http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

وقتی تخلف توجیه‌پذیر می‌شود

وقتی تخلف توجیه‌پذیر می‌شود

رئیس انجمن تولیدکنندگان و فناوران صنعتی ساختمان در گفتگو با خبرنگار جام جم آنلاین با انتقاد از نحوه مدیریت شهر تهران گفت: اینکه ما بگوییم طبق قانون کار می‌کنیم باید قابل توجیه باشد. به نظر من شهرداری تهران در برخورد با متخلفان ساخت و ساز کوتاهی کرده و با عملکرد خود مهمل قانونی تخلف را هموار کرده است. متاسفانه شورای شهر هم به عنوان منتخب مردم مقابل تخلفات ایستادگی نکرد. آنها باید مدافع حقوق مردم باشند نه شهرداری.

مهندس احمد خرم افزود: به نظر می‌رسد؛ اعضای شورای شهر تهران وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند و ترکیب اعضای فعلی کامل نیست در حالی که برای پیشبرد برنامه‌‌های توسعه شهری لزوماً باید متخصصان امور اجتماعی، فنی و زیست‌محیطی در کنار هم باشند. در این رابطه باید به مردم آگاهی داد تا به افراد توانمند رای دهند.

وی ادامه داد: وقتی جمعیت تهران بین 6 تا 7 میلیون تعیین شده دیگر تراکم فروشی معنا ندارد. شهرداری بین سال‌های 90 تا 92 برای 100 میلیون مترمربع پروانه ساخت صادر کرد، این مسئله با روح طرح جامع شهری منافات دارد. این که ما در طول 3 سال 3 میلیون نفر به جمعیت تهران اضافه کنیم، بالاترین خطا و ضربه مهلک به پایتخت کشور است زیرا با ورود انبوه خودروها شهر قفل شده و عمر مردم از صبح تا شب در ترافیک تلف می‌شود.

خرم در پاسخ به این سوال که؛ چرا علیرغم قوانین متعدد و تاکید مسئولان ساخت و ساز در تهران همچنان مسیر اشتباه را طی می‌کند، توضیح داد: جاهایی که تخلف صورت می‌گیرد، فساد مالی هم وجود دارد، خرد و کلان ندارد. این معضل هنگام تغییر کاربری ساختمان‌ها و تغییر تراکم ساخت و ساز در مناطق مختلف تهران بخصوص بخش‌های شمالی مشهود است و به سادگی قابل کنترل نیست.

وی با اشاره به روش‌های بنیادی مبارزه با مفاسد اقتصادی خاطرنشان کرد: هر اندازه تماس عوامل اجرایی و تصمیم‌گیر در سازمان‌های مختلف بخصوص شهرداری کمتر شود، متعاقب آن فساد هم کاهش پیدا می‌کند، برای این منظور باید دخالت انسان و ماموران در امور اجرایی کاهش یابد و سیستم‌های الکترونیک جایگزین مکاتبات اداری شوند. این موضوع از 20 سال پیش مطرح شد ولی هنوز به طور کامل اجرایی نشده است. روش دیگر استفاده از امکانات و ظرفیت‌های مراکز علمی و تحقیقاتی مانند دانشگاه‌هاست تا کارکنان آنها به عنوان ناظر تصادفی و ناگهانی از مکان‌ها و پروژه‌های مختلف بازدید به عمل آورند و موارد خلاف طرح جامع شهری را گزارش کنند، افرادی که با پول نتوان آنها را خرید. البته به شرطی که شهردار و شورای شهر به معنای واقعی کلمه بخواهند با تخلف مقابله کنند در غیر این صورت اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد.

به اعتقاد وزیر راه دولت اصلاحات؛ تخلف از قانون دلایل متعددی دارد؛ اول این که فرهنگ‌سازی ضعیف و ناقص باعث می‌شود مردم قانون‌مدار نباشند. دلیل دوم فراهم نبودن تسهیلات لازم برای انجام کارهای قانونی است. سوم این که در برخورد با متخلف اغماض صورت پذیرد. مجموعه این عوامل باعث بروز تخلف و گسترده‌تر شدن دامنه آن در جامعه می‌شود. البته در کلانشهر تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران یک عامل دیگر هم وجود دارد و آن هم توجیه اقتصادی تخلف است که به دلیل سود کلان این عمل قبیح را برای عده‌ای توجیه‌پذیر می‌کند.

رضا گلین شریف دینی - جام جم آنلاین

منبع: جام جم آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
تعطیلی مدارس به دلیل بارش برف
نجات خریدار اورانیوم با حکم آیت‌الله
ستاره جدید انترنت که از قهوه چی به مانکن تبدیل شد
سوالات مصاحبه استخدامی شهرداری ها سری هشتم
فیلم اسکیت دالی Skate Dolly ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم هتل قبرس ( آپارات ) -دانلود و پخش
فیلم سالروز میلاد بانو لیلا حاتمی ( آپارات ) -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم رقص قشنگ کوردی، حتما ببینید +( آپارات ) پخش
فیلم صبحتهای سرپرست فدراسیون بین المللی شطرنج درافتتاحیه جام پایتخت ( آپارات ) -دانلود و پخش
کلیپ فیلم موزیک ویدئو یا نماهنگ ثارات العراق کاری از کتائب الامام علی (ع)
ویدیو فیلم مصاحبه زیروبم با نادر مشایخی قسمت ۴ ( آپارات )
کیلیپ فیلم رقابت ی چلنج باربی +( آپارات ) پخش
کیلیپ فیلم دانلود اینستا فوق لیستی +( آپارات ) پخش
کلیپ فیلم دید نزدیک به تلفن همراه می میکس شیائومی
نوبخت گفت نجفی نهاوندیان‌گفت دانش آشتیانی!
نوبخت گفت نجفی نهاوندیان‌گفت دانش آشتیانی!
75 پروژه با اعتباری بالغ بر 45 هزارو 750 میلیارد ریال در سکونتگاههای غیررسمی میانه اجرا می شود
معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری ویژه میانه از پرداخت تسهیلات 20 میلیارد ریالی به طرح های توسعه روستایی شهرستان خبرداد
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار ویژه میانه: 13 آبان روز ملی نفی سلطه و استکبار است
استخدام پروموتور با حقوق بالا در بازرگانی خاقانی در رشت
تبلیغات