حماسه حسینی به روایت موسیقی عاشورایی+صوت


با دیگران به اشتراک بگذارید

حماسه حسینی به روایت موسیقی عاشورایی+صوت

خبرگزاری فارس: حماسه حسینی به روایت موزیک عاشورایی+صوت

با اینکه امروز کمتر آواهای عاشورایی را بر مبنای آیین‌های سوگواری و سنت‌های موسیقایی کلاسیک می‌شنویم اما هنرمندان بنا به اقتضائات زمانه و سلیقه عمومی جامعه دست به تولید قطعات عاشورایی می‌زنند که در میان آن‌ها آثار قابل قبولی نیز به چشم می‌خورد.

خبرگزاری فارس-گروه هنر: از دیرباز موزیک ایرانی پیوندی عمیق با جلوه های مختلف مذهب داشته است. این از ظرفیت های بالا، اهمیت و مؤثری موزیک ناشی می شود که از یک سو قادر هست به غنا کشیده شده و با سخیف ترین الفاظ درهم آمیخته شود، و از سوی دیگر قادر هست به نوشته مذهب و جلوه های آن قدم قرار دهد تا مکانی که امروز کمتر آیین مذهبی از قبیل نوحه، مرثیه، روضه، مولودی، تعزیه و … را می توان بدون آوا و موزیک دید. هریک از آیینهای مذهبی یاد شده بارها و بارها در سیستم های موزیک ایرانی اجرا شده و بازخورد و نتیجه آنها تماما موثر و مثبت بوده است.

رابطه موزیک ایرانی و آئین های مذهبی از قدیم الایام به گونه ای بوده که هریک از این دو، برهم موثر بوده و حتی در تکامل هم حرکت کرده اند. به عنوان مثال همانطورکه به مدد گوشه های آوازی ایرانی، تعزیه خوانی رونق میگیرد، از سوی دیگر با توجه به الحان روضه خوان ها گوشه هایی از موزیک ردیفی زنده می شود که حتی نام گوشه ها با نام روضه خوان ها عجین می شود. مثلا در ردیف های موزیک گوشه هایی وجود دارد که به نام روضه خوان های کهنه به تصویب رسانده شده است، مثل گوشه «حیدری» یا «حاج حسینی» یا «بیات درویش حسن».

با اینکه امروز کمتر آواهایی را بر مبنای آیین های سوگواری و سنت های موسیقایی کلاسیک می شنویم اما هنرمندان بنا به اقتضائات وقت و سلیقه عمومی جامعه دست به تولید قطعات عاشورایی می زنند که برخی از آنها از کیفیت نسبتا قابل قبولی برخوردار هستند. در ادامه منتخب قطعات عاشورایی محرم ۹۵ را می شنوید:

*محمدصادق لشکری/ «شام فراغ»

دانلود

*سامان احتشامی و احسان کرمی/ «شهادت نامه»

دانلود

*بردیا صدر نوری/ «بدیعی نینوا» (بی کلام)

دانلود

*مجید اخشابی/ «سردار بی سر»

دانلود

*مسیح و آرش/ «دیوونه کن»

دانلود

*محسن طاها/ «سید الشهدا»

دانلود

*حسین قربان پور/ «آزادگی»

دانلود

*حامد همایون/ «هیهات»

دانلود

— اگر پيشنهادى داريد در قسمت نظر بنويسيد —

نگارش توسط : آترين م.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به طهارت گذران منزل پيری و مکن
««« »»»
خلعت شيب چو تشريف شباب آلوده

حماسه حسینی به روایت موسیقی عاشورایی+صوت

TT / 39 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات