بر سرمعدن مولیبدن میانه،بزرگترین معدن مولیبدن خاورمیانه چه آمد؟؟؟؟


 چهارسال گذشته بود که خبر اکتشاف بزرگترین معدن مولیبدن خاورمیانه درشهر عزیزمان میانه منتشر شد و کاشف آن که یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی و یکی از معدنداران قدیمی است به عنوان کاشف نمونه انتخاب شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آریا فاتح خاورمیانه درمورد این اکتشاف گفته بود:بزرگترین ذخیره پورفیری مولیبدن کشور در سیه‌کمر شهرستان میانه کشف شده وهزینه اکتشاف این معدن با سرمایه‌گذاری حدود ۶۰ میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی و بدون دریافت کمک یا تسهیلات بانکی انجام گردیده و از این نظر منحصربه‌فرد است.منصور نجمی‌نیا با بیان اینکه ذخایر این معدن بیش از ۱۰۰ میلیون‌ تن اعلام شده است، بیان کرده بود این معدن از این نظر منحصربه‌فرد است که فقط مولیبدن دارد در حالی که به‌طور معمول این ماده معدنی به همراه مس استخراج می‌شود و از این نظر چهاردهمین معدن در دنیا به‌شمار می‌آید.

وی اظهارات تکمیلی نیزبیان کرده: مقدار کل ذخیره کانسار مولیبدن سیه‌کمر۱۰۵/۶ میلیون تن تخمین زده شده است که از این مقدار ذخیره ۳۹/۲ میلیون تن با عیار ۵۳۹ گرم در تن مولیبدن به عنوان ذخیره قطعی و مقدار ۶۶/۴ میلیون تن با عیار ۲۶۶ گرم در تن مولیبدن به عنوان ذخیره احتمالی رده‌بندی می‌شود.وی با اشاره به اینکه مطالعات کارخانه‌های فرآوری بزرگترین ذخیره مولیبدن پورفیری کشور در میانه همزمان با انجام مراحل اکتشاف آغاز شده است.

درادامه نیز افزوده اندکه سال آینده(یعنی 93) احداث کارخانه تولید فرومولیبدن در ۳ فاز آغاز می‌شود. وی ادامه می‌دهد: فاز اول این کارخانه با ظرفیت ورودی ۲ میلیون تن خوراک در سال احداث و بهره‌برداری می‌شود و مرحله به مرحله تا ۳ فاز افزایش می‌یابد.

نجمی‌نیا با بیان اینکه درحال‌حاضر برنامه‌ای برای حضور دربورس نخواهند داشت، گفته بود: با اکتشاف این معدن، به عنوان کاشف نمونه سال ۹۲ معرفی شدیم و سال‌های قبل نیز عناوین بهره‌بردار نمونه، سرمایه‌گذار نمونه را نیز به‌دست آوردیم.

 وی با عنوان اینکه در استان‌های کرمان، یزد، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، فارس و خراسان رضوی، اقدام به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ معدنی در زمینه سنگ‌آهن، مس، مولیبدن و خاک‌های نسوز داده است، اضافه نموده: برای اکتشاف این معدن بیش از ۲۰ هزارمتر حفاری در مدت کم انجام و برای ۱۵۰ نفر در مرحله اکتشاف شغل ایجاد شده است که به‌طور قطع با آغاز بهره‌برداری و فرآوری معدن شاهد افزایش ده‌ها برابری اشتغال در این پروژه خواهیم بود که به نوبه خود گشایش بسیار بزرگی در این شهرستان به‌شمار می‌آید.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری آریافاتح خاورمیانه با اشاره به اخذ پروانه بهره‌برداری چهاردهمین معدن پورفیری مولیبدن دنیا در میانه تصریح کرد: مولیبدن که ماده معدنی آلیاژی است و به‌طور معمول به همراه مس استخراج می‌شود ولی معدن میانه فقط مولیبدن دارد و به همراه ماده معدنی دیگری نیست. وی افزود: برآورد اولیه از ارزش سرمایه‌گذاری معدن مولیبدن میانه، بیش از ۵۰ میلیون دلار است.

این مطالب مربوط به حدود 2سال پیش است این که با سپری شدن این مدت زمان طولانی و چشم به راه بودن جوانان جویای شغل ،هیچ اثری از مطالب فوق در شهرستان دیده نمی شود.امیدواریم مکتشف این معدن مانند سایر دلالان معدنی یا وام بگیران مملکتی ، پس ازاخذ تسهیلات یا..... قید بهره برداری از معدن رادر این شهرستان محروم نزده باشد.امید واریم نمایندگان ملت این مهم را جزء امور اساسی موردپیگیری خویش قراردهند و بهره برداری از سایر معادن شهرستان را ازموارد مورد پیگیری خویش ازدولت محترم قرار دهند.

[ منبع این خبر سایت صدای میانه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال