http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

معاهده سرمایه گذاری «ام تی ان»در اپراتور فیبر نوری حتمی شد/ تمدید روزگار محافظت اپراتور چهارم، آری یا نه؟

معاهده سرمایه گذاری «ام تی ان»در اپراتور فیبر نوری حتمی شد/ تمدید روزگار محافظت اپراتور چهارم، آری یا نه؟

با دیگران به اشتراک بگذارید

قرارداد سرمایه گذاری «ام تی ان»در اپراتور فیبر نوری قطعی شد/ تمدید دوران حفاظت اپراتور چهارم، آری یا نه؟

براساس «زمان حفاظت» رگولاتوری تا چهار سال از تاریخ صدور پروانه برای اپراتور چهارم، پروانه ای ایجاد شبکه مشابه صادر نمی کند.
اپراتور فیبرنوری کشور(FTTX) تنها ۳۶ روز دیگر فرصت دارد تا با قبول شروط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) و به توافق رسیدن با این سازمان، زمان حفاظت از پروانه خود را تمدید کند. (رگولاتوری برای این اپراتور دوره حفاظت بازار در نظر گرفته است که بر اساس آن چهار سال از تاریخ صدور این پروانه، پروانه تازه ای برای ایجاد شبکه مشابه صادر نخواهد کرد) مدیران این اپراتور از زمستان سال گذشته به دنبال تمدید انحصار پروانه خود بودند. در نهایت پس از تکذیب و تأییدهای بسیار، در اواخر ماه مرداد سال ۹۵ و در وقتی که زمان انحصار پروانه این اپراتور به پایان می رسید، وزیر ارتباطات در حاشیه افتتاح مجلسی نقش ترابرد پذیری شماره های تلفن همراه از تمدید زمان انحصار اپراتور فیبرنوری (اپراتور چهارم) گزارش کرد.
اما معاون سازمان رگولاتوری، در گفت وگو با روزنامه کشورمان اعلام می کند که این سازمان از حدود دوماه پیش وارد مذاکره با مدیران اپراتور فیبرنوری شده تا در نهایت با رسیدن به یک توافق (که به دیگر هنرپیشگان رابطه ای کشور صدمه نزند) زمان انحصار آن‎ ها تمدید شود. اما چرا پروانه اپراتوری که از سال ۹۱ مجوز فعالیت خود را گرفته و قادر نبوده براساس تعهداتش دسترسی کاربران به اینترنت سریع حداقل ۲۰ مگابیت برثانیه را به کمک فیبرنوری فراهم کند، باید دوباره تمدید شود؟ چرا با وجود ارائه پروانه های جدید ارتباطات ثابت یعنی FCP برای خلاص شدن شرکت های اینترنتی از دست انحصار شرکت مخابرات، اپراتور فیبرنوری به دنبال تمدید یک انحصار دیگر است؟ آیا تمدید زمان انحصار اپراتور فیبرنوری قادر هست به توسعه شبکه رابطه ای کشور و دسترسی کاربران به اینترنت سریع بالا یاری رساند؟
روزهای بد یک اپراتور
اپراتور فیبرنوری که با نام اپراتور چهارم شناخته می شود از زمان تصمیم دولت دهم برای توسعه شبکه فیبرنوری در کشور، تاکنون پستی و بلندی های بسیاری را به اتمام رسانده و آن طور که باید خوش شانس نبوده است. تحول پی ‏درپی مدیرعامل شرکت مجری پیاده‏ سازی و بهره ‏برداری شبکه فیبر نوری کشور، روشن‏ نبودن زمان راه‏اندازی دقیق این نقش، مقرون به صرفه نبودن اجرای نقش و عقب ماندن اجرای نقش براساس تعهدات پروانه از جمله ابهامات و مشکلاتی است که اپراتور چهارم در چندین سال گذشته با آن دست و پنجه نرم‏ کرده است. پروانه اپراتور چهارم از دی ماه سال ۱۳۹۱ ضروری ‏الاجرا شد و این اپراتور برای پیاده‏ سازی و بهره ‏برداری شبکه فیبر نوری ۱۸ماه فرصت داشت.
مسئولان این اپراتور در دولت دهم اعلام کرده بودند که فاز اول نقش اتصال فیبرنوری به منازل دی ماه سال ۹۳ و در ۷شهر برای یک میلیون مشترک اجرایی می‏ شود و سرعت دسترسی به اینترنت با حداقل سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه از جمله ویژگی های این نقش خواهد بود. اما این قول تا پایان عمر دولت دهم هم به اجرا قرار داده نشد. در نهایت مدیران این اپراتور همچون دیگر هنرپیشگان رابطه ای کشور در انتظار تدبیری از سوی دولت یازدهم با اعلام این که از ابتدا شروط و وظایف بسیار سنگینی در پروانه اپراتور فیبرنوری انتخاب شده از محمود واعظی، وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات خواستند تا زمان انحصار این اپراتور را تمدید کند.
همه جا پای«MTN» در میان است
یکی از دلایلی که باعث تحول نظر وزارت ارتباطات برای تمدید زمان انحصار اپراتور فیبرنوری شد، یافت شدن یک سرمایه گذار خارجی اطمینان داشت. سرمایه گذاری که پیش از این نیز طعم حضور در بازار رابطه ای کشورمان را با داشتن ۴۹درصد از سهام اپراتور دوم تلفن همراه در کشور چشیده است. درخصوص سرمایه گذاری MTN روی نقش فیبرنوری یک منبع آگاه در شرکت اپراتور چهارم به «کشورمان» نقل میکنید: قرار داد این سرمایه گذار خارجی با مدیران اپراتور چهارم نهایی و توافق های ضروری پیش آمده است. براساس بیانات وی نزدیک به ۵ میلیون دلار اجرای شبکه فیبرنوری از طریق اپراتور چهارم در کشور هزینه دارا خواهد بود و MTN با در اختیار گرفتن ۴۹ درصد از سهام این اپراتور در کنار سهامداران ایرانی به صورت مشترک در اجرای این نقش شراکت خواهد کرد.
وی در خصوص وضعیت فعلی این اپراتور در کشور نیز از تهیه شدن زیرساخت های اتصال منازل به فیبر نوری در کرج گزارش میکند و تأکید می کند که در حال حاضر ارائه خدمات اینترنتی در نمایشگاه بین المللی تهران نیز از طریق اپراتور فیبرنوری انجام شده است.
توافق با رگولاتوری
ماه مرداد سال جاری زمان انحصار اپراتور شبکه دسترسی فیبرنوری به پایان رسید و همان طور که انتظار می رفت خبر تمدید زمان این انحصار از سوی وزارت ارتباطات منوط به فراهم آوردن شرایطی از سوی این اپراتور، تأیید شد.
صادق عباسی شاهکوه، معاون بررسی های فنی و صدور پروانه رگولاتوری، در مکالمه با «کشورمان»، از تلاش برای توافق بین این سازمان و اپراتور فیبر نوری گزارش میکند و نقل میکنید:« در یک سال اخیر مدیران اپراتور چهارم نسبت به سنگین بودن تعهدات شان در پروانه این اپراتور اعتراض هایی را مطرح می کردند که این اعتراض ها با توجه به تحریم و نبود سرمایه گذار خارجی عالی کاملاً منطقی بود در نهایت با برگزاری نشستی تصمیم گرفته شد با فراهم شدن شرایطی در فاصله سه ماه، رگولاتوری زمان حفاظت اپراتور چهارم را تمدید کند. تنها نزدیک به یک ماه از این فرصت برای انجام توافق زمان باقی مانده و هنوز هیچ چیز نهایی نشده است اما مدیران اپراتور چهارم به دنبال کاهش تعهدات خود براساس پروانه  شان هستند و ما نیز به دنبال این هستیم که شرایط را برای تمدید زمان حفاظت این اپراتور به گونه ای انتخاب بکنیم تا تجربه های پیشین در این زمینه تکرار نشود و کشور بیشتر از این از برنامه های توسعه ای خود عقب نیفتد.»
وی در ادامه اضافه میکند:« افتتاح شبکه فیبرنوری در هر کشوری نیاز به سرمایه گذاری بالا دارد و از آن نوع خدماتی نیست که چنانچه تعداد هنرپیشگان آن بیشتر شود شرایط خوب تر خواهد شد. بنابراین وزارت ارتباطات در صورتی زمان حفاظت اپراتور چهارم را تمدید خواهد کرد که سرمایه گذاری خارجی عالی و با تجربه داشته باشد تا بتواند این بار براساس تعهداتش نقش اتصال منازل به فیبر نوری را محقق کند.»
شاهکوه در پاسخ به این پرسش که چرا از ابتدا شرط داشتن یک سرمایه گذار خارجی در این نقش انتخاب نشده بود به«کشورمان» نقل میکنید: « رگولاتوری امکان دخالت در نقش تجاری شرکتی را نداشت اما حالا که این فرصت به بهانه تمدید زمان حفاظت به رگولاتوری داده شده بر آن شده ایم برای توسعه شبکه فیبرنوری در کشور وجود یک سرمایه گذاری خارجی در این نقش را الزامی کنیم.»
معاون رگولاتوری تأکید می کند که هنوز رگولاتوری به جمع بندی قطعی برای تمدید زمان حفاظت از پروانه اپراتور فیبرنوری نرسیده و در تلاش است تا به اطمینان برسد این بار با تمدید زمان حفاظت، مدیران اپراتور فیبر نوری قادر هستند براساس تعهداتشان عمل کنند.
عباسی شاهکوه در واکنش به اعتراض برخی دارندگان پروانه FCP به امکان تمدید زمان حفاظت اپراتور فیبرنوری، این نقدها را بی نکته آگاهی داشت و تأکید کرد: توسعه شبکه فیبرنوری نیازمند زیرساخت وسرمایه گسترده ای است و شرکت های FCP به تنهایی امکان ورود به این بازار را ندارند مگر این که یک کنسرسیوم برای سرمایه گذاری در این بخش بوجود آورند. عباسی تصریح می کند هر توافقی که با اپراتور فیبرنوری برای تمدید زمان حفاظت آن انتخاب شود به گونه ای خواهد بود تا به دیگر هنرپیشگان رابطه ای کشور یعنی دارندگان پروانه FCP لطمه ای وارد نشود.
در حالی که اپراتور چهارم در تلاش است تا نظر رگولاتوری برای تمدید زمان حفاظتش را جلب کند، از سوی دیگر مخابرات نیز به عنوان تنها هنرپیشگی که اجازه توسعه شبکه فیبرنوری در کنار اپراتور چهارم را دارد، خبر از تشکیل تیم مشارکت با مخابرات کشور ویتنام برای اجرای نقش دسترسی منازل به فیبر نوری داده است. خبری که به باور معاون رگولاتوری قادر هست چرخه توسعه شبکه فیبرنوری در کشور را سریع بیشتری به حرکت دربیاورد.

–با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد–

گردآورنده : توانا ق.

مخابرات در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تا بگويم که چه کشفم شد از اين سير و سلوک
««« »»»
به در صومعه با بربط و پيمانه روم

معاهده سرمایه گذاری «ام تی ان»در اپراتور فیبر نوری حتمی شد/ تمدید روزگار محافظت اپراتور چهارم، آری یا نه؟

TT / 162 — TP / 12%

با دیگران به اشتراک بگذارید

منبع: سرزه
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg

آخرین مطالب