بازار تبریز؛ بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان


این مطلب در سایت "سفرمی" منتشر شده است.

بازار تبریز؛ بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان

(100%) 5 امتیاز از 1 رای

بازار تبریز؛ بزرگ ترین بازار سرپوشیده‌ی جهان

در این مطلب سفرمی قصد دارد تا شما را با یکی از زیباترین و بزرگ ترین بازارهای ایران آشنا کند. بازار تبریز کامل ترین سازمان اجتماعی را میان بازارهای ایران داراست و به دلیل برخورداری از خصوصیاتی کم نظیر در سال های اخیر، در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسید و در سال جاری (۱۳۹۲)، به دلیل مرمت و بازسازی موفقیت آمیز، جایزه ی بزرگ معماری بنیاد آقا خان را از آن خود نمود.بازار تبریز؛ بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهاناین بازار با ویژگی های معماری، وجود راسته ها، سراها و تیمچه های فراوان یکی از بزرگ ترین بازارهای ایران است. البته وسعت آن نباید شگفتی ما را برانگیزاند؛ زیرا تبریز سرزمین وسیع ترین بناها بوده است. بیان دو نمونه، برای اثبات این موضوع کافی به نظر می رسد: آرامگاه غازان خان -حاکم ایلخانی- که بزرگ ترین قبه (گنبد) سراسر جهان اسلام تا آن عصر را بر فراز خود داشته و مسجد علیشاه که یکی از عظیم ترین بناهای عصر ایلخانی به شمار می رفت و پس از مسجد دمشق، بزرگ ترین مسجد در تمام سرزمین های اسلامی بوده است.بازار تبریز؛ بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهانالبته آنچه که این بازار را منحصر به فرد و شایستهء ثبت در فهرست میراث جهانی ساخته، نه فقط وسعت آن، بلکه تنوع مشاغل و رونق فراوان آن است. از این منظر این بازار را می توان یکی از پر رونق ترین بازارهای ایران نامید که ارزش اجتماعی کم نظیری دارد.بازار تبریز؛ بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهانبازار تبریز به عنوان یک بلوک شهری و کامل ترین سازمان اجتماعی در بین بازارهای ایران در بافت تاریخی شهر تبریز قرار گرفته و کهن ترین و مهم ترین رکن این بافت است.بازار تبریز؛ بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهانتبریز به سبب موقعیت جغرافیایی اش که بر سر راه های غرب به شرق و شمال به جنوب قرار داشت، یکی از مراکز مهم ارتباطی و اقتصادی ایران بوده است. از این رو در ادوار گوناگون سلاطین، امرا و حکام کوشیده اند در این شهر بازاری پی افکنند. بازار غازان، بازار ربع رشیدی و بازار قیصریه از جمله نمودهای بیرونی این تلاش هاست. دو بازار اولین به عصر ایلخانی تعلق داشتند و بازار سومی به فرمان اوزون حسن و در حدود سال ۸۵۰ ه ق. بنا گردید. بازار قیصریه را می توان زیباترین بازار شهر تبریز دانست که از آن تاریخ تاکنون، مرکز معامله ی کالاهای گران بها و جواهرات بوده است. بافت اصلی بازار تبریز از دو راسته ی سرپوشیده ی شمالی- جنوبی و شرقی- غربی تشکیل شده است. راسته های اصلی توسط راسته های فرعی و کوتاه تر به هم اتصال می یابند؛ به گونه ای که در این بازار بیش از ۲۰ راسته وجود دارد. علاوه بر آن در فضای میان راسته های اصلی و فرعی ۳۵ سرا، ۲۵ تیمچه، ۱۱ دالان و حدود ۵۵۰۰ حجره قرار دارد. ضمن آن که هم اینک، حدود چهل صنف گوناگون درون این بازار به فعالیت مشغول اند. به غیر از فضاهای اقتصادی، فضاهایی با عملکردهای دیگر نیز قابل مشاهده است. برای مثال جز مسجد جامع، نوزده مسجد دیگر و نه مدرسهء دینی در پهنهء این بازار وجود دارد. عرض بازارها بین چهار تا پنج متر و بلندی آن ها پنج تا شش متر است که در مقایسه با سقف بازارهای نواحی مرکزی و گرمسیر بسیار کوتاه تر است.بازار تبریز؛ بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهانکلام آخر این که این سازه ی آجری بی همتا، بزرگ ترین بازار سرپوشیده ی جهان و زیبا ترین و یکپارچه ترین بازار ایران به شمار می رود.

منبع: معماری ایران و جهان در سپهر فرهنگ ایران

نویسنده:دکتر رضا نوری شادمهانی

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات