موقع دندان ناخوشی چه قرصی بخوریم؟


با دیگران به اشتراک بگذارید

موقع دندان درد چه قرصی بخوریم؟


تصویر و عکس موقع دندان درد چه داروای بخوریم؟

در میان یک نشست اصلی کاری یا شب، هنگام استراحت کن و یا در وقت صعود هواپیما، دندان درد امکان می دارد ما را گرفتار کند. بیشتر مردمان هنگام دندان درد، سراغ داروهای تسکین دهنده درد می روند. اما اغلب این پرسش برایشان رقم میخورد که از چه داروهایی برای تسکین درد دندان خود بهره گیرند؟

متخصص درمان ریشه دندان، آقای دکتر علی مرسلی نقل کرد: اگرچه با مراجعات دوره ای و معاینات منظم و افزایش بهداشت دهان و دندان ها، دندان دردهای غیرقابل پیش بینی و ناگهانی نسبت به گذشته، دیگر کمتر برای مردمان امکان می دارد رقم بخورد، اما دندان درد برای خیلی از مردمان کماکان یک کابوس به حساب مییاید.

خوب ترین و اثرگذار ترین روش، خلاصی از دندان درد مراجعه به دندان پزشک است. تمام درمان های خانگی باستانی یا مدرن، دارویی و… در خوب ترین حالت قادر هستند به طور موقت درد شما را برای مدت محدود تسکین دهند. جدید اگه بتوانند درد حاد شما را تسکین دهند، دلیل درد، سر جای خود باقی می ماند و شما باید به دندان پزشک مراجعه کنید تا دلیل درد را برایتان از بین برد، اما در مواردی که واقعا به دندان پزشک دسترسی ندارید، خوب ترین راه تسکین درد درمان های دارویی است که البته ملاحظات خودش را دارد. لازم به ذکر است که درمان های باستانی شاید به اندازه درمان های دارویی در تسکین درد درمان نقش نداشته باشند.

اما داروهای موثر بر دندان درد کدام اند؟

ایبوپروفن

ایبوپروفن (با نام های تجاری Midol IB, Genpril, Advil, Smart Sense, Proprinal, Motrin IB) یکی از اثرگذار ترین و در دسترس ترین داروهای تسکین دندان درد است. این دارو در بیشتر موارد در صورت مصرف درست قادر هست دندان درد شما را تسکین دهد طوری که به داروی دیگری نیاز نداشته باشید. ایبوپروفن در ۲ دوز ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی گرم در بازار دارویی کشورمان وجود می دارد.

این دارو بدون نسخه در کشورمان و بیشتر کشورها قابل تهیه است و اگه منع مصرفی برای این دارو نداشته باشید (مثلا خونریزی گوارشی، معضلات قلبی مانند انجام جراحی بای پس قبلی اخیر و وجود حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو و…) قادر هستید آن را برای دندان درد خود بهره گیرید. شکل ژلاتینی کپسولی این دارو (با نام ژلوفن در کشورمان شناخته شده) جذب گوارشی آسانتری نسبت به قرص دارد.

کتوپروفن دارویی هم خانواده با ایبوپروفن است که اثر قوی ای بر تسکین دندان درد دارد ولی در حال حاضر در بازار کشورمان به طور عمومی وجود ندارد. پیروکسیکام و کتورولاک در بازار کشورمان وجود می دارد. کتورولاک از جمله داروهای این خانواده است که شکل تزریقی آن هم در بازار وجود دارد.

آسپرین

در مواردی غیر از کشیدن دندان یا جراحی در ناحیه دهان، آسپرین سهل داروی خوبی برای تسکین دندان درد است. آسپرین ضددرد و ضدالتهاب خوبی است و آثار جانبی کمی دارد. برای دندان درد کودکان نباید آسپرین تجویز شود. آسپرین تشکیل لخته را در خون به تاخیر می اندازد و بیمارانی که مشکلاتی مانند خونریزی یا جراحتهای گوارشی دارند نباید از آن بهره گیرند.

استامینوفن

استامینوفن از داروهای موثر بر درد است. استامینوفن با نام Paracetamol هم در جهان معروف است. هرچند فایده ضددردی دارد ولی فایده ضدالتهابی شناخته شده ای ندارد. استامینوفن بیشتر در ترکیب با سایر داروهای ضددرد تجویز می شود. در زنهای باردار هم استامینوفن ضددرد خوبی در تمام مراحل حاملگی به حساب مییاید. زیاده روی در مصرف استامینوفن و تجاوز از دوز جایز دارو قادر هست معضلات کبدی شدیدی بوجود آورد.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها به طور مستقیم اثری روی دندان درد ندارند. بعضی از افرادی که دچار دندان درد می شوند به خیال این که عفونت دندان وجود دارد و عامل درد است، سرخود آنتی بیوتیک به کار میبرند. در حالی که مصرف آنتی بیوتیک به تنهایی مددی به کاهش درد نمی کند. در مواقع تورم و تب، آنتی بیوتیک ها امکان می دارد در مهار علائم با کاهش فشار بافتی یاری رساننده باشند، ولی چرک خشک کنهایی مانند آموکسی سیلین اثر ضددردی ندارند.

ضددردهای مخدر

سرشناسترین ضددرد مخدر کدیین است که در بازار کشورمان به صورت مخلوطی وجود دارد. ضددردهای مخدر پیامد جانبی زیادی دارند و بهره گیری از آنها برای دندان درد پیشنهاد داده نمیشود. در برخی کشورها ضددردهای مخلوطی قوی تری حاوی مخدرهایی مانند اکسی کدون هم برای دندان درد تجویز می شود که در کشورمان این داروها فعلا برای تجویز دندان پزشکان در دسترس نیست. ترامادول و مخدرهای صناعی از این قبیل نباید برای دندان درد بهره گرفته شوند.

مفنامیک اسید

معلوم نیست دقیقا چرا مفنامیک اسید به عنوان داروی تسکین دندان درد میان عامه مردمان مطرح شده است. قضیه این است که حتی متاسفانه برخی از داروخانه ها هم برای دندان درد به جای ایبوپروفن که داروی موثرتری برای تسکین دندان درد است، مفنامیک اسید می دهند.

مفنامیک اسید و ایبوپروفن از یک خانواده هستند ولی اثر ایبوپروفن در تسکین دندان درد بهتر است و مفنامیک اسید بیشتر در دردهای عادت ماهیانه، میگرن و… تجویز می شود.

مسکن های مخلوطی

داروهای مخلوطی ضددرد اغلب حاوی ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین هستند که در درمان دندان درد موثر شناخته می شوند. این داروها اغلب به شکل کپسول و با نام های تجاری مانند نوافن، آسیفن، مگافن و… عرضه می شوند ولی اغلب ترکیبات یکسانی دارند. ترکیب استامینوفن و کدیین هم در بازار کشورمان وجود دارد که بدون نسخه در حال حاضر از داروخانه ها قابل تهیه است.

در کشورهای دیگر داروهای مخلوطی ضددرد متنوعی که حاوی اکسی کدون (ضددرد مخدر) هستند، وجود دارند. هرچند داروهای مخلوطی در تسکین دندان درد تاثیر خوبی نمایان کرده اند ولی در مصرف آنها باید احتیاط بیشتری نشان داد زیرا احتمال حساسیت با پیامد ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب های دارو امکان می دارد افزایش کشف کند.

کورتون ها

دگزامتازون و بتامتازون از جمله داروهای کورتونی هستند که متاسفانه در کشور ما مصرف و حتی تجویز آنها بیش از حد لازم است که برای تندرست زیانبار است. برای دریافت کورتون از داروخانه تجویز پزشک لازم و به فروش رسان آنها بدون نسخه ممنوع است. کورتون هایی مانند دگزامتازون در دندان های متداولی نباید بهره گرفته شوند. اثر این داروها بیشتر ضدالتهابی است. این داروها اصلا در خط اول و دوم تجویز دندان پزشکان نیستند و بهتر است تا مکانی که امکان می دارد از آنها برای تسکین دندان درد بهره گرفته نشود.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال