راهکار نگهداری از گل حسرت (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

روش نگهداری از گل حسرت

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس روش نگهداری از گل حسرت

گل حسرت در میان گل ها یکی از حساس ترین نوع گل می باشد.سورنجان سرده‌ای است علفی با حدود ۳۰ گونه که بومی اوراسیا هستند؛ گلهای آنها بدون ساقه و شبیه گل زعفران است که در پاییز می‌شکفد و به آنها زعفران پاییزه یا چمنزار نقل کرده می‌شود؛

 

میوه آنها پوشینه سه‌حجره‌ای است که در بهار، وقتی که برگها ظاهر می‌شوند، می‌رسد. سورنجان در نقاط معتدل و مرطوب می‌روید. پیاز آن در عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر در خاک فرومیرود و در پائیز گلهای سفید یا بنفش شش بخشی از آن خارج گردد؛ و این گلها لوله دراز دارند

 

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس روش نگهداری از گل حسرت

 

و تخمدانشان بر روی پیاز قرار گرفته است. بعد از آمیزش قریب شش ماه در خاک باقی می‌ماند و تخمدان بزرگ می‌شود و در بهار با برگ‌های پهن و براق از خاک بیرون می‌آید و کپسولی سرخانه می‌سازد که دانه‌های درشت بسیار دارد. این گیاه بسیار سمی و ماده تٲثیرگذار آن به نام کلشیسین در مریضی نقرس بکار می‌رود.

 

گل سورنجان که زرد است را شنبلید می‌گویند. ریشه این گیاه غده توپر بوده در فصل پائیز حدوداً هشت گل جامی شکل به رنگ ارغوانی، صورتی یا سفید نمایان ساخته شده و بعد از آن ۵ – ۳ برگ نواری شکل، بزرگ و نیمه افراشته و براق در فصل بهار سر از خاک درمی آورند.

 

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس روش نگهداری از گل حسرت

 

حداکثر بلندی و گستردگی گیاه ۱۵ – ۱۰ سانتی متر است…w نیازها: مکان باز و آفتابی، خاک در بر می داری زهکش خوب، برگ ها را تا وقتی که کاملاً پژمرده نشده اند از گیاه جدا نمی کنند تا مواد غذائی ضروری برای تولید گل ها در فصل پائیز را قبل از شروع دوره استراحت پیازها مهیا نمایند.

 

حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی گراد است. ـ ازدیاد: از طریق کاشت بذر و یا تقسیم گیاه در فصل پائیز امکان پذیر است. این گیاه به نامهای زعفران خزان، بانوی عریان نیز شناخته می شود. تمام قسمتهای این گیاه سمی است و امکان می دارد باعث مرگ شود.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات