http://www.webiruni.ir/uploads/qt6c60h3v17rpqhcvz1olirx02snnio4.jpg http://www.webiruni.ir/uploads/qu2k3pw281p5ov5hwlsxd07x37w8nzgb.jpg

شیوع 12 درصدی افسردگی در ایران

شیوع 12 درصدی افسردگی در ایران

رئیس مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سواد سلامت روانی مردم بسیار پایین است، حتی برخی تصور می کنند یک بیمار روانی مانند اسکیزوفرنی با ازدواج خوب می شود و آن را ازدواج درمانی می دانند که باور غلطی است.
خبرگزاری ایرنا: رئیس مرکز سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سواد سلامت روانی مردم بسیار پایین است، حتی برخی تصور می کنند یک بیمار روانی مانند اسکیزوفرنی با ازدواج خوب می شود و آن را ازدواج درمانی می دانند که باور غلطی است.

احمد حاجبی روز دوشنبه در نشست خبری وزارت بهداشت افزود: مهمترین مشکل کشور در حوزه سلامت روانی این است که دانش و سواد سلامت روان مردم بسیار پایین است و باورهای بسیار نادرست و خرافات زیادی در این حوزه وجود دارد.

او گفت: خیلی از مردم تصور می کنند که با ازدواج درمانی یا سفردرمانی بیمار روانی آنها خوب می شود، در حالی که بیمار روانی شدید مانند افسردگی های شدید، اضطراب و وسواس های شدید یا افراد مبتلا به بیماری دوقطبی یا اسکیزوفرنیا باید به روانپزشک مراجعه و دارو مصرف کنند.

رئیس مرکز سلامت روان وزارت بهداشت ادامه داد: در درمان بیماریهای روانی شدید، حرف اول را دارو درمانی می زند و خدمات مشاوره روانی کمک کننده است، تجویز دارو نیز فقط در صلاحیت روانپزشک است.

تحصیلکرده ها هم فرق روانپزشک و روانشناس را نمی دانند

او گفت: پایین بودن سطح سواد سلامت روان حتی در بین افراد تحصیلکرده کشور نیز وجود دارد و هنوز بسیاری از تحصیلکرده ای دانشگاهی فرق روانپزشک و روانشناس را نمی دانند و البته قبول داریم که این دو گروه در کار یکدیگر دخالت می کنند.

او در پاسخ به پرسش دیگری درباره شیوع بیماریهای روانی در کشور گفت: پیمایش شیوع شناسی بیماریهای روانی در کشور که در سال 90 انجام شد، نشان داد که 23.6 درصد افراد بین 15 تا 64 سال به یکی از انواع شدید بیماریهای روانی مبتلا هستند که از این میان افسردگی با 12.7 درصد شایعترین بیماری روانی است و البته درصد شیوع آن در زنان بیش از مردان است.

او ادامه داد: از نظر گروه بیماری، شایعترین گروه بیماری های اختلال اضطرابی و وسواس است که 15.6 درصد مردم گرفتار آن هستند، اعتیاد نیز یکی از بیماری های روانی شایع در کشور است که 2.1 درصد جمعیت بزرگسال کشور در سال 90 با جمعیت 50 میلیون نفر به آن مبتلا شناسایی شدند.

حاجبی درباره خدمات سلامت روان وزارت بهداشت بعد از طرح تحول سلامت نیز گفت: در این برنامه 800 روانشناس بالینی در شبکه بهداشتی کشور بکارگیری شده اند که عمدتا در مراکز جامع خدمات سلامت فعالیت می کنند و حدود 45 میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش دارند.

او افزود: بررسی ها نشان می دهد که اغلب فارغ التحصیلان حتی کارشناسی ارشدهای روانشناسی بالینی صلاحیت لازم را برای ارائه خدمات سلامت روان به مردم ندارند و به همین علت قبل از بکارگیری آنها در مراکز جامع سلامت یک دوره آموزش 150 ساعتی برای آنان در نظر گرفته می شود.

حاجبی درباره تعرفه و پوشش بیمه ای خدمات سلامت روان گفت: هفت خدمت سلامت روان از سال 93 تعرفه گذاری شده و در کتاب ارزشهای نسبی خدمات سلامت قرار گرفته است که البته فقط با حمایت وزارت بهداشت در بخش دولتی پوشش حمایتی دارد و بیمه ها این خدمات را در بخش خصوصی پوشش نمی دهند.

او افزود: درخواست وزارت بهداشت از بیمه ها این است که همان طور که خدمات پزشکی مطبها را پوشش می دهند، خدمات سلامت روان را نیز در بخش خصوصی تحت پوشش حمایتی قرار دهند تا با پیشگیری و درمان به موقع میزان بالای بیماریهای روانی در کشور که موجب اختلال در خانواده ها و از هم پاشیدن زندگی بسیاری از مردم می شود، کاهش یابد.

این مطلب در سایت "سیمرغ" منتشر شده است.

منبع: سایر
تبلیغات
تبلیغات
آخرین مطالب
عکس زیبای پریوش نظریه و دخترش
عکس دوران جوانی مهدی طارمی با ظاهر و تیپ متفاوت
ازدواج روی آنتن زنده و طلاق بصورت مخفی
سوریه- سنگاپور به جای ایران-سنگاپور؛ ۱۹ آبان در مالزی
گریه آیت الله جوادی آملی به خاطر وجود ربا در سیستم بانکی/ اقتصاد مقاومتی با سفارش و توصیه محقق نمی‎شود/ ما واقعا حرف خدا را باور نکردیم
احتمال ائتلاف کُردها با ارتش سوریه برای مقابله با ترکیه
کاریکاتور روز جهانی ریشه کنی فقر
حیات و زیستن جن
حساسیت عجیب این زن را ببینید؟
نحوه تهیه کتلت تن ماهی با ذرت
پولدار ترین ورزشکار جهان
معرفی رشته کیک بوکسینگ
زیبایی های اطرافت را ببین
استخدام وردست جوشکار در همدان
استخدام شینیون کار و اصلاح کار در یک آرایشگاه
استخدام خزانه دار جهت شرکت تولیدی در تهران
استخدام منشی خانم جهت کار در سمساری
استخدام پرستار و بهیار خانم و آقا در درمانگاه فعال
استخدام برشکار و مونتاژکار ماهر و کارگر ساده MDF آقا
استخدام کارگر خانم در محدوده گلشهر جنوبی هرمزگان
تبلیغات