http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

روایت شب وحشت در پاریس + عکس

روایت شب وحشت در پاریس + عکس

به گزارش جام جم آنلاین، دو هفته پیش از این تاریخ ، در روز 2 اکتبر سال 1961 میلادی موریس پاپون ، رئیس پلیس شهر پاریس با حمایت وزیر کشور فرانسه یک مقررات منع رفت و آمد صادر کرد که فقط شامل حال مسلمانان فرانسوی می شد.

مسلمانان فرانسوی حق نداشتند از ساعت 20 و 30 دقیقه شب تا 5 و 30 دقیقه صبح در خیابان های پاریس تردد کنند. بهانه موریس پاپون قتل 11 پلیس در طول دو ماه توسط کماندوهای « اف ال ان » (جبهه آزادی بخش ملی ) الجزایر بود.

در شب 17 اکتبر در ساعت 20 و 30 دقیقه بین 20 تا 30 هزار الجزایری اعم از مرد و زن و کودک به دعوت « اف ال ان » (جبهه آزادی بخش ملی ) دست به یک راهپیمایی مسالمت آمیز علیه این مقررات تبعیض آمیز زدند.

موریس پاپون به ماموران پلیس برای سرکوب تظاهرات چراغ سبز داده بود و آنها منتظر چنین لحظه ای بودند.

در آن شب فاجعه بار ماموران پلیس پاریس به دستور پاپون و در زیر نگاه هزاران نفر از شهروندان پاریسی به صفوف تظاهرکنندگان الجزایری حمله کرده و صدها نفر را به ضرب گلوله و قنداق تفنگ کشتند.

ده ها نفر در آب های رودخانه سن توسط ماموران پلیس غرق شدند و ده ها نفر دیگر که بازداشت شده بودند در بازداشتگاه های پلیس زیر ضربات باتون و میله آهنی جان دادند.

روژه فری وزیر کشور فرانسه با بی شرمی اعلام کرد در جریان درگیری داخلی میان الجزایری ها 3 نفر کشته و 64 نفر مجروح شده اند.

مدتی بعد ، عکس های الی کاگان یکی از نادر خبرنگارانی که توانسته بود تحولات آن شب را پوشش دهد گواه آن شب خوفناک بود.

با این حال ، دولت فرانسه همه درها را به روی مطبوعات بست و دسترسی به بایگانی ها ممنوع شد. هیچ یک از مسوولان احساس نگرانی نکرده و به هیچ شکایت قضایی رسیدگی نشد زیرا هنوز می خواستند الجزایر در استعمار باشد.

30 سال از این واقعه دردناک گذشت.در سال 1991 میلادی ، ژان لوک انودی کتاب «نبرد پاریس ، 17 اکتبر 1961» انتشارات سوی را تالیف کرد. این کتاب موجب بیدار شدن وجدان افکار عمومی شد.

در جریان محاکمه موریس پاپون ، او شهادت داد و رسیدگی به این ماجرا آغاز شد.

موریس پاپون رییس پلیس سابق از ژان لوک انودی شکایت کرده و او را متهم به افترا کرد. ژان لوک انودی در این محاکمه پیروز شد و این مساله موجب گردید واقعیت های این قتل عام برملا شوند.

-

بایگانی های وزارت دادگستری ، اداره پلیس پاریس ، ژاندارمری ، دادستانی پاریس ، بیمارستان های پاریس پس از 30 سال ممنوعیت گشوده شدند.

در آن شب 200 مرد و زن و کودک الجزایری کشته و 200 نفر مفقودالاثر و تعداد نا مشخصی مجروح شده بودند.علاوه بر این ، 12000 نفر دستگیر شده و 2000 نفر از آنها به اردوگاه هراسناک بنی مسوس در الجزایر اعزام شدند.

بهرام افتخاری / جام جم آنلاین

منبع: جام جم آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
زمان نمایش نهنگ عنبر ۲ چه هنگامی است؟
آموزش اتصال اینترنت کامپیوتر به موبایل با کابل usb
خواص حمام سرکه برای بدن از سم زدایی بدن تا تمدد اعصاب
بهترین روش درس خواندن برای کنکور
زمستان زودهنگام در شمال‌غرب کشور
بیوگرافی وحید خزایی
دکوراسیون و خانه داری
نقش تمرکز در بدنسازی
استخدام ۴ ردیف شغلی در شرکت تیلکو صنعت غرب در همدان
عکس های رمانتیک لوکس دونفره جدید و زیبا (۱۱ عکس)
ویدیو فیلم سوپرگل قیچی برگردون ناچو به لئونسا (HD) – ورزش۳
زلزله در ایتالیا
استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت تولیدی در شهرک صنعتی یزد
اخبار سوزان هنر پیشگان و اشخاص نامدار کشور (۱۳۷) (۴۸ عکس)
نامه شاکیان پرونده سعید طوسی قاری قرآن
مقایسه دلچسب شخصیت های هم سن هالیوودی (۲۵ عکس)
فال روزانه فال امروز شما
ویدیو فیلم ساسولو ۱ ۳ آ اس رم ( آپارات )
استخدام کارشناس فروش در شرکت zoodfood در فارس
کلیپ فیلم خصوصی/ حضور سعداوی در میان طرفداران فولاد شب پیش از بازی با استقلال +(برنامه ۹۰) پخش
تبلیغات