رهاسازی فُک خزری در سواحل گلستان (۳ عکس)


با دیگران به اشتراک بگذارید

رهاسازی فُک خزری در سواحل گلستان

استان گرگان – با حضور جمعی از اعضای تشکل های حامی حیات وحش و نیز برخی هنرمندان سینما و تلویزیون، چهارمین فُک خزری درمان شده در آبهای ساحلی بندرترکمن از توابع استان گلستان رها شد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس رهاسازی فُک خزری در سواحل گلستان

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ در این مهمانی که عصر یکشنبه به انجام رسانده شد، پریناز ایزدیار از هنرپیشگان سینما با مشارکت اعضای تشکل های علاقمند به حیات وحش و محیط زندگی کرد، فُک بازتوان شده را در زیستگاه طبیعی آن در دریای خزر ول کردند.
نماینده مرکز درمانی و بازتوانی و تحقیقات سگ دریایی در ایران در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: این فُک خزری ماده ۲ ساله که در تور صیادان گرفتار شده بود توسط ماهیگیران به مرکز فُک خزری جزیره آشوراده تحویل و بعد از تیمار داری و بازتوانی ،امروز در زیستگاه طبیعی خود رها شد.
دکتر امیر شیرازی ادامه داد: با ذوق و حسن سلیقه حاضرین در این مهمانی این فُک نابالغ بنام 'ختیمه \’نامگذاری و در دریا رها گردید.
وی تصریح کرد: ارتقای سطح دانش عمومی و آگاه سازی جوامع حاشیه نشین زیستگاه های این پستاندار امری لازم در راستای پیشبرد حمایت از فک است و البته مشارکت گروه های دوستدار حیات وحش، هنرمندان و ورزشکاران و سایر اقشار و گروه ها نیز بدون شک آثار بسیار مطلوبی را به همراه خواهد داشت.
به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)؛ گروه امداد و نجات فک خزر در سال ۱۳۸۹ با مدد مرکز تحقیقات و درمانی سگ های دریایی کشور هلند در ایران فعالیت خود را آغاز کرد.
تاکنون افزون بر ۷۴ فک خزری در این مرکز تیمارداری و بازتوانی و در زیستگاه طبیعی خود در دریای خزر ول شده اند.
آخرین سرشماری فک خزری به هشت سال قبل باز می گردد که حاکی از وضعیت ناگوار تعداد این تنها پستاندار دریای خزر بود.
پیش از فروپاشی شوروی سابق جمعیت فک خزری حدود یک میلیون بود ،اما آخرین سرشماری نمایان میکند این میزان به یکصد هزار عدد کاهش کشف کرده است.
فک خزر یکی از کوچولو ترین گونه فک های بدون گوش است و تنها در دریاچه خزر پیدا میشود، اینشکلی سگ آبی یگانه پستاندار خزر در اغلب نقاط دریا میزید و محل زندگی کرد آن بر حسب در دسترس بودن مواد غذایی و بصورت فصلی متغیر است.
فک خزری زندگی اجتماعی داشته و در دسته های بزرگ دیده میشود، اصلی ترین اندام حسی فک مانند سایر سگ های آبی سبیل های آن می باشد که این جاندار را قادر می سازد بدون حس بینایی و شنوایی به شکار ماهی در زیر آب توجه بکند.
در هر تار از سبیل های فک ۱۰۰ رشته عصبی وجود دارد که از دست دادن این عضو نقص بزرگی برای فک های خزری به حساب مییاید.
فک در آب میزید و تنها برای زادآوری و گاهی استراحت به ساحل می آید، در خشکی بسیار کم تحرک اما در آب بسیار فعال است.
بدن این پستاندار برای زندگی در آب تغییراتی کرده ، میان انگشتان دست و پای آن پرده ای وجود دارد که باعث می شود دست ها و پاها شبیه باله ای برای شنا شود، پاها در انتهای بدن و در امتداد دم قرار گرفته اند به همین دلیل فک ها قادر نیستند به آسانی روی زمین قدم بزنند.
رحلت کرده تعداد زیادی از فک ها برای بهره گیری از پوست و گوشت شکار می شدند، اکنون هم هر سال تعداد زیادی از آنها در تورهای ماهیگیران گرفتار و توسط صیادان کشته می شوند.
حرارت داده شدن زمین باعث ذوب یخ های بخش شمالی دریای خزر و در نتیجه کاهش زیستگاه های فک خزری شده است، از عوامل دیگر کاهش شدید جمعیت اینشکلی ناپاکیهای دریایی و نوعی مریضی ویروسی است که از سگ سانان به فک منتقل و در سال های گذشته موجب تلفات زیادی شد.
در فصل تابستان و پاییز اکثر فک های خزر در آب های سواحل جنوبی در حوزه کشور ترکمنستان و ایران بسر میبرند.
به خاطر اشغال تمامی نوار ساحلی دریای خزر در ایران توسط اشخاص (ویلاها و شهرک ها) و بخش های گوناگون، فک خزری در وقت حضور در آب های حوزه ایران تنها قادر هست در بخش کوچولوای از سواحل پناهگاه حیات وحش میانکاله و جزیره آشوراده که هنوز اشغال نشده است، آنهم در صورت حاضر نبودن صیادان و ماهیگیران به استراحت توجه بکند.
بندرترکمن با افزون بر ۶۱ هزار نفر جمعیت در شمال غرب استان گلستان و در کرانه شرقی دریای خزر قرار می دارد.
۷۳۳۳/۱۶۴۸/ ۳۴۰۴** منتشر کننده: محسن اسماعیلی

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩ تصویر و عکس رهاسازی فُک خزری در سواحل گلستان

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩ تصویر و عکس رهاسازی فُک خزری در سواحل گلستان


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال