یک حماسه است. پس اولین قدم پس از عاشورا، این حماسه بودن است، خلاصه این حماسه هم شروع شد و کوفیان هم چندین ماه بعدش در قالب توابین و سپس نهضت مختار ظهور می کنند، یعنی می روند که کشته شوند.

وی با بیان اینکه عزاداری حماسی به شدت محرک است، گفت: بنابراین مناسک آن هم باید با تحرک جاای باشد طرفدارانش در خیابان راه می افتند و از موزیکهای محرک، پرچم، تیپ و …. بهره میگیرند. بنابراین این کار کاملاً نمادین است.

وی با تأکید بر اینکه علامت شناسی در حماسه به شدت اوج می گیرد و راهپیمایی در این راستا به وجود مییاید، توضیح داد: همینگونه بود که در ایام محرم فعالیت ها قبل از انقلاب اسلامی کشورمان اوج می گرفت، این حماسه بعد در خود جنگ هم فرو رفت و ساختاری را ایجاد کرد.

* صداوسیما مروج عزاداری خانقاهی است

فیاض با اشاره به اینکه سنخ دوم عزاداری یکجانشین و ضدتحرک است، گفت: اولین سنخی که مطرح کردم به شدت اکثریت ساز است و تلاش دارد که دیگران به آن ملحق شوند اما دومی اقلیت ساز هستند فقط طرفداران حضور دارند. منبر خیلی از افراد نامدار ضد تحرک اجتماعی است، اینها حالت خانقاهی دارند، داد بکشیم و گرییم و عزاداری کنیم! صدا و سیما هم این سنخ را تقویت می کند.

این جامعه شناس گفت: در ادامه سنخ شناسی باید نقل بکنیم که اقلیت سازی به شدت خطرناک است و در دراز مدت به رادیکالیسم می انجامد. اینکه من معتقدم دانشگاه امام صادق(ع) آینده خوبی ندارد، دلیلش همین است، چرا که ابتدا از آنجا گروه عرفان بیرون آمد و سپس چیزهای دیگری.

وی در بخش دیگری از گفتمانهایش گفت: قصه ای که هر سال تکرار می شود تقلیل شدن امام حسین(ع) است و با این ساختار، کربلا و عاشورا در حال نابود شدن است. باید بحث کنیم که آیا نهضت امام حسین جنگ طلبانه بود صلح طلبانه؟ پاسخ من این است که صلح طلبانه بوده است. از دید مارکسیستی یک امام حسین(ع) سراپا خشونت نمایان شده بود، درحالیکه اینطور نیست.

* شور بوجود آورده ایم اما شعور نه!

این استاد جامعه شناسی دانشگاه همچنین بیان داشت: امام حسین(ع) شهید بصیرت شد، نباید آن را با خودزنی و قمه و انحرافات یکی کنیم. متأسفانه روی این خودآزاری فعالیت نکرده ایم که قمه خانمی از لحاظ علمی یعنی چی؟ چگونه می شود که انسان خودآزار می شود، این را که می گویند حرام است! مثل کارهای داعش است! در مسیحیت هم خیلی از این نمونه ها را می بینیم، از جمله در روز عید پاک.

فیاض با تأکید بر اینکه فقه الحسین تلاش داشت که به اصلاح جامعه توجه بکند، گفت: امام حسین هیچ گاه رادیکال عدم. طرفداران این نوع عزاداری ها معتقدند که درباره امام حسین(ع) نیاندیش، فقط عزاداری کن! اربعین برای شعور ما است این چهل روز را باید برای شعور طی بکنیم، متأسفانه ما شور بوجود آوردیم اما شعور بوجود نیاوردیم، نتیجه اش هم انحرافات شده و بحث هایی که در فضای جایزی پیچیده است، یعنی بصیرت ضد بصیرت شده است.

وی همچنین یادآور شد: حال همین راهپیمایی اربعین چنانچه بدون شعور با همین وضع باشد کمرنگ می شود بنابراین چنانچه نتوانیم شعور را بوجود آوریم در وضعیت پسامدرن منجر به تقدس پاک کنی می شود و به نابودی عاشورا می انجامد.

—با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد—

تهیه از : فراز م.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آن که فکرش گره از کار جهان بگشايد
««« »»»
گو در اين کار بفرما نظری بهتر از اين

کتاب های تاریخی به داستان بدل شده اند/ امام حسین(ع) شهید بصیرت بود نه قمه زنی/ خطر تروج عزاداری های خانقاهی

TT / 108 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال