http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

مقصد صادرات کالاهای ایرانی در «پسابرجام» را بشناسید

مقصد صادرات کالاهای ایرانی در «پسابرجام» را بشناسید

به گزارش صبحانه، تازه‌ترین آمارها از صادرات کشور در 6 ماهه اول امسال حاکی از آن است که میعانات گازی، گاز طبیعی مایع شده، سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده، سایر روغن های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین و پروپان مایع شده، 5 کالایی هستند که بیشترین میزان صادرات مربوط به آنها است. اما در میان آمارها، پسته در رتبه شانزدهم قرار دارد.

براساس این آمارها، ارزش صادراتی 20 قلم عمده صادراتی در 6 ماهه اول سال 12.5 میلیارد دلار بوده که نسبت به سال گذشته، 14 درصد رشد داشته است. این در شرایطی است که مجموع صادرات همین کالاها در مدت مشابه سال گذشته حدود 11 میلیارد دلار بوده است.

در 6 ماهه ابتدای امسال همچنین چین رتبه نخست مقاصد صادراتی را با ارزش حدود 4میلیارد دلاری و سهم 18 درصدی از کل ارزش صادرات به خود اختصاص داده است. کشور امارات نیز با رقم 3.4 میلیارد دلار و سهم 16 درصدی از کل در رتبه دوم قرار دارد و بعد، کشور عراق با حدود 3 میلیارد دلار و سهم 14 درصدی رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. پس از این کشورها، ترکیه با 2.3 میلیارد دلار، جمهوری کره با 1.7 میلیارد دلار، هند با 1.3 میلیارد دلار و افغانستان با 1.1 میلیارد دلار در رتبه‌های چهارم تا هفتم قرار دارند.

گزارش سازمان توسعه تجارت حاکی از آن است که در 6 ماهه اول امسال ارزش صادراتی به کشور کره 716 درصد، سوریه 239 درصد، تایوان 250 درصد، آذربایجان 126 درصد، عمان 87 درصد، تایلند 35 درصد، پاکستان 30 درصد و اسپانیا 18 درصد رشد داشته است.

در حالی این آمارها رشد صادرات کشور را خبر می‌دهد که روز گذشته مجتبی خسروتاج، رییس سازمان توسعه تجارت نیز از مثبت شدن تراز تجاری کشور خبر داد و اعلام کرد «اگر امروز می‌بینیم که بخشی از واردات کشور کاهش یافته و تراز تجاری مثبت شده، یکی از مهم‌ترین دلایل آن، افزایش ظرفیت‌های تولید برمبنای سیاست جایگزینی واردات بوده است.» نظارت تعرفه‌ای کشور که با هدف حمایت از صنایع داخلی صورت گرفته و البته استفاده از استانداردهای فنی نیز از دیگر دلایل ساختاری تغییرات تراز تجاری کشور و کاهش واردات بوده ذکر شده است. این امر به باور تحلیلگران اقتصادی و تجاری کشور، به عملکرد دوران پسابرجام مربوط می‌شود.

رییس سازمان توسعه تجارت همچنین اعلام می کند «در حال رصد 50 کشور برای گسترش بازار صادراتی هستیم و در این رابطه، کالاهایی که آنها نیاز دارند و پتانسیل صادراتی در کشور ما وجود دارد را صادرات خواهیم کرد.»


منبع: صبحانه آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
بسته Shen's Last Gift برای نسخه‌های کنسولی XCOM 2 عرضه شد
باران از شنبه مهمان کشور می شود
فعالیت 24 ساعته پایانه های مرزی در زمان اربعین
آتش سوزی گسترده در خیابان جمهوری
ایران به سه گوشی آیفون تاییدیه دائم داد
استخدام فروشنده خانم با حجاب کامل در زنجان
استخدام سرآشپز ماهر با سابقه کار در زنجان
استخدام چرخکار مجرب در شهر زنجان
کونته: مقابل وستهام بدشانس بودیم
گروه بندی مسابقات والیبال انتخابی قهرمانی جهان انجام شد
اعلام اسامی داوران ۶ دیدار جام حذفی
درمان سرطان با تشخیص آن در مراحل اولیه امکان پذیر است
گواردیولا: تیم جوانم تا آخرین لحظه مقابل منچستریونایتد جنگید
چالاکی هم حذف شد
برانکو: طارمی یک ماه با ما تمرین کرده است و ۳ ماه با تیم ملی!/ برنامه لیگ بدون مشورت با ما طراحی شده است
جنگ قندوز ۸۰ خبرنگار را فراری داده است
تیم ملی بدمینتون ایران راهی بوداپست شد
کیلیپ فیلم دریا ابراهیمی +( آپارات ) پخش
مضرات صندل لاانگشتی برای پاهای شما
زیباترین مدل پاپوش های دخترانه /تصاویر
تبلیغات