دلیل همراه نشدن مختار با «توابین» چه بود


با دیگران به اشتراک بگذارید

دلیل همراه نشدن مختار با «توابین» چه بود

خبرگزاری فارس: علت همراه‌نشدن مختار با «توابین» چه بود

اکثر مورخین نقل کرده‌اند که مختار، صد درصد با قیام علیه بنی‌امیه و قاتلین امام حسین(ع) با توابین قبول داشت، اما شیوه برخورد و هدف آنان را که بیشتر روی روحیه شهادت‌طلبی محض بود، نمی‌پسندید.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، پنج سال بعد از واقعه جانسوز کربلا و در چهاردهم ربیع الثانی سال ۶۶ هجری قیام مختار آغاز شد. در میان همه قیام هایی که بعد کربلا انجام شد، قیام مختار بیشتر به نگاه و اندیشه اهل بیت نزدیک بود، گرچه توابین هم نیت تمیزی داشتند ولی به نتیجه نرسیدند.

اکثر مورخین، گفته اند که مختار، صد درصد با قیام علیه بنی امیه و قاتلین امام حسین(ع) با توابین قبول داشت، اما شیوه برخورد و هدف آنان را که بیشتر روی روحیه شهادت طلبی محض بود ـ به این معنا که تا قادر هستند از دشمن بکشند و بعد خود آنقدر بجنگند تا به فیض شهادت نایل شوند ـ نمی پسندید و در رهبری «سلیمان بن صرد خزاعی» از نظر درایت و اداره جنگ، تردید داشت، به این جهت وی در این قیام شرکت نکرد.

البته علت دیگری نیز رقم خورد و آن این که مختار هنگام قیام آن ازجان گذشتگان، بار دیگر با توطئه ضد انقلاب کوفه، توسط اعمال حکومت ابن زبیر (که آن وقت در کوفه مستقر بودند) به زندان افتاد و هنگام قیام «توابین» و شهادت آنان، وی در زندان کوفه به سر می برد.

«توابین» قبل از حرکت به سوی دشمن، به کربلا آمدند و در کنار تربت حسین(ع) و شهدا کربلا، گرد آمدند و به شدت گریه کردند و عزاداری کردند، به طوری که بارها بی هوش شدند و از ارواح شهدا استمداد و از خدا طلب مغفرت کردند و نیروها را به سوی مرز کشور عراق و شام گسیل داشتند، حماسه سرایان و شعرای شیعه نیز در این میان از پا ننشستند و مردمان را به خودخواهی حسین(ع) و بازگشت به سوی خدا تحریک و تحریص کردند.

اردوی توابین به حدود دهکده «قرقیا» در نزدیکی شط فرات رسیدند، قدری مکث کردند و از آنجا به سوی منطقه حساس «عین الوردة» حرکت کردند، زیرا به آنان گزارش داده بودند که دشمن با ۳۰ هزار نیرو از لشکریان شام به سرکردگی «ابن زیاد» به سوی آنان حرکت کرده است.

نیروهای توابین، در منطقه عین الوردة با دشمن مواجه شدند، ابن زیاد فرمانده کل نیروهای دشمن بود و افراد ذیل، نیز به عنوان معاونت و فرماندهان، جزو لشکر او بودند که واژه بودند از:

۱- حصین بن فوت نشو تمیمی: وی از چهره های کثیف عمّال اموی بود و در جریان کربلا از قاتلین امام حسین(ع) به حساب میامد.

۲- شرحبیل بن ذی الکلاع حمیری: وی نیز از جنایتکاران حادثه کربلا بود.

۳- ادهم بن محرز باهلی: از سران قبیله باهل و از دشمنان سرسخت اهل بیت پیامبر(ص) بود.

۴- ربیعة بن مخارق غنوی: وی از دشمنان سرسخت اهل بیت پیامبر(ص) بود.

۵- جبله بن عبدالله خثعمی: وی نیز از دشمنان سرسخت اهل بیت پیامبر(ص) بود.

نیروهای حق و باطل برابر هم اردو زدند، توابین حدود ۴ هزار نفر نیرو و دشمن حدود ۳۰ هزار نفر نیرو داشت و شعار توابین: «نشریه یا لثارات الحسین(ع)» (ای خونخواهان حسین) بود.

جنگ به شدت آغاز شد و توابین چون از روحیه شهادت طلبی برخوردار بودند، جانانه می جنگیدند و بی مهابا به قلب دشمن یورش بردند و فریاد توابین به «الجنة، الجنة» بلند بود و عده ای از آنان در حال نبرد، جیغ میکشیدند خدایا ما را ببخش. کشتار عظیمی از نیروهای دشمن کردند، «سلیمان» به وسیله نیروهای «حصین بن فوت نشو» به شهادت رسید و بعد از آن پنج نفر از سران شیعه، یکی بعد از دیگری، فرماندهی توابین را متقبل شدند، کشتند تا کشته شدند و اغلب نیروهای آنان به شهادت رسیدند و با غلبه لشکر شام، بقایای آنان به سوی کشور عراق بازگشتند و به نهضت «مختار» پیوستند.

از فرماندهان و سران شیعه که پنج نفر بودند، جز «رفاعة بن شداد بجلی» و به نقلی «عبدالله بن شداد»، بقیه همگی به شهادت رسیدند و داستان جنگ با لشکر ابن زیاد و شهادت چندین هزار تن از شیعیان و توابین و کشتار عظیم لشکر شام به «جنگ عین الورده» در تاریخ به تصویب رسانده شد و این بار، باز شیعیان ورقی زرین از حماسه و ایثار و ایمان و جان نثاری، در راه اهل بیت(ع) بر تاریخ خونبار شیعه اضافه کردند که درود خدا به روان همه شهدا حق و فضیلت باد.

در پایان باید گفت که این حماسه، از آغاز تا انجام آن، گر چه تلاش کوتاه بود، ولی یکی از اصلی ترین صحنه های حماسه شیعیان پاک را نمایان میکند.

منبع: کتاب «ماهیت قیام مختار بن ابی عبید ثقفی» به قلم حجت الاسلام ابوفاضل رضوی اردکانی

– براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد –

گردآوری توسط : دل انگيز خ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مردمی کرد و کرم لطف خداداد به من
««« »»»
کان بت ماه رخ از راه وفا بازآمد

دلیل همراه نشدن مختار با «توابین» چه بود

TT / 66 — TP / 8%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال