چطور با رحلت عزیزان در جوار بیاییم؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

چگونه با مرگ عزیزان کنار بیاییم؟

کاملا مشخص است که با شنیدن خبر مرگ اطرافیان نمی توان احساس خوبی داشت. در عین حال واکنش اطرافیان نسبت به این خبر با یکدیگر فرق می دارد. امکان می دارد ناگهان شروع به گریند، شوکه شوند یا احساس پوچی، کرختی و افسردگی کنند، حال به چه صورت باید با ازدست رفتن عزیزان کنار آمد؟

ه. منفرد-
تصویر و عکس به چه صورت با مرگ عزیزان کنار بیاییم؟

نابود شدن عزیزان، تنش زا ترین رخداد زندگی هر فردی به حساب مییاید که چه بسا به پیدایش بحران های جانکاه احساسی می انجامد. آدمی بعد از جان سپردن عزیز دلش، داغدیده می شود و این حالتی است که درواقع آن را «بی نصیبی ناشی از مرگ» می نامند.
همه ما خوب آگاهی میداریم که مرگ و نیستی، جزئی از زندگی است. به راستی، مفهومی قرار می داری به وجودمان می بخشد زیرا به ما یادآوری می کند که حیات چقدر قیمتی بهاست. ناراحت شدن، نمود بیرونی ضایعه ای است که بر شخص وارد شده است. شاید سوگ وی از نظر جسمی، احساسی و تن نکردشناسی (فیزیولوژی) اظهار شود؛ برای مثال گریه کردن، اکران جسمی و افسردگی، تجلی روانی است. اظهار این احساسات بسیار اهمیت دارد.

مرگ نادیده گرفتنی یا ردکردنی؟

درست بلافاصله بعد از فوت کسی دور او جمع شده و تنهایش قرار نمیدهند و مدتی کنارش می مانند. اما عزاداری قرار می داری بعد از این مرحله شروع می شود

مرگ، مسئله ای است اجتناب ناپذیر، نادیده گرفتنی یا ردکردنی. در نظر اول، شاید رهایی از درد و رنج مفید به چشم بیاید، اما پرهیز یکباره از غم، امکان ناپذیر است. روزی همان احساسات نهان باید پاک شوند وگرنه امکان می دارد به ایجاد مریضیهای جسمی یا روانی منجر شوند.

عزاداری برای عزیز تر از جان

تحمل مرگ عزیزان، راحت نیست. در غم از دست دادن آن ها به سوگ می نشینیم و ناراحت میشویم. شیون و مویه، فرایندی طبیعی است که فرد برای پذیرش فقدانی بزرگ، به آن متوسل می شود. امکان دارد ماتم گرفتن شامل انجام مهمانی مذهبی به احترام فوت شده یا گردآمدن با حضور دوستان و افراد خانواده باشد تا در غم سوگ دیده شریک شوند.

از پس فقدانی عظیم برآمدن

مرگ کسی که دوستش داریم، در هر حالی جانسوز است. در واقع اساس عزاداری در تمام فرهنگ ها تقریبا یکسان است و فقط تفاوت های جزئی با هم دارند. مردمان بویژه عزیزان و نزدیکان دیگر فرد داغدیده، درست بلافاصله بعد از فوت کسی دور او جمع شده و تنهایش قرار نمیدهند و مدتی کنارش می مانند. اما عزاداری قرار می داری بعد از این مرحله شروع می شود. در واقعیت عزاداری فرد چندین مرحله دارد:

انکار:

در این حالت فرد قادر نیست مرگ عزیزش را قبول کند و همچنان می خواهد او را کنار خود داشته باشد. این حالت چندان دوام نخواهد داشت زیرا بالاخره واقعیت آرام آرام نشان داده میشود.

چانه خانمی:

در این حالت فرد با اینکه آگاهی میدارد دیگر چیزی مانند سابق نیست، باز هم زندگی جدید را نمی خواهد و همچنان سعی می کند به عزیزی که از دست داده، بیندیشد و لحظه ای از فکرش بیرون نمیرود و در ذهنش او را دائم کنار خود تصور می کند.

خشم و غم

بعد از چانه خانمی او مجبور به پذیرفتن واقعیت می شود و آن گاه از این واقعیت بی شفقت خشمگین می شود و تا مدتی وجودش پر از خشم است که بعد بتدریج مکان خود را به غم می دهد.

پذیرش

تحمل مرگ عزیزان، راحت نیست. در غم از دست دادن آن ها به سوگ می نشینیم و ناراحت میشویم. شیون و مویه، فرایندی طبیعی است که فرد برای پذیرش فقدانی بزرگ، به آن متوسل می شود

در نهایت او، مرگ و عدم عزیز خود را می پذیرد و وارد مرحله جدید زندگی اش می شود و تنها خاطره عزیزش را دریادش زنده نگه می دارد.طی کردن تمام این مراحل ضروری است تا فرد بتواند روزهای زندگی قبل از مرگ عزیز خود را رها و زندگی تازه ای آغاز کند.
در واقع فرد با طی این مراحل می تواند با تمام درد و رنج هایش روبه رو شود و سرانجام این ضایعه را هضم کند. این مراحل به طور متداول تا یک سال زمان میبرد. البته باید نقل کرد عزاداری هیچ گاه به پایان رسانده نمیشود، همیشه هرکجا فرد قدم قرار بدهد، امکان می دارد موضوعی یا جاای حتی چهره ای شبیه به عزیز نابود شده اش، او را به یادش آورد و همیشه خاطره اش در ذهن باقی می ماند.

داستانی که برای همه تکرار می شود

به طور کلی کنارآمدن با مرگ، در تامین تندرست روانی بشر نقش دارد. زمانی یکی از عزیزان شما جان می سپارد، غمگین شدنتان، طبیعی است. خوب ترین کاری که قادر هستید به انجام رسانید این است که خود را تسلیم سوگ کنید و به دنبال افراد دلسوز باشید. از خویشاوندان و دوستانی کمک بگیرید که بتوانند احساسات شما را درباره فقدان عزیزتان درک کنند.
بین گروه پشتیبان و افرادی که داغدیدگی مشابه دارند، پیوندی ایجادکنید. احساساتتان را بر زبان آورید و از احساسات خود، دیگران را باخبر سازید؛ برون ریزی احساسات، به شما یاری میرساند تا بر فرآیند غمناکی چیره شوید.

**با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، کمک کنيد**

گردآوری توسط: شهاب ط.

مهارت های زندگی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عيشم مدام است از لعل دلخواه
««« »»»
کارم به کام است الحمدلله

چطور با رحلت عزیزان در جوار بیاییم؟

TT / 139 — TP / 16%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات