http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

اردوغان: مشارکت نکردن ما در عملیات موصل نتایج منفی دارد

اردوغان: مشارکت نکردن ما در عملیات موصل نتایج منفی دارد

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در کنفرانسی درباره حقوق بین الملل در استانبول گفت: گروه خائن فتح الله گولن از اعضای خود در نیروهای مسلح ترکیه استفاده کرد تا سلاح هایشان را به طرف ملت ترکیه نشانه بگیرند. ملت ترکیه به همراه نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی، تلاش برای کودتا را ناکام گذاشتند.

اردوغان گفت: ما برای ریشه کن کردن گروه فتح الله گولن مصمم هستیم. این گروه به دنبال نفوذ در دستگاه قضایی ترکیه بود. گروه تروریستی فتح الله گولن مرتکب جرائم بسیاری شد که یکی از آنها پولشویی بود. اردوغان با اشاره به خودداری آمریکا از استرداد فتح الله گولن به ترکیه افزود: آمریکا برای بازداشت اسامه بن لادن عملیات نظامی در پاکستان و افغانستان انجام داد.

وی افزود: ترکیه در برابر حملات تروریستی تاوان سنگینی پرداخت کرده است. هدف از عملیات سپر فرات در سوریه پاکسازی مناطق مرزی از گروه های تروریستی است. ما نیروهای خود را به سوریه اعزام نکردیم، بلکه از مخالفان در این کشور حمایت کردیم. ترکیه هدف حملات تروریستی از خاک سوریه قرار گرفت.

اردوغان افزود: از اینکه از ما برای مشارکت در عملیات موصل درخواست کمک نشد تعجب می کنم، زیرا ما مرزهای طولانی در این منطقه داریم. به همه می گویم که ما در عملیات موصل تاثیرگذار خواهیم بود. چگونه ممکن است در عملیات موصل مشارکت نداشته باشیم، در شرایطی که مرزهای طولانی با عراق داریم؟ مشارکت نکردن ترکیه در عملیات موصل نتایج منفی به همراه خواهد داشت. ما تاریخ مشترکی با منطقه موصل داریم.

وی گفت: گروه های تروریستی دامن گیر کشورهای حامی آنها خواهند شد و این کشورها شاهد حملات تروریستی خواهند بود. از هیچ کسی دستور نمی گیریم و از پایگاه بعشیقه خارج نخواهیم شد. ترکیه روابط نزدیک با مردم عراق دارد و باید از آنها در مبارزه با داعش حمایت کند. آمریکا وعده داد اجازه ورود یگان های مدافع خلق به شهر منبج را که نود و پنج درصد اهالی آن عرب بودند، نخواهد داد. اگر این یگان های مسلح از این شهر خارج نشوند، امکان همکاری ما با آنها وجود نخواهد داشت.

اردوغان گفت: عملیات سپر فرات نشان داد ما می توانیم با گروه (تکفیری صهیونیستی) داعش بجنگیم، بدون آنکه غیرنظامیان کشته شوند. به آمریکاییها اعلام کردیم با آنها پیش از خروج نیروهای یگان های مدافع خلق از منطقه مرزی، همکاری نخواهیم کرد. ما برای دفاع از امنیت خود وارد سوریه شدیم و نیازی به گرفتن اجازه از هیچ کسی نداریم.

وی گفت: بسیاری از کشورهای اروپایی از گروه تروریستی حزب کارگران کردستان حمایت می کنند. قدرت های بزرگ قوانین را در جهان می نویسند و آنها را اجرا می کنند. اروپایی ها سه میلیارد دلار کمک مالی را که وعده داده بودند به ترکیه پرداخت نکردند. اما ترکیه به حمایت از آوارگان با سیزده میلیارد دلار هزینه ادامه می دهد.

اردوغان گفت: عملیات موصل آغاز شد، اما همچنان عده ای از ترکیه می خواهند دخالت نکند. چرا به دیگر طرف هایی که در عراق دخالت کردند، «نه» گفته نشد. ترکیه سیصد و پنجاه کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و با خطر گروه های تروریستی در این کشور روبروست. داعش جنگجویانی را از سراسر جهان به خدمت می گیرد و ما آنها را زمانی که بازداشت می کنیم به کشورهایشان باز می گردانیم.

وی افزود: تلاش می کنند ما را از نبرد موصل دور کنند زیرا می خواهیم مانع از جنگ طایفه ای احتمالی شویم و ما نمی توانیم شاهد هیچ جنگ جدید طایفه ای باشیم. برادران ترکمن، کرد و عرب ما در موصل حضور دارند و ما روابط خانوادگی با شهرک های مرزی عراق داریم. بخواهند یا نخواهند از پایگاه بعشیقه خارج نخواهیم شد. ما نیروهای ملی عراقی را در منطقه بعشیقه آموزش دادیم و سلاح در اختیار آنها قرار دادیم. رئیس ستاد ارتش ترکیه در حال دیدار با آمریکایی هاست و با آنها درباره عملیات موصل گفتگو می کند. به همه گفته ایم اگر ترکیه در عملیات موصل مشارکت نکند، نتایج وخیمی به همراه خواهد داشت. ترکیه در عملیات موصل حضور خواهد داشت.

رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت: عده ای سلاح در اختیار یگان های مدافع خلق و حزب اتحاد دموکراتیک قرار می دهند تا در عملیات موصل مشارکت کنند، اما این سلاح ها به دست داعش می رسد. این گروه ها پایگاه هایی در داخل سوریه و عراق ایجاد کرده اند تا از آنها به ترکیه حمله کنند.

نیروهای بسیج مردمی عراق از خارج موصل آمده اند، اجازه جنگ شیعی- سنی را نخواهیم داد. بیشتر نیروهای عراقی شیعه هستند و عده ای تلاش می کنند بسیج مردمی را هم در عملیات موصل مشارکت دهند.

وی افزود: ترکیه مسئول پیامدهای هر نوع عملیاتی که در آن مشارکت نداشته باشد، نخواهد بود و ما در عملیات موصل مشارکت خواهیم کرد و سر میز هم حاضر خواهیم بود.

منبع: جام جم آنلاین
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
کارتن‌خوابی که مولتی میلیاردر شد!
درآمد «اپل» به شدت افت کرد
رئیس جمهور فیلیپین: سگ آمریکایی ها نیستم!
فیلم‌های آخر هفته تلویزیون
استخدام کارشناس فنی در حوزه دوربین مداربسته در شرکت اسکیونک
ویدیو ورزش سه به مناسبت تولد ۲۳ یالگی استفان الشعراوی -دانلود و پخش
کیلیپ فیلم ویدیو ورزش سه ۲۰ پاس گل تماشایی در تاریخ فوتبال / دریافت کلیپ
کلیپ فیلم ویدیو ورزش سه خلاصه بازی مس کرمان ۲ ۰ فولاد یزد + حواشی
فیلم ویدیو ورزش سه حواشی جنجالی بازی ایران جوان بوشهر پارس جنوبی -دانلود و پخش
فیلم ویدیو ورزش سه خلاصه بازی راه آهن ۰ ۰ سپیدرود رشت + حواشی
ویدیو ورزش سه آخرین وضعیت نساجی مازندران از زبان مهدی پرهام – ورزش۳
استخدام آژانس صداقت در اصفهان
ویدیو ورزش سه حواشی کامل دربی جذاب مازندران -دانلود و پخش
استخدام نیروی کار در رستوران ماندگار
استخدام تعدادی اتوکار و وردست خانم جهت امور ترمه
نمونه مدل دمپایی طبی + تصویر و عکس (برای دخترها)
کلیپ فیلم ۱۰ حرکت عالی بسکتبال NBA: پنجشنبه ۹۵/۰۸/۰۶
کیلیپ فیلم به بهانه ۲۳ سالگی استفان الشعراوی +(برنامه ۹۰) پخش
زن مخالف رژیم آل‌سعود بر اثر شکنجۀ زیاد در زندان‌، جان باخت
بهترین آبمیوه ها برای سلامتی + طرز تهیه
تبلیغات