http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

نخست وزیر عراق: عملیات بازپس گیری موصل شروع شد

نخست وزیر عراق: عملیات بازپس گیری موصل شروع شد

نخست وزیر عراق: عملیات بازپس گیری موصل شروع شد

حیدر عباری نخست وزیر عراق می گوید که یک عملیات نظامی برای بازپس گیری شهر موصل از گروه موسوم به داعش (دولت اسلامی) شروع شده است.

دولت عراق چند ماه برای این عملیات برنامه ریزی کرده است. موصل از ژوئن ۲۰۱۴ تحت کنترل داعش بوده است.

سازمان ملل متحد می گوید که تاثیر این عملیات بر غیرنظامیان “بسیار گسترده” خواهد بود و شاید تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در داخل و اطراف شهر در معرض آثار آن قرار گیرند.

ارتش عراق پیشتر با ریختن هزاران اعلامیه‌ بر فراز موصل درباره حمله قریب‌الوقوع به ساکنان این شهر هشدار داد.

در اعلامیه ارتش به شهروندان موصل گفته شده که “حملات زمینی و هوایی ارتش، شهروندان عادی را هدف قرار نخواهد داد”، اما در عین حال از ساکنان موصل خواسته شده از پایگاههای شناخته‌شده شبه‌نظامیان داعش دوری کنند.

سازمان ملل هفته پیش گفته بود که با آغاز جنگ موصل، خود را برای “بزرگترین و پیچیده‌ترین عملیات انساندوستانه آماده می‌کند”.

این سازمان تخمین زده که با آغاز درگیری‌ها تا حدود یک میلیون نفر آواره شوند و از شهروندان به عنوان “سپر انسانی” استفاده شود.

عملیات “موصل” به رهبرى ارتش عراق و با مشارکت پیشمرگه های کرد، نیروهاى داوطلب شیعه و سنى و مسیحى و حمایت هوایى نیروهاى ائتلاف به رهبری آمریکا انجام شود.

بیشتر بخوانید: نزاع ترکیه و عراق، خطری برای بازپس گرفتن موصل

این مطلب در سایت "BBC فارسی" منتشر شده است.

منبع: سایر
تبلیغات

http://www.webiruni.ir/uploads/sujpqbk9fhkwl90d6g26bb45u2cu50jn.jpg

http://www.webiruni.ir/uploads/qk53boo8lx96sfes7wspanpa8j40j5x8.jpg