قانون‌شکنی مسؤلین دانشگاه علامه/ فرهادی زیر ذره‌بین


مسؤلین دانشگاه علامه طباطبایی بعد از جنجالی که خبر سخنرانی آرمین در این دانشگاه به‌پا کرد، مجوز حضور وی را لغو کردند تا بیش از این برایشان شر نشود.

نمایندگان مردم درباره قانون‌شکنی مسؤلین دانشگاه علامه چه می‌گویند؟

 مسؤلین دانشگاه علامه طباطبایی بعد از جنجالی که خبر سخنرانی آرمین از محکومان امنتی در این دانشگاه به پا کرد، مجوز حضور وی را لغو کردند تا بیش از این برایشان شر نشود.این یعنی پاک کردن صورت مسأله؛ حضرات خیلی شیک منکر همه چیز شدند. این حرف‌ها البته واکنش دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه علامه را در پی داشت.

وی ، بیان کرد: «روال قبلی ما این بود که ما با هم صحبت می‌کردیم و همه‌چیز به‌صورت دوستانه حل می‌شد و نامه‌نگاری در کار نبود. یعنی ما مهمانان خودمان را معرفی می‌کردیم و مسئولین هم به‌صورت تلفنی به ما می‌گفتند که شما می‌تواند این افراد بیاورید یا نه. مسئولین دانشگاه از سین برنامه ما کاملاً اطلاع داشتند و با حضور آقای آرمین موافقت کرده بودند. اما این ایجاب می‌کند که از این به بعد ما همه صحبت‌هایمان باید به صورت کتبی شود و مجوزهایمان بر اساس نامه‌نگاری و مکتوب صورت گیرد که در این‌گونه مواقع مجوزمان را منتشر کنیم.»

قانون‌شکنی مسؤلین دانشگاه علامه/ فرهادی زیر ذره‌بین

ماجرا به همین‌جا ختم نشد و پس از لغو مجوز حضور وی در دانشگاه؛ در همان برنامه انجمن اسلامی به‌صورت ویدیویی سخنرانی کرد. این در حالی بود که محسن آرمین در ۲۱ دی ۱۳۹۰ به جرم اجتماع، تبانی، اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل ۶ سال حبس و ۵ سال دوری از فعالیت‌های سیاسی – تبلیغی و عضویت در احزاب و گروه‌ها محکوم شده بود؛ و طبق حکم قانون می‌بایست تا دی‌ماه امسال اجازه هیچ‌گونه فعالیت سیاسی را نداشته باشد. دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشگاه علامه اما در مورد آرمین روایت متفاوتی دارد. شیبانی در این باره گفت: «طبق بررسی‌هایی که ما انجام دادیم آقای آرمین محکومیت آن‌چنانی ندارد. ایشان محکومیت خود را گذرانده و طبق قانون حق صحبت کردن دارند.» ملکی؛ معاون فرهنگی دانشگاه علامه هم در مورد این موضوع ضمن عذرخواهی گفت: «من در این زمینه مصاحبه نمی‌کنم. حقیقتاً قضیه هرچه بوده؛ تمام‌شده و دامن زدن و رسانه‌ای کردن بیشتر آن را صلاح نمی‌دانم.»

قانون‌شکنی مسؤلین دانشگاه علامه/ فرهادی زیر ذره‌بین

با این حال مدیر روابط عمومی این دانشگاه دیروز در اقدامی شتاب‌زده با ارسال نامه‌ای به خبرگزاری دانشجو مدعی شد آرمین در این دانشگاه سخنرانی نکرده است. این در حالی است که خبرگزاری دانشجو در گزارش خود از این ماجرا (اینجا) به لغو سخنرانی آرمین اشاره کرده اما پیگیر صحبت‌های منتقدان در خصوص سخنرانی غیر حضوری وی در این دانشگاه هم بوده است. خبرگزاری دانشجو پس از این اتفاقات به سراغ نمایندگان مردم در مجلس رفت و در مورد این موضوع با آنها گفتوگو کرد و جویای نظرهای آنها شد.

اجازه نمی‌دهیم افراد مسئله‌دار در دانشگاه‌ها سخنرانی کنند

اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم نیز دراین‌باره گفت: «بعضی از این مسائل ارتباط مستقیم با وزارت علوم ندارد. گاهی بعضی از تشکل‌های دانشجویی خودسرانه دست به این کارها می‌زنند و گاهی هم مسئولین دانشگاه دست به این کارها می‌زنند. بعید میدانم که وزارت علوم به این افراد مجوز سخنرانی در دانشگاه‌ها را بدهد و احتمالاً منشأ این کار جای دیگری است.»

قانون‌شکنی مسؤلین دانشگاه علامه/ فرهادی زیر ذره‌بین

وی در ادامه افزود: «بنده به‌عنوان عضوی از اعضای کمیسیون آموزش به هیچ‌وجه اجازه نخواهم داد افراد مسئله‌دار و محکومین فتنه ۸۸ در اماکن عمومی و دانشجویی حضور یابند و سخنرانی داشته باشند. ما در هفته جاری این موضوع را در کمیسیون آموزش پیگیری می‌کنیم.»

فرهادی اعتنایی به دستورات کمیسیون ندارد/ آقای وزیر در مدیریت فضای فرهنگی-سیاسی دانشگاه ناتوان بوده است

جبار کوچکی‌نژاد نماینده رشت و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: «به آقای فرهادی از همان روزهای اولی که به کمیسون آموزش آمد؛ نکاتی گفته شد مبنی بر اینکه باید تغییراتی در زمینه‌های فرهنگی و سیاسی انجام داده شود ولی ایشان این کارها را انجام نداده است و به خاطر همین هم با مشکلات جدی مواجه شده است. به نظر من وزیر علوم نتوانسته‌اند در مورد وظایفی که دارند به خوبی عمل کنند. اقدام اساسی در این مورد انجام نشده است و مشکلات همچنان ادامه دارد.»

او که حضور بعضی محکومین امنیتی و مجرمان سیاسی در دانشگاه‌ها را با انتخابات آینده ریاست جمهوری ایران بی‌ربط نمی‌دید؛ گفت: «ما هرچه بیشتر به سمت فضای سیاسی انتخاباتی کشور پیش می-رویم این موضوعات خودشان را بیشتر نشان می‌دهند. یک عده‌ای در کشور بیشتر می‌خواهند از این فضای به وجود آمده موج‌سواری کنند.»

مجلس ماجرای سخنرانی محکوم امنیتی در دانشگاه علامه را به طور جدی پیگیری می‌کند/ وزارتخانه از جاهای به خصوصی خط میگیرد

فرهاد فلاحتی نماینده مردم قائنات و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: «مطمئناً این کار امری ناپسند است. دلیل این موضوع هرچه که باشد باید بررسی شود و برخورد جدی شود. با توجه به این موضوع و مسائل دیگری همچون برگزاری اردوهای مختلط در دانشگاه‌ها به نظر می‌رسد یک رویکردی در وزارت خانه وجود دارد که از یک جاهای به خصوصی خط می‌گیرد و به خاطر همین با آن برخورد نمی‌شود.»
قانون‌شکنی مسؤلین دانشگاه علامه/ فرهادی زیر ذره‌بین

وی افزود: «قبح زدایی از فتنه ۸۸ در دستور کار برخی از مسئولین کشور است. هر چه به زمان می-گذرد این قضیه در حال پررنگ‌تر شدن است. در خیلی از مباحث فرهنگی در وزارت علوم مشکلاتی دیده می‌شود و به نظر می‌رسد این مشکلات به دلیل ضعف و یا با انگیزه‌های عمدی به وجود می‌آید.»

فلاحتی با توجه کاهش رتبه علمی کشور در سال اخیر گفت: «کاهش رتبه علمی کشور در سال اخیر بزرگ‌ترین عیبی است که وزارت علوم و دانشگاه‌ها باید پیگیر رفع آن باشند ولی متأسفانه حاشیه‌های دانشگاه‌ها از اصل آن‌که باید علم باشد پررنگ‌تر است و به همین جهت به این مسائل کم‌توجهی می‌شود.»

دانشگاه محل تاخت‌وتاز قانون‌شکنان نیست

سیدمحمدباقر عبادی نماینده بیرجند در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مورد سخنرانی ویدیویی محسن آرمین گفت: «وزارت علوم و مسئولین دانشگاه علامه باید پاسخگو باشند. دانشگاه نباید محل تاخت و تاز کسانی که در کشور ناامنی ایجاد میکنند باشد. در هیچ جای دنیا به کسانی که مشکل امنیتی دارند میدان داده نمی شود و در مسائل امنیتی با کسی شوخی نباید داشت. اما در مورد این موضوع باید بررسی بیشتری شود و بنده فعلا چیزی در مورد این موضوع نمیتوانم بگویم. ولی در مجموع همین که این اتفاقات تکرار میشود نشان دهنده این موضوع است که با این موضوع درست برخورد نشده است.»

قانون‌شکنی مسؤلین دانشگاه علامه/ فرهادی زیر ذره‌بین

عبادی در مورد فضای فرهنگی و سیاسی کنونی کشور گفت: «کسانی که مخالف اصل نظام هستند و قبلا مشکلاتی را برای کشور ایجاد کردهاند به دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلود هستند.»

اگر آرمین صلاحیت سخنرانی داشت، چرا مجوز حضورش لغو شد؟/ این کارها بچه‌بازی است!

ضیاءالله اعزازی نماینده مردم بناب و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره سخنرانی ویدیویی محسن آرمین که پس از آن صورت گرفته بود که مجوز حضورش در برنامه انجمن اسلامی دانشگاه علامه لغو شده گفت: «اگر ایشان صلاحیت سخنرانی داشته چرا مجوزش لغو شده و اگر صلاحیت سخنرانی نداشته چرا از همان اول به ایشان مجوز داده‌اند که آن را لغو کنند. اصلاً این جور کارها، بچه‌بازی است. مگر آرمین که هست که این‌قدر به آن بها دهیم و در موردش بحث کنیم؟ من نمی‌دانم که چرا این جور کارها می‌شود.»
اعزازی افزود: «در هفته آینده این اتفاق و چند مورد مشابه آن باید بررسی شود و نباید این اتفاقات میافتاد.»
منبع: دانشجو

این مطلب در سایت "سیمرغ" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال