از آقا نخست گیشه تا پدری خونین (۴ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

از مرد اول گیشه تا پدری خونین

تازه‌ترین نقش‌آفرینی مل گیبسون بی‌شک طرفداران این ستاره فیلم‌های دهه ۹۰ را بسیار امیدوار می‌کند.
خبرگزاری صبا – آرش واحدی: تازه‌ترین نقش‌آفرینی مل گیبسون بی‌شک طرفداران این ستاره فیلم‌های دهه ۹۰ را بسیار امیدوار می‌کند.
این نتیجه‌گیری از مکانی نشات می‌گیرد که گیبسون در فیلم «پدر خونی» مشخصا در هیات یک ستاره ظاهر می‌شود، ستاره‌ای که مخاطب را جذب فیلم می‌کند و بارسنگین جذابیت اثر را در صورت لزوم بر دوش می‌کشد.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس از فوت شد اول گیشه تا پدری خونین
گیبسون در «پدر خونی» یک ستاره است ولی ستاره آثار بی-مووی. این اصلی در صورتی رخ می‌دهد که نمی‌توان این مسئله را خوب یا بد درنظر گرفت. زیرا برای طرفداران این بازیگر کهنه‌کار سینما، گیبسون جوان اول فیلم‌های بدنه عمده چون «اسلحه مرگبار» و «مکس دیوانه» است اما از سوی دیگر او دوران ستارگی‌اش را مدت‌هاست از یاد برده است و علاقه‌مندان وی به تماشای حضورهای کوتاهش در آثار نازلی نظیر «خماری ۲» و «یک‌بارمصرف‌ها» عادت کرده‌اند. مورد قابل توجهی که فیلم «پدر خونی» به‌خوبی آن را اثبات می‌کند در رابطه با شخصیت گیبسونِ بازیگر نکته‌ای ظریف ولی قابل توجه است. گیبسون با هنرنمایی تازه‌اش این مورد را ثابت می‌کند که او در هیچ شرایطی نمی‌تواند برای ادای دین یا مسخره‌بازی مقابل دوربین‌ها قرار بگیرد.
او یک ستاره است و باید در جایگاه هدایت‌کننده فیلم به درستی از وی بهره گرفته شود، حال می‌تواند این اثر سینمایی فیلمی چون «اسلحه مرگبار» باشد که به به فروش رسانی خیره‌کننده دست می‌یابد و یا اثری کوچولو و جشنواره کن رفته چون «پدر خونی» که حتا می‌توان آن را یک بی-مووی درنظر گرفت. گیبسون در این فیلم در موقعیت صحیح قرار می‌گیرد، پدری که مدت‌هاست از فرزندش خبر ندارد و از سوی دیگر خود آزادی مشروطش را پشت‌سر قرار داده و در جلسات ترک نوشیدنی‌های الکلی شرکت می‌کند. او اکنون اعتیادش را ترک کرده و در گوشه‌ای از بیابان در یک کانتینر با کار خالکوبی دوران می‌گذراند. بعد از مدتی او مجبور می‌شود برای محافظت از جان تنها فرزندش با گروهی خلافکار درگیر شود. موضوعی که بی‌شک آشنا به‌نظر می‌رسد و روند داستان‌پردازی آن را در آثار ستاره‌های دیگری چون استیون سگال و چاک نوریس بارها دیده‌ایم. در واقعیت مل گیبسون با حضور در این نقش در برزخی قرار می‌گیرد که گویی تقاص سال‌ها بی‌توجهی به جایگاه ستارگی‌اش را پس می‌دهد. برزخی که می‌توان آن را جایگاهی متوسط برای هنرپیشگان مطرح سال‌های دور در ژانری از یاد برده شده آگاهی داشت.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس از فوت شد اول گیشه تا پدری خونین

هرچند می‌توان حضور در این فیلم و چنین شرایطی را بدترین سرنوشت ممکن برای مل گیبسون درنظر نگرفت، زیرا او تا چندین سال قبل در اثر نه چندان معقولی چون «گرینگو را بگیرید» در نقش اول نمایان ساخته شد و سپس در آثاری چون «ماچته می‌کشد» و «یک‌بارمصرف‌ها ۳» در نقش‌هایی فرعی نمایان ساخته شد. گیبسون با فیلم «پدر خونی» خود را در قدوقامت یک ستاره تراز اول بی-مووی‌ها بالا می‌کشد. اتفاقی که به‌خوبی ثابت می‌کند که چنانچه او را در شرایط آرمانی و آثاری با نقش قصه ای خوب تر گذاریم بازهم می‌تواند درخشش روزهای اوج خود را بازیابد. فضای فیلم «پدر خونی» طرفداران این بازیگر کهنه‌کار سینما را به یاد آثاری که باعث نامدار شدن وی شد می‌اندازد. نکات مشترک فیلم با سری فیلم‌های «مکس دیوانه» نه تنها در فضای بیابان و خشک فیلم تداعی می‌شود، بلکه در خشونت ذاتی شخصیت‌ها و به‌خصوص قهرمان اصلی‌اش نیز قابل ملاحظه است. سادگی روایت فیلم یکی دیگر از نکات مشابه آن با فیلمی چون «مکس دیوانه» است.

لینک که موتورسواری خلافکار بوده بعد از طی کردن مدت‌زمان مدیدی از محکومیت خود حال در دوران آزادی مشروط بسر می‌برد. او قصد دارد با سالم نگاه‌داشتن شیوه زندگی و شرایط جسمانی‌اش در وهله اول دیگر به هیچ‌عنوان رنگ سلول‌های زندان را نبیند و در وهله دوم فرزندش که مدتی است گم شده را کشف کرده و برای او پدری کند. از سوی دیگر دختر وی لیدیا (با نقش‌آفرینی ارین موریارتی) به ناچار جذب گروهی خلافکار که تمرکز عمده آن‌ها به روی قاچاق مواد مخدر است می‌شود، او ناگزیر مجبور به ابراز خشونت است تا نظر مساعد رئیس این گروه جونا (با نقش‌آفرینی دیگو لونا) را جلب کند.
تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس از فوت شد اول گیشه تا پدری خونین
مشکل این‌جاست که لیدیا در نهایت تحمل بار خشونت حاکم در گروه خلافکار را ندارد و با شلیک گلوله‌ای به جونا او را ناکار کرده و می‌گریزد. تنها گزینه عالی ای که لیدیا برای پناه بردن در چنین شرایطی دارد پدر عزلت‌نشینش است. لینک و لیدیا بعد از یافتن همدیگر در ابتدا شروع به شناخت خصایص هم دارند. آن‌ها به‌صورت طبیعی مدت‌زمان قلیلی را با هم گذرانده‌اند. لینک پیش از این معمولا روی موتورش در حال انجام اعمالی خشونت‌آمیز بوده و بعد از آن هم بازداشت شده و به زندان افتاده است. به واژه ای دیگر لینک بخش اعظمی از دوران خردسالی لیدیا را از دست داده است و حال با درگیر شدن در مقابل این گروه قاچاق سعی در جبران این دوران را دارد.

کارگردان اثر ژان فرانسوا ریشه است. فیلمسازی که نسخه نو سازی شده «هجوم به کلانتری ۱۳» را نیز در کارنامه‌اش دارد و فیلم «پدر خونی» را براساس فیلمنامه‌ای از پیتر کریگ و آندریا برلوف نمایش داده است. البته باید اذعان داشت که فیلمنامه مذکور اقتباسی از رمان خود پیتر کریگ است که در عالم ادبیات نگارنده مهجوری محسوب می‌شود. گیبسون بیشتر زمان فیلم را در حال جیغ کشیدن و شلیک کردن به دشمنان فرزندش است. اتفاقی که با اتمسفر حاکم بر فیلم او را شبیه به مکس دیوانه پا به سن قرار داده که کم‌شباهت به کاراکتر ترمیناتور هم نیست می‌کند. او برای حفاظت از جان فرزندش مجبور می‌شود بار دیگر به زندگی پیشین خود بازگردد و از دوستان سابقش مدد بگیرد. در زیرلایه داستان فیلم طبق متداول آثار چندین سال اخیر گیبسون به مسئله اعتیاد توجه شده است، مکانی که او سعی دارد با دشمن عمده خودش یعنی آشامیدن مشروبات الکلی مقابله کند و در این راه از مدد دوست و راهنمایش در جلسات ترک مواد مخدر با نام کایربی (با نقش‌آفرینی ویلیام اچ میسی) استفاده می‌کند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس از فوت شد اول گیشه تا پدری خونین
این بک استوری در لحظاتی پوشش عالی ای به داستان های خطی عمده می‌دهد و باعث می‌شود تماشاگر احساس نزدیکی بیشتری به گیبسون به‌خاطر پیشینه نافرجامش در جهان قرار می داری داشته باشد. فیلم «پدر خونی» به‌درستی در جایگاه یک بی-مووی می تواند تماشاگرش را سرگرم کند، سرگرمی خالص که به قصد نمایان کردن قهرمان پا به سن گذاشته‌اش سوار بر موتورسیکلت و اسلحه به‌ دست می‌تواند مخاطبین این قبیل آثار را راضی نگاه دارد. ریتم فیلم از فصل آغاز درگیری‌های این پدر و دختر با گروه خلافکار بسیار با سرعت و مناسب پیش می‌رود و طرفداران ستاره دهه ۸۰ و ۹۰ سینما می‌توانند از تکه‌کلام‌های آخر خنده وی که یادگار همان دوران است در «پدر خونی» نیز صفا بکنند.

البته تمام این نکات مثبت را می‌توان در قالب آثار سرگرم کننده درنظر گرفت زیرا در برخوردی جدی‌تر با کلیت اثر می‌توان به‌راحتی رابطه پدر و فرزندی فیلم را که پر از معضلات کوچولو و بزرگ است زیر پرسش برد. این رابطه به اندازه‌ای درست از کار درنیامده است و در برخی مواقع از کلیشه‌های موجود بیش از حد استفاده می‌کند که فیلم هر زمان به فصل‌های چالش و اکشن خود رسیده اوج می‌گیرد و هرگاه این پدر و دختر با هم دیالوگ ردوبدل می‌کنند به سرعت افت می‌کند. از این منظر مخاطب آثار جدی‌تر سینما که تنها به خاطر سرگرم شدن به تماشای آثار مطرح نقاط گوناگون جهان می‌نشیند نمی‌تواند رابطه عالی ای با «پدر خونی» برقرار کند. از دیگر نقاط منفی فیلم که در راستای معضلات گفته شده مطرح می‌شود، شخصیت‌پردازی ضعیف لینک است. در واقعیت شخصیتی وجود ندارد و تمام بار رابطه با کاراکتر را شخص مل گیبسون برعهده دارد. مخاطب هیچ‌گاه متوجه دلیل منطقی اعمال کاراکتر لینک نمی‌شود، او بی‌دلیل به زندان افتاده و بی‌دلیل گوشه‌نشین شده است. فلسفه‌ای که دارد در دیالوگ‌هایی که به فرزندش می‌گوید گاهی به اندازه‌ای غیرقابل باور به‌نظر می‌رسد که مخاطب حس می‌کند دیالوگ را برای دلخوشی فرزندش اظهار کرده و واقعا به چیزی که می‌گوید اعتقاد ندارد.

در نهایت می‌توان گفت که مخاطب فیلم جدید ژان فرانسوا ریشه و مل گیبسون قهرمان اثر را به‌صورت فرمولی در تقابل با دو عنصر اصلی می‌بیند. اولی تقابل لینک با زندگی پیشین و خلافکارانه‌اش که در نهایت هم ختم به‌خیر نمی‌شود و دومی تقابل وی با فرزندی که تمام دوران کودکی‌اش را از دست داده و حال سعی می‌کند پدری قرار می داری برای او باشد؛ به واژه ای لینک در رابطه با اول تجربه زیاد دارد و در رابطه با دوم بی‌تجربه است. چنین نقش قصه ای می‌تواند مناسب هنرپیشگی چون گیبسون باشد تا در فرمولی سهل قدرت ستارگی‌اش را بازیافته و همچنان از جذابیت‌هایش برای پیشرفت داستان بهره ببرد. فیلم «پدر خونی» به درستی و در نهایت سادگی نمایانگر تلاش یک محکوم سابق است برای رسیدن به رستگاری ، تلاشی که برای شخص مل گیبسون نیز آشنا و بسیار شخصی به‌نظر می‌رسد.

****ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد****

نگارش از: پگاه د.

سینما و تئاتر در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شهنشاه مظفر فر شجاع ملک و دين منصور
««« »»»
که جود بی‌دريغش خنده بر ابر بهاران زد

از آقا نخست گیشه تا پدری خونین (۴ عکس)

TT / 188 — TP / 13%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال