اذکار و صفات حسینی و مهدوی


با دیگران به اشتراک بگذارید

اذکار و صفات حسینی و مهدوی

فرای آثار اذکاری که از ائمه اطهار نقل گردیده، اذکاری که امام حسین علیه السلام در روز عاشورا تلاوت می کردند رنگ و بوی دیگری دارد. شگفتی این اذکار آنجاست که با مهدی عجل الله تعالی فرجه تحلیل می شود و پیوندی درخشان با نهضت مهدوی حضرت ولی عصر علیه السلام دارد..

سید علی درچه ای –
تصویر و عکس اذکار و صفات حسینی و مهدوی

یا غِیاثَ المُستَغیثینَ

امام حسین علیه السلام در آخرین جمله خویش از خداوند متعال طلب استغاثه کرد- إلهِى رِضًى بِقَضائِکَ تَسلِیمًا لأمْرِکَ لا مَعبودَ سِواکَ یا غِیاثَ المُستَغیثینَ و ما امروز برای فرج حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه نیز به درگاه الهی استغاثه می کنیم فَأَغِثْ یَا غِیَاثَ الْمُسْتَغِیثِینَ عُبَیْدَکَ الْمُبْتَلَى وَ أَرِهِ سَیِّدَهُ یَا شَدِیدَ الْقُوَى

لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّه إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ

این ذکر برای زمان وقوع بلا و سوگ پیشنهاد داده شده است. امام حسین علیه السلام در آخرین روز زندگی زمانی کار بر حضرت سخت شد لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّه إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ را می خواندند و حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه نیز در آخرین جمله خود هنگام آغاز غیبت کبرای به علی بن محمد سمری فرمود: لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّه إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ (اعلام الوری باعلام الهدی، ص۴۴۵)

یالثارات الحُسَین علیه السلام

ملائکه ای که برای کمک امام حسین علیه السلام نازل شده بودند ولی قادر نبودند حضرت را کمک کنند، همچنان غبارآلود و ژولیده منتظرند تا مهدی عجل الله تعالی فرجه را با شعر یالثارات الحسین کمک نمایند. شیخ صدوق ره در روایت ریان بن شبیب، از حضرت امام رضا علیه السلام میگود: «و لقد نزل الی الارض من الملائکة اربعة آلاف لنصره فوجدوه قد قتل فهم عند قبره شعث غبر الی ان یقوم القائم فیکونون من انصاره و شعارهم یالثارات الحسین» به تحقیق چهار هزار فرشته برای نصرت و کمک حسین علیه السلام به زمین فرود آمدند. آنان هنگامی که نازل شدند، دیدند حسین علیه السلام کشته شده است، ژولیده و غبارآلود در نزد قبر آن حضرت، اقامت کردند و همچنان هستند تا اینکه قائم، قیام کند و آنان از یاوران و سپاه آن حضرت خواهند بود و شعارشان یالثارات الحسین است (امالی صدوق، مجلس ۲۷)

الوتر الموتور(نعمت بی بدیل الهی)

امام حسین علیه السلام نعمت یگانه الهی است «السَّلامُ عَلَیْکَ یا ثارَ اللّهِ وَ ابْنَ ثارِهِ وَ الوِتْرَ المَوْتُورِ، سلام بر تو اى خون خدا و فرزند خون او سلام بر تو اى یگانه زمان» (زیارت عاشورا) و مهدی نیز نعمت بی بدیل الهی است«بنفسی انت من تلاد نعم لاتضاهی» (دعای ندبه)

الوتر الموتور(منتقم خون حسین علیه السلام)

از امام حسین علیه السلام به «الوتر الموتور» تعبیر شده یعنی خون بر زمین مانده و یکی از اسامی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه «الموتور» است، چنانکه حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «هو الطّرید الشّرید الموتور بأبیه وجده»(کافی،ج۱،ص۳۲۳) یعنی حضرت مهدی ارواحنا فداه طرد شده و آواره و صاحب خون و خونخواه پدر و نیاکان بزرگوارش است.(الوتر الموتور والمنتقم الموعود، موعود، مهر۱۳۸۳، شماره ۴۷)

هل من ناصر ینصرنی

حسین در کربلا ندای هل من ناصر ینصرنی سر داد و مهدی لبیک گویان، با ندای أنا الصَّمْصَامُ الْمُنْتَقَمِ قیام خواهد کرد. «ألا یا أهلَ الْعالَمِ أنا الإمامُ القائِمُ، ألا یا أهلَ الْعالَمِ أنا الصَّمْصَامُ الْمُنْتَقَمِ،ألا یا أهلَ الْعالَمِ إنَّ جَدِّی الْحُسَینَ قَتَلُوهُ عَطْشاناً»

فردا وحیدا

امام حسین علیه السلام شب عاشورا به یاران خویش فرمود: « و قد قال جدی صلی الله علیه و آله و سلم: ولدی الحسین علیه السلام یقتل بأرض کربلاء غریبا وحیدا عطشانا فریدا، فمن نصره فقد نصرنی، و نصر ولده القائم علیه السلام، و لو نصرنا بلسانه فهو فی حزبنا یوم القیامة» جد بزرگوارم فرمود: بچه ام حسین علیه السلام در سرزمین کربلا غریب و تنها، تشنه و بی یاور کشته خواهد شد، کسی که او را کمک نماید مرا کمک کرده است، و بچه اش قائم – صلوات الله علیه – را کمک کرده است، و کسی که ما را با زبان خود کمک کند او در روز قیامت در جمله ی گروه ما خواهد بود. اصبغ ابن نباته از امیر المومنین علیه السّلام نقل می کند که آن حضرت در رابطه با حضرت مهدی علیه السّلام فرمودند: «صَاحِبُ هَذَا الْأَمْرِ الشَّرِیدُ الطَّرِیدُ الْفَرِیدُ الْوَحِیدُ » صاحب این امر آواره و طرد شده و تک و تنها ول شده است .(کمال الدین شیخ صدوق، ج۱، ص۳۰۳، باب ۲۶)

وَمَنْ قُتِلَ مظلوماً فقد جَعَلْنا لِوَلیّه سلطاناً

در تحلیل آیه «وَمَنْ قُتِلَ مظلوماً فقد جَعَلْنا لِوَلیّه سلطاناً» هر کس مظلومانه کشته شود ما برای ولی او تسلطی بر ظالم میگذاریم» امام صادق علیه السلام فرمود: مراد از مظلوم در این آیه امام حسین علیه السلام است که مظلوم کشته شد و منظور «جَعَلنا لِوَلیِّه سلطانا» حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه می باشد.

فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر

در روز عاشوراء یاران امام حسین علیه السلام یکی پس از دیگری نزد امام می آمدند و نقل میکردند: سلام بر تو ای زاده پیامبر خدا، و حسین علیه السلام به ایشان پاسخ می فرمود: سلام بر تو، ما پس از تو منتظر شهادت خواهیم بود. سپس این آیه را تلاوت می فرمود: «مِنَ المُومِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ? فَمِنهُم مَن قَضى? نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ ? وَما بَدَّلوا تَبدیلًا« برخی از آن مومنان، مردانی هستند که به عهد و پیمانی که با خدا بستند صادقانه وفا کردند، پس برخی پیمان خود را به آخر بردند [تا به راه خدا شهید شدند] و برخی به انتظار [فیض شهادت] هستند و هیچ تحول و تبدیلی در عهد و پیمان خود راه ندادند.(احزاب،۲۳) حسین علیه السلام در کربلا به شهادت رسید و امروز بچه اش مهدی عجل الله تعالی فرجه برای خونخواهی جدش به انتظار نشسته است.

سفینة النجاة

به تعبیر رسول اکرم صلی الله علیه و آله سوار کشتی نجات امام حسین علیه السلام شدن باعث هدایت انسان می شود. إِنَّ الْحُسَیْنَ بْنَ عَلِیٍّ … مِصْبَاحٌ هَادٍ وَ سَفِینَةُ نَجَاة (کمال الدین و تمام النعمة، ج ۱، ص: ۲۶۴- ۲۶۹) و مهدی عجل الله تعالی فرجه نیز به دست مبارک خویش انسان ها را هدایت می نماید. «اللَّهُمَّ اسْلُکْ بِنَا عَلَى یَدَیْهِ مِنْهَاجَ الْهُدَى» (دعا برای حضرت مهدی علیه السلام در روز جمعه)
خلاصه سخن: فرای آثار اذکاری که از ائمه اطهار نقل گردیده، اذکاری که امام حسین علیه السلام در روز عاشورا تلاوت می کردند رنگ و بوی دیگری دارد. شگفتی این اذکار آنجاست که با مهدی عجل الله تعالی فرجه تحلیل می شود و پیوندی درخشان با نهضت مهدوی حضرت ولی عصر علیه السلام دارد. این پیوند به قدری ناگسستنی است که در اذکار و صفات نیز این یگانگی را کشف میکنیم.

____________________________________

گردآوری از : توانا ق.

مهدویت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

پند حکيم محض صواب است و عين خير
««« »»»
فرخنده آن کسی که به سمع رضا شنيد

اذکار و صفات حسینی و مهدوی

TT / 56 — TP / 5%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات