http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

تابلوی "عصر عاشورا" استاد فرشچیان بر شعرم تاثیر گذاشت/ شاعر نباید دروغ بگوید

تابلوی

با دیگران به اشتراک بگذارید

تابلوی "عصر عاشورا" استاد فرشچیان بر شعرم تاثیر گذاشت/ شاعر نباید دروغ بگوید

برقعی نقل کرد: یک عکس و تصویر ، یک عطر ، یک موزیک باعث می‌شود روح شاعر پرواز کند و دریچه‌هایی به روی او باز شود که شعر در قالب عبارت به روی دفترش ریخته شود. مثلا تابلو عصر عاشورا استاد فرشچیان در سرایش شعر عاشورایی‌ام تاثیر بسیاری بر من قرار داد.

عکس تابلوی "عصر عاشورا" استاد فرشچیان بر شعرم تاثیر قرار داد/ شاعر نباید دروغ نقل بکنید

به گزارش «نسیم آنلاین» ، سید حمیدرضا برقعی شاعر با حضور در برنامه تلویزیونی «کتاب باز» در خصوص جهان شعر نقل کرد: شعر جهان تعریف نشده ای دارد و بر خلاف دیگر هنرها که تحصیلات آکادامیک دارد اما در تاریخ شعر بسیار پیش آمده است که شاعرانی بوده اند که حتی سواد کافی ندارند اما اشعاری سروده اند که نامشان را در تاریخ ادبیات زنده نگه داشته است.

وی ادامه داد: چرا که شعر پیش مییاید و جوشش دارد و نگاه من این است که شعر حاصل جهان بینی انسان است و این جهان بینی را نمی شود به کسی آمپول زد. جوشش در شعر پیش مییاید و کوشش پس از آن کار ترمیم و ریزه کاری های شعر را به انجام میرساند.

این شاعر با اشاره به اشعار آیینی خود اظهار کرد: اگه من در شعرم و بویژه اشعار آیینی ام کلماتی دارم که شاید با دیگر دوستان شاعرم متفاوت تر باشد بخاطر این است که من در هنگام سرودن شعر خودم هستم و در شعرم حضور دارم. عبارات کلیدی مانند شاعر و عبارت و نگاه های اینچنینی در اشعار من بسیار است و در اشعارم خودم را در حادثه عاشورا دخیل می کنم.

وی اضافه کرد: همه از یک زاویه به حادثه عاشورا نگاه می کنند و به روایتگری آن واقعه توجه میکنند اما باید زاویه دید را عوض کرد و جزئی تر نگاه کرد. اعتقاد من در شعر مذهبی این است که ما تنها وظیفه روایت صرف را نداریم و این وظیفه مقاتل است و نگاه هر آدمی به واقعه عاشورا فرق می دارد و در قالب شعر می توان این نگاه ها را به هم گره زد.

برقعی در رابطه با ارادت خود به اهل بیت(ع) عنوان کرد: از نظر من شاعر نباید دروغ نقل بکنید. من اگه روزی عشقی ماورایی را آزمایم دیگر قادر نیستم شعر رمانتیک نقل نکنیم و در حال حاضر هم عشق و ارادت عمیقی به اهل بیت(ع) دارم و قادر نیستم از ایشان ننگارم و این جوشش است. چراکه من به سراغ اشعار آیینی نمی روم بلکه شعر آیینی است که به سراغ من می آید.

وی ادامه داد: نگاه شاعر به دنیا باید انتزاعی باشد. یک عکس و تصویر ، یک عطر ، یک موزیک باعث می شود روح شاعر پرواز کند و دریچه هایی به روی او باز شود که شعر در قالب عبارت به روی دفترش ریخته شود. مثلا تابلو عصر عاشورا استاد فرشچیان در سرایش شعر عاشورایی ام تاثیر بسیاری بر من قرار داد.

این شاعر با اشاره به اهمیت مطالعه نقل کرد: تجربه و زیستن به شرطی که نگاهی عمیق داشته باشیم نوعی مطالعه است و به عکس آن کتاب خواندن و مطالعه هم نوعی مسافرت است. به شعر و به تاریخ کشورمان بسیار علاقمندم و تاریخ را بسیار مطالعه می کنم. ما برای نخستین بار کنگره شعر با موضوع کتاب، مطالعه و یاد گرفتن را با نام شیرازه به انجام میرسانیم و هرکس در بحث مطالعه و کتاب خواندن نگرانی دارد قادر هست در این کنگره شرکت کند.

وی خاطرنشان کرد: من به مطالعه فضای جایزی اعتقاد ندارم چراکه آن حسی و تعمقی که در کتاب و عبارات وجود دارد در فضای جایزی وجود ندارد و صرفا خواندن بدون تامل است.

برنامه تلویزیونی «کتاب باز» که امیرحسین صدیق آن را اجرا می کند و محمدرضا رضائیان آماده کننده آن است روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۰ از شبکه نسیم روی آنتن می رود.

-همچنين مي توانيد براي مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد-

تهیه کننده: شبنم ب.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سلطان ازل گنج غم عشق به ما داد
««« »»»
تا روی در اين منزل ويرانه نهاديم

تابلوی "عصر عاشورا" استاد فرشچیان بر شعرم تاثیر گذاشت/ شاعر نباید دروغ بگوید

TT / 89 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
جزئیات طرح سازمان ملل برای حل فراگیر بحران یمن
عکس/ فواید داشتن لکسوس در تهران
استخدام بازاریاب بخش فروش درشرکت لوازم طبی ایران در۱۲استان
10 ماده طبیعی برای رفع تیرگی ناحیه تناسلی
انتظار فرهنگیان از وزیر جدید آموزش و پرورش
آغاز دور جدید مبارزه با قاچاق لوازم خانگی
دانلود آهنگ جدید معین راهبر غصه نخور
لیست نهایی 30 بازیکن کاندید شده برای کسب توپ طلای فیفا 2016
ارزش زباله‌های غذایی 60 درصد صادرات نفت
ضد بدافزار بومی پادویش گواهی ارزیابی امنیت گرفت
دانلود آهنگ جدید امیر بابایی مرز
استخدام کادر مالی و حسابداری در شرکت معتبر مبناتلکام
موفقیت رسانه ملی درجشنواره بین المللی طبیعت بلژیک
کارت هوشمند ملی المثنی ندارد
دانلود آهنگ جدید مسعود سیلانی باید از تو میگذشتم
کلیپ فیلم حکم سنگسار و استغفار کردن از داکتر ذاکر نایک
طرز تهیه بادمجان با سس پستو
عکس خاطره‌انگیز کارمندان مایکروسافت در سال 1978
چرا GPS حول کاخ کرملین درست کار نمی‌کند؟!
دلیل عجیب مرگ دانشجوی دانشگاه ارومیه
تبلیغات