کارکرد کرم ضد سلولیت را بدانید!


با دیگران به اشتراک بگذارید

کارکرد کرم ضد سلولیت را بدانید!

تاثیر کرم ضد سلولیت

سلولیت نه یک معضل پزشکی بلکه یک مریضی بی‌ضرر است که در آن چربی‌های زیرپوستی باعث می‌شود پوست، ظاهری چال‌مانند و نقل کند، ناصاف و یا مثل پوست پرتقال یابد.برای بسیاری از افراد، ایده تلاش برای کاهش سلولیت با بهره گیری از کرم‌های بدون نسخه، گزینه گیرا و خوبی محسوب می‌شود. صنعت گسترده و بزرگی برای این بازار تهیه شده که به موجب آن، کرم‌ها و لوسیون‌هایی از این دست را به به فروش رسان می‌رساند. این کرم‌ها معمولا در نواحی چربی‌دار پوستی استفاده می‌شوند. تولیدکنندگان آن بر این باورند که این کرم‌ها و لوسیون‌ها باعث کاهش ظاهر نقل کند و فرورفته سلولیت می‌شود. اما آیا این محصولات، ارزش خرج کردن دارند؟

سلولیت چه چیزی است؟
ظاهر برآمده پوست ناشی از تجمع چربی را سلولیت می‌گویند که به بافت‌های پیوندی زیر پوست فشار وارد می‌آورد. سلولیت اغلب در ناحیه باسن، رانندگی بکن و کفل بروز مییابد. این مریضی به دلیل تفاوت‌های جنسیتی در ساختار بافت‌های تارسان پوست، به طور بارزی در بانوان بیشتر از مردان رخ می‌دهد. در واقعیت آمار نشان می‌دهد که بین ۸۵ تا ۹۰ درصد از بانوان بالای ۲۰ سال دچار سلولیت هستند. بر اساس میزان فرورفتگی یا گودی پوست یا افتادگی آن، سلولیت را به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌کنند.

دلایل و عوامل خطرزای سلولیت
هنوز چندان مشخص نیست که چرا سلولیت در برخی از افراد شدید است و برای سایر افراد اتفاق خاصی نمی‌افتد. عوامل خطرزای زیر این میان نقش اهمیتی می داری ایفا می‌کنند:

عوامل ژنتیکی:‌ ژن‌های خاصی با متابولیسم، جریان خون، پراکندگی چربی و میزان هورمون‌ها ارتباط می دارند که می‌توانند احتمال بروز سلولیت را در افراد زیاد کنند.

سن: پوست ما با زیاد شدن سن، بخشی از کشسانی و انعطاف‌پذیری‌اش را از دست می‌دهد که می‌تواند ظاهر فرورفته پوست و افتادگی آن را بدتر کند.

هورمون‌ها: پخش و میزان متعادل هورمون‌هایی مانند استروژن، انسولین، هورمون تیروئید، پرولاکتین و نوراپینفرین نقش اهمیتی می داری در پیشرفت سلولیت ایفا می‌کند.

رژیم غذایی: رژیم غذایی نامتعادل که سرشار از چربی بوده و میزان فیبر آن کم باشد، با اضافه کردن میزان تجمع چربی زیر پوست، باعث بدتر شدن ظاهر سلولیت می‌شود.

سبک زندگی: کم‌تحرکی و ورزش نکردن و افزایش وزن باعث بدتر شدن ظاهر سلولیت پوستی می‌شود. با همه این‌ها، سلولیت می‌تواند حتی در افرادی که به طور مرتب ورزش می‌کنند و وزن طبیعی دارند، شدید شود. سایر عوامل مربوط به سبک زندگی مانند نبود مصرف کافی مایعات، دخانیات کشیدن و میزان بالای استرس هم می‌توانند در تشدید سلولیت تاثیر داشته باشند.

آیا کرم‌های ضدسلولیت واقعا جواب می‌دهند؟
-کرم‌ها و لوسیون‌های پوستی در واقع جزو شایع‌ترین روش‌های استفاده‌ شده برای کمک به کاهش ظاهر سلولیت هستند. تأثیر مفروض این کرم‌ها از طریق ترکیبات فعال موجود در آنهاست که عبارتند از:

متیل‌گزانتین‌ها: شایع‌ترین ترکیباتی که در کرم‌های سلولیت استفاده می‌شوند کافئین، آمینوفیلین و تئوفیلین هستند. نقل کرده می‌شود که کافئین باعث افزایش متابولیسم خواهد شد. آمینوفیلین و تئوفیلین، داروهای شل‌کننده عضلات هستند که باعث افزایش نرمی و صافی پوست شده و تجمع چربی‌ها را از بین می‌برند.

رتینول: یکی از مشتقات ویتامین A که باعث افزایش جریان خون در پوست شده و میزان مقاومت و ضخامت آن را زیاد می‌کند.

مشتقات بوتانیکال: وجود این مواد در کرم‌های سلولیت باعث کاهش روند شکل‌گیری چربی شده، به تجزیه‌ چربی‌ها یاری رسانده و میزان التهاب را کم خواهد کرد. تحقیقات اخیر، شواهدی را درباره کارایی و تأثیرگذاری گزینه‌های درمانی مختلف به منظور کاهش سلولیت مورد بررسی قرار داده‌اند. محققان در این زمینه حدود ۱۷ مورد تحقیقاتی را مورد بررسی و ارزیابی گذاشتند که بیش از ۶۰۰ شرکت‌کننده در آن حاضر بودند و نتایج مربوط به درمان سلولیت با کرم‌ها و لوسیون‌ها را پیشنهاد کردند.

در حدود نیمی از این تحقیقات، به ترکیبات پیچیده متشکل از کافئین و رتینول همراه با سایر ترکیبات مطالعه شد. در دو تحقیق، تنها اثرات کافئین و اثر دو رتینول مطالعه شد. از بین چهار تحقیقی که یک ترکیب فعال را مورد بررسی قرار داد، تنها در یکی از آنها مشخص شد که درمان با کرم در کاهش میزان سلولیت نسبت به درمان با دارونما یا کرم‌های ساختگی به مراتب امیدوارکننده‌تر بود.

از میان ۱۴ تحقیقی که ترکیبات پیچیده‌ای را مورد ارزیابی گذاشتند، تنها در پنج مورد از آنها پس از مصرف کرم‌های فعال، در وضعیت سلولیت بهبودی به دست آمد. در کل، این تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید که شواهد کمی در این زمینه وجود دارد تا ثابت کند درمان با بهره گیری از کرم‌های پوستی، اثرات مثبت بالقوه‌ای بر ظاهر سلولیت دارد.

سایر روش‌های درمانی برای سلولیت
روش‌های درمانی متعدد دیگری هم برای سلولیت وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها می‌پردازیم.

مشتمال و ماساژ
ماساژدرمانی برای سلولیت معمولا با دستگاه‌هایی انجام می‌شود که در بر می داری سیلندرهای چرخان، دستگاه‌های ساکشن و یا سایر ابزارها برای ارزیابی پوست، کشش و انقباض نواحی مورد نظر انجام می‌شود. برای رسیدن به اثرات بارز و شاخص مناطق مربوط به سلولیت، به چندین نشست ماساژدرمانی نیاز است که هرکدام بیش از ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.

هر نوع کاهشی در ظاهر فرورفتگی‌های پوستی با بهره گیری از این روش، عمر کمتری یافته و برای حفظ اثرات ناشی از آن به جلسات درمانی بیشتری نیاز خواهد بود. اثرات ناشی از این روش درمانی بیشتر به دلیل بازپخش چربی زیر پوست است، به مکان آن که بخواهد میزان سلولیت زیر پوست را کم کند.

مزوتراپی
مزوتراپی شامل تزریق مخلوطی از آنزیم‌ها، آمینواسیدها و ویتامین‌ها به زیر پوست برای حفظ تجزیه چربی است. این کار منجر به بهبودی مختصری در ظاهر سلولیت خواهد شد. البته باید گفت که تزریق‌های متعددی در طی زمان در این روش مورد نیاز خواهد بود. این روش امکان می دارد با پیامد جانبی هم‌چون تورم همراه باشد و خطر عفونت هم در آن وجود دارد.

درمان با لیزر یا نور
انواع گوناگونی از روش‌های درمان با لیزر یا نور برای سلولیت وجود دارد. در برخی مواقع این روش‌ها همراه با ساکشن و دستکاری پوست یا مشتمال و ماساژ ترکیب می‌شود. در مجموع هدف همه آنها، آب کردن چربی و تجزیه بافت‌های زیرپوستی به منظور کاهش میزان سلولیت است. اگرچه این روش درمانی با موفقیت‌هایی همراه بوده، اما جلسات متعدد پرهزینه‌ای برای انجام آن نیاز خواهد بود و نتایج حاصل از آن تنها چندین ماه دوام خواهد داشت.

کلاژناز
روش درمان نسبتا تازه ای برای سلولیت وجود دارد که شامل تزریق کلاژناز است. این آنزیم طبیعی باعث تجزیه کلاژن در پوست می‌شود. آزمایش‌های اولیه مربوط به درمان با آن، نتایج امیدوارکننده‌‌ای به همراه داشته است، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین این مسئله مور نیاز است که آیا این روش، مؤثر و بی‌خطر محسوب می‌شود یا نه.

مکمل‌های خوراکی
این مکمل‌ها حاوی ترکیبات گوناگونی هستند مانند:
-کافئین
-ژنکگو بیلوبا
-عصاره دانه انگور
-روغن ماهی
با همه این‌ها، شواهدی مبنی بر پوشش بهره گیری از چنین مکمل‌هایی به منظور کاهش میزان سلولیت وجود ندارد و برخی از آنها امکان می دارد در روند مصرف داروهای تجویزی، آشفتگی بوجود آورند.

درمان با امواج آکوستیک
این نوع روش درمانی، با بهره گیری از امواج صوتی ناشی از یک سیستم دستی برای درمان سلولیت انجام می‌شود. هدف این روش، بهبود جریان خون، کشسانی پوستی،‌ تولید کلاژن و کاهش تجمع چربی زیر پوست است. شواهد موجود در این زمینه نشان می‌دهد که درمان با امواج آکوستیک در کاهش میزان سلولیت تأثیر به‌سزایی دارد، اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این نتایج مورد نیاز خواهد بود.

لیپوساکشن
لیپوساکشن شامل برطرف کردن چربی‌ها از طریق ساکشن به وسیله لوله‌هایی است که به درون پوست وارد می‌شوند. البته این روش برای درمان سلولیت تجویز نمی‌شود و امکان می دارد به بدتر شدن ظاهر فرورفتگی‌های پوستی بیانجامد.

نتیجه‌گیری
خوب ترین روش‌ها برای جلو گیری از سلولیت پوستی شامل پیش گیری از افزایش وزن، حفظ رژیم غذایی سالم و ورزش مرتب است. این موارد خوب ترین روش‌ها برای کاهش وضعیت ظاهری سلولیت از طریق کاهش وزن محسوب می‌شوند. البته رسیدن به نتایج مطلوب در ارتباط با نابود شدن سلولیت، کمی طول خواهد کشید.

اگرچه شواهد کمی برای پوشش ادعاهای تولیدکنندگان کرم‌های ضدسلولیت وجود دارد، با این حال این کرم‌ها و لوسیون‌ها برای برخی افراد جواب می‌دهد. چنانچه بهره گیری از آنها با سبک زندگی سالم و کاهش وزن همراه باشد، ‌نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

الودکتر

__________________________________

تهیه و تدوین : افسون غ.

آرایش و زیبایی در بخش دنیای مد و زیبایی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز کنج صومعه حافظ مجوی گوهر عشق
««« »»»
قدم برون نه اگر ميل جست و جو داری

کارکرد کرم ضد سلولیت را بدانید!

TT / 143 — TP / 10%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال