32 هزار میلیارد تومان کسری در 5 ماه


در حالی که درآمدهای دولت در 5 ماه منتهی به مردادماه 1395 به عدد 47 هزار میلیارد تومان رسیده است، پرداخت‌های هزینه‌ای (جاری) در همین مدت به 77 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. یک محاسبه ساده نشان می‌دهد که نسبت هزینه‌های جاری دولت به درآمدها در 5 ماه اول سال به عدد 1.6 رسیده است. به زبان ساده‌تر، دولت در 5 ماه نخست سال 1395 حدود 30 هزار میلیارد تومان بیشتر از درآمدهایش فقط هزینه جاری کرده است.

آمارهای ارایه شده از سوی دولت نشان می‌دهد در 5 ماه اول امسال تراز عملیاتی درآمد و خرج دولت 32 هزار میلیارد تومان کسری داشته است. درآمد مالیاتی دولت در این مدت 35 هزار میلیارد تومان گزارش شده است که 25 درصد رشد را نسبت به 5 ماه مشابه سال 1394 تجربه کرده است.

مالیات‌ها

آمار ارایه شده از طرف بانک مرکزی نشان می‌دهد «مالیات اشخاص حقوقی» در 5 ماه نخست سال 1395 حدود 11 هزار میلیارد تومان بودهن است که 2 هزار میلیارد تومان بیشتر از مدت مشابه پارسال است و 20 درصد رشد را تجربه کرده است. از کل «مالیات اشخاص حقوقی» رقمی بالغ بر 21 هزار میلیارد تومان «مالیات علی‌الحساب حقوقی دولتی»، حدود 2 هزار میلیارد تومان «مالیات معوقه اشخاص حقوقی دولتی»، «0.1 میلیارد ریال مالیات نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی» و 8 هزار میلیارد تومان «مالیات اشخاص حقوقی غیردولتی» بوده است.

بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی که مصرب شده بود در 5 ماه اول امسال 100 میلیارد تومان مالیات دهند فقط 10 درصد آن را پرداخت کرده‌اند. این میزان مالیات پرداختی توسط نهادها و بنیادهای انقلاب اسلامی 50 درصد مالیات پرداختی سال 1393 است. در 5 ماه اول امسال «مالیات حقوق کارکنان بخش خصوصی» با رشدی حدود 20 درصد به حدود 18 هزار میلیارد تومان رسید. در 5 ماه اول امسال مالیات مشاغل، مالیات مستغلات، مالیات متفرقه درآمد به ترتیب 1900 میلیارد تومان و آمار مالیات 300 میلیارد تومان بوده است.

در 5 ماه اول امسال مالیات بر واردات 2900 میلیارد تومان گزارش شده که حدود 8 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال است.

[ منبع این خبر سایت ساعت 24 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال